https://telegram.me/empireoflies

نسخه BBC برای درمان تن‌فروشی در ایران جواب عکس می‌دهد!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بی بی سی فارسی برای چندمین بار سوژه تن فروشی در ایران را دست آویز انتقاد به قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران کرد. این شبکه با ارائه آمار غیر رسمی مهمترین عامل شیوع تن فروشی را به رسمیت نشناختن آن در جامعه عنوان کرده است. اما آزادی تن فروشی در انگلستان نتوانسته مشکلات تن فروشی را حل کند.

بی بی سی فارسی با پخش تصاویری از محله شهر نو پیش از انقلاب در تهران رپورتاژ خود را آغاز کرد سپس مدعی شد که وجود محله ای مختص زنان تن فروش موجب به رسمیت شناخته شدن آن ها و به تبع برخورداری از مزیت مراقبت های بهداشتی دارد. سعیده هاشمی در مورد این مزیت می گوید: «زنان محله جمشید (شهر نو) هر هفته باید به درمانگاه مراجعه می کردند تا از وضعیت سلامت خود آگاه شوند.»

در ادامه نیز آمار منتشر شده از سوی انجمن جامعه شناسان ایران را گواه عدم کنترل این پدیده فرهنگی در سال های اخیر در ایران می داند. به نظر بی بی سی فارسی مهمترین علت گسترش تن فروشی در ایران به رسمیت شناخته نشدن آن از سوی قانون می باشد.

وجود پدیده تن فروشی و افزایش آن در سال های اخیر در ایران البته مسئله جدی و معضل فرهنگی محسوب می شود، هرچند میزان آن در مقایسه با سایر کشور های آسیایی، اروپایی و آمریکایی بسیار بسیار کمتر می باشد و به خاطر بافتار مذهبی بیشتر نقاط کشور عزت نفس زنان از اهمیت و اولیت خاصی برخوردار است. در عین حال دو مثال نقض در رد این استدلال بی بی سی فارسی که مدعی است با قانونی شدن تن فروشی می توان جلوی به روند آن گرفت، کافی است.

اول آنکه به رسمیت شناخته شدن پدیده تن فروشی در کدام کشور توانسته این معضل فرهنگی را درمان کند یا حداقل جلوی رشد آن را بگیرد؟ بی بی سی فارسی به جای سرزنش ایران به خاطر آزاد نبودن تن فروشی باید اثبات کند که قانونی کردن این کار چقدر باعث کاهش و یا کنترل معضلات و حواشی فرهنگی آن شده است. در انگلیس تن فروشی آزاد است هرچند حتی این کشور هم قوانین بازدارنده برای منع تبلیغات، راه اندازی کسب و کار و دلالی سکس دارد. همین محدودیت نشان از پس آیند بدتر از تن فروشی پس از قانونی کردن آن دارد.

دوم آنکه تن فروشی و حواشی آن یکی از بزرگترین معضلات فرهنگی انگلیس می باشد. بی بی سی فارسی چندی پیش گزارشی از محله تن فروشان لندن و مصائب پیرامون آن ارائه کرد. دولت انگلستان محله هولبک در لیدز را مختص زنان تن فروش مرز بندی کرده است. زنان تن فروش می توانند در این محله آزادانه برای تن فروشی تبلیغ کنند و حتی در ملا عام اقدام به تن فروشی نمایند. محله هولبک یک منطقه صنعتی است که اغلب شرکت های تجاری، کارگاه ها و کارخانجات در آن قرار دارند. بی بی سی در این گزارش که ۲۲ خرداد امسال پخش شد اقرار کرد که ساکنان این محله صنعتی خواهان تعطیل شدن بساط تن فروشان از این محله شده اند. یک مورد قتل یک زن تن فروش هم معترضان را نسبت به تصمیمشان سخت تر کرده است.

قانونی شدن تن فروشی در یک کشور به معنای توقف نیاز های جنسی خارج از عرف به آن نیست. بلکه حواشی آن مثل جرائم جنسی از قبیل تجاوز، کلاه برداری، سوء استفاده جنسی و قاچاق برده جنسی به میزان معتنا به افزایش می یابد چرا که ریسک و خطر پذیری در مجرمان کاهش یافته و پس از مدتی به دلیل عادی شدن تن فروشی، جسارت اقدام به جرائم جنسی در مجرمان بیشتر می شود. این مسئله خود معضلی برای مجری و ناظر قانون است چرا که اکنون با پدیده جدیدی به نام جرائم تن فروشی مواجه می شود. خرید و فروش زنان روسپی و قاچاق زنان تنها یکی از این نتایج نامطلوب آزادی تن فروشی در آمریکا، اروپا و آسیای شرقی است به طوری که سالانه میلیاردها دلار صرف مبارزه با باند های قاچاق برده جنسی می شود.

شاید به همین دلیل باشد که در سوئد نیز تن فروشی غیرقانونی است. بی بی سی فارسی قبل از تجویز نسخه های استعمال شده بهتر است سری هم به همسایه شمالی بریتانیا یعنی سوئد، نروژ و ایسلند بزند.  

انتهای پیام/ رسانه ایران

بی بی سی فارسی برای چندمین بار سوژه تن فروشی در ایران را دست آویز انتقاد به قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران کرد. این شبکه با ارائه آمار غیر رسمی مهمترین عامل شیوع تن فروشی را به رسمیت نشناختن آن در جامعه عنوان کرده است. اما آزادی تن فروشی در انگلستان نتوانسته مشکلات تن فروشی را حل کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme