https://telegram.me/empireoflies

نظرسنجی: اسرائیل و آمریکا، خطرناک‌ترین تهدیدات برای خاورمیانه

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغوبگاه لوبلاگ نوشت: نظرسنجی اخیر در کشور‌های منطقه حاکی از آن است که ۸۴ درصد مردم منطقه آمریکا را تهدید اصلی می‎دانند، ولی از این لحاظ آمریکا در رتبه دوم قرار دارد، زیرا ۹۱ درصد مردم منطقه، رژیم صهیونیستی را تهدید اصلی برای منطقه می‎دانند.

این پایگاه اینترنتی در گزارشی تحت عنوان «نظرسنجی‎ها از حمایت گسترده مردم منطقه از فلسطین و نگرش منفی آن‌ها به آمریکا حکایت دارد» نوشت: در طول یکسال و نیمی که از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا می‌گذرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، بیش از هر کسی دیگر از پیامد‌های سیاست وی در منطقه خاورمیانه سود برده اند.

برای نتانیاهو، ترامپ منبعی الهام بخش بوده است- رئیس جمهوری که در نشان دادن حتی کمترین حمایت از ملت فلسطین امساک به خرج می‌دهد. برای محمد بن سلمان نیز ترامپ خیلی بیشتر از باراک اوباما از جنگ ویرانگری که عربستان سعودی در یمن به راه انداخته، حمایت کرده است.

بنابراین گفتمان غالب این است که ترامپ پس از فاصله گرفتن از سیاست باراک اوباما در قبال ایران و روابط نه چندان دوستانه اوباما با نتانیاهو و سعودی‌ها، در حال تنظیم مجدد مواضع آمریکا در خاورمیانه و بازگشت به ساختار ائتلاف سنتی در منطقه بوده است. ولی در این روایت پیامد‌های سیاست‌های ترامپ بر درک و برداشت ملل عرب منطقه از آمریکا نادیده انگاشته شده است. هم اکنون نتایج تازه‌ترین نظرسنجی در مرکز تحقیقات و مطالعات سیاسی اعراب در قطر نشان می‌دهد سیاست‌های ترامپ در منطقه به جای تنظیم مجدد جایگاه آمریکا در خاورمیانه، موجب تسریع از دست رفتن حمایت از آمریکا در میان اعراب شده است.

این مرکز از سال ۲۰۱۱ تاکنون شش تحقیق مختلف درباره نظرسنجی از اعراب منتشر کرده است. تحقیقات سال ۲۰۱۷- ۲۰۱۸ متشکل از مصاحبه‌های رو در رو با بیش از ۱۸ هزار داوطلب در یازده کشور شامل مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، موریتانی، مغرب، فلسطین، عربستان سعودی، سودان و تونس صورت گرفته است. این مرکز آن را بزرگترین افکارسنجی در جهان عرب لقب داده است.

این بررسی نشان داد روند حمایت از سیاست خارجی آمریکا در جهان عرب سیری نزولی داشته و از ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۴، به تدریج به ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۵ و ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.

تامارا خروب، از کارشناسان این مرکز اعلام کرد البته این کاهش حمایت از سیاست خارجی آمریکا در جهان عرب جای تعجبی ندارد. آمریکا نمی‌تواند به راحتی دیدگاه‌های بیش از ۴۰۰ میلیون نفر را در جهان عرب نادیده بگیرد. اعراب با سیاست خارجی آمریکا در حوزه‌های مختلف مخالف هستند. تنها ۶ درصد از اعراب از سیاست ترامپ در قبال فلسطین و فقط ۸ درصد آنان از سیاست وی در قبال اسرائیل حمایت می‌کنند. افزون بر آن میزان حمایت اعراب از سیاست ترامپ در قبال عراق، یمن و لیبی تنها به ۹ درصد می‌رسد و البته جای تعجبی ندارد که حدود ۸۴ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی به آمریکا به جای یک متحد به دیده یک تهدید قطعی یا نسبی می‌نگرند.

آمریکا در فهرست تهدیدات از نگاه اعراب در رده دوم قرار دارد و جایگاه نخست به اسرائیل تعلق دارد که ۹۱ درصد از پرسش شوندگان گفته اند رژیم صهیونیستی را تهدید تلقی می‌کنند. با وجود شکل گیری ائتلاف میان اسرائیل و عربستان سعودی و شواهد بسیار درباره همکاری محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، با صهیونیست‌ها و ترامپ برای قبولاندن طرح صلح یکجانبه به فلسطینیان، حدود ۸۷ درصد از پرسش شوندگان اعلام کرده اند با سیاست‌های کشورشان در شناسایی اسرائیل مخالف هستند.

۷۷ درصداز پرسش شوندگان اعلام کرده اند که آرمان فلسطین متعلق به همه اعراب و نه تنها فلسطینیان است. ۶۴ درصد از فلسطینیان بر این باورند رهبران منطقه آن‌ها را به حال خود رها کرده اند.

در پایان این مطلب آمده است: طرح صلح دولت آمریکا برای اسرائیل و فلسطینیان که از آن به عنوان معامله قرن یاد می‌شود، از حمایت چندانی در جهان عرب برخوردار نخواهد بود.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

وبگاه لوبلاگ نوشت بنابر نتیجه نظرسنجی اخیر در کشور‌های خاورمیانه، مردم این منطقه رژیم صهیونیستی و آمریکا را بزرگترین تهدیدات برای منطقه غرب آسیا می‌دانند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme