https://telegram.me/empireoflies

نسخه امریکایی «صلح سرد» با ایران برای عربستان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رئیس‌جمهور امریکا در تازه‌تــــرین موضع‌گیری خود عربستان و ایران را دعوت به برقراری ترتیبات «صلح سرد» بین همدیگر کرد؛ ترتیباتی که پیش از این بعد از جنگ‌هایی بین هند و پاکستان یا چین و هند برقرار شده است. باراک اوباما در گفت و گوی خود با جفری گولدربرگ خبرنگار آتلانتیک که ۳۶ بار لفظ ایران و ۲۰ بار کلمه سعودی را به‌کار برده، به‌شکلی جدی‌تر از سعودی‌ها  انتقاد کرد و برای اولین بار از «دوستان»  امریکا خواسته که روش مؤثری پیدا کنند که سهم ایران در مناطق مجـــاور خود را بپذیرند.

به گزارش «جوان»، گفت‌وگوی باراک اوباما با جفری گولدربرگ خبرنگار آتلانتیک که با عنوان «دکترین اوباما» منتشر شده، درباره نقش امریکا در جهان است. بخش مهمی از این گفت و گو، مربوط می‌شود به مناسبات عربستان با ایران و رفتاری که امریکا دوره اوباما در این خصوص ایفای نقش می‌کند. گولدبرگ می‌گوید که اوباما از نقش منطقه‌ای سعودی‌ها و اوضاع داخلی این کشورچندان راضی نیست و پنهانی هم در کاخ سفید علیه آنها موضع‌گیری کرده و گفته که « به عنوان کشوری که نیمی از جمعیت خود را سرکوب می‌کند، نمی‌تواند در دنیای مدرن زندگی کند.» رئیس جمهور امریکا همچنان از عربستان به عنوان دوست امریکا و از ایران با عنوان «ایرانی‌ها» یاد می‌کند. گولدربرگ می‌گوید: «در یک مورد، من دریافتم که او در مقایسه با دیگر رؤسای جمهور، کمتر طرف عربستان را در مقابل رقیب اصلی‌اش ایران می‌گیرد و او هم با این تحلیل من مخالفت نکرد ولی تأکید کرد که سعودی‌ها نیازمند این هستند که خاورمیانه را با دشمنان ایرانی خودشان سهیم شوند.» اوباما می‌گوید: « رقابت بین سعودی‌‌ها و ایرانیان که جنگ‌های نیابتی و بحران در سوریه، عراق و یمن را تغذیه می‌کند، ما را ملزم می‌کند که به دوستان (سعودی) خودمان و همچنین به ایرانی‌ها بگوییم که آنها نیازمند این هستند که راهی مؤثر برای سهیم کردن (یکدیگر) در همسایگی خودشان یافته و نوعی از صلح سرد را نهادینه کنند.» صلح سرد وضعیتی تقریباً صلح‌آمیز بین دو کشور است که بعد از وضعیت جنگی از طریق توافق صلح برقرار می‌شود. صلح سرد در برابر جنگ سرد قرار می‌گیرد. در جنگ سرد، هر چند دو کشور به دنبال جنگ علنی با یکدیگر نیستند ولی به صورت غیرعلنی، جنگ‌های نیابتی علیه هم را هدایت می‌کنند. در صلح سرد، سطح قابل توجهی از سیاست خصمانه و سوء‌نیت به طرف مقابل وجود دارد. مناسبات هند و پاکستان بعد از جنگ، رژیم صهیونیستی و اسرائیل بعد از جنگ ۱۹۷۳ و مناسبات چین و هند بعد از مناقشات مرزی، سه نمونه بارز صلح سرد است.
  
گروگان‌ها، اسیر سرسختی ریگان
باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا در بخشی از مصاحبه خودش با مجله آتلانتیک گفته که امریکا در منطقه خلیج فارس و همچنین در اروپا، متحدان فرصت‌طلب و راحت‌طلبی دارد که می‌خواهند امریکا را به درگیری‌هایی بکشانند که ارتباطی با منافع امریکا ندارد. اوباما همچنین می‌گوید: «این رویکرد که به دوستان خود بگوییم شما راست می‌گویید و ایران منبع همه مشکلات است و ما از شما حمایت می‌کنیم، اساساً به این معنا خواهد بود که این تنش‌های فرقه‌ای ادامه می‌یابد و شرکای ما در خلیج (فارس)، دوستان سنتی ما، نمی‌توانند به تنهایی شعله‌های آتش را خاموش کنند و پیروز شوند و همچنین بدین معناست که ما باید وارد میدان شویم و با استفاده از نیروی نظامی خود برای آنها امتیاز بگیریم و این نه به نفع امریکاست، نه به نفع خاورمیانه.» در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو اوباما استدلال جمهوریخواهان برای افزایش فشار بر ایران را مورد شک و تردید قرار داده و معتقد است این عقیده که حرف‌هایی با لحن تند زدن و سرسختی نشان دادن درباره یک کشور لزوماً به پیشبرد اهداف امریکا در ارتباط با آن کشور منجر می‌شود، با واقعیت روابط بین‌الملل در پنج دهه اخیر نمی‌خواند. اوباما با اشاره به بحران گروگانگیری در سفارت امریکا در تهران گفت که هم اکنون این باور میان بعضی جمهوریخواهان شکل گرفته که ایران گروگان‌ها را به دلیل سرسخت به نظر رسیدن رونالد ریگان آزاد کرد، حال آنکه در عمل مذاکراتی طولانی برای آزادی دیپلمات‌ها با ایران در جریان بود و ایران به دلیل مشکل شدیدی که با جیمی کارتر داشت صبر کرد تا دوره ریاست جمهوری او تمام شود و سپس گروگان‌ها را آزاد کرد.
 
حمله می‌کردم
گولدبرگ می‌گوید که خیلی‌ها تردید داشتند که اوباما در صورت عدم‌موفقیت برجام به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله نظامی کند و از رئیس‌جمهوری امریکا می‌پرسد: «آیا بلوف بود؟» اوباما پاسخ می‌دهد: «حمله می‌کردم.» گولدبرگ می‌گوید که این سؤال را سال ۲۰۱۲ هم از رئیس‌جمهوری امریکا پرسیده و پاسخ گرفته بود: «من رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا هستم، بلوف نمی‌زنم.» با این حال اوباما لحن متفاوتی نسبت به مردم ایران دارد. رئیس‌جمهوری امریکا به خودبزرگ‌بینی‌ها و خودخواهی‌های تاریخی امریکا اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما تاریخ داریم، ما در ایران تاریخ داریم…». او به بی‌اعتمادی مردم ایران نسبت به امریکا اشاره می‌کند و می‌گوید که امریکایی‌ها باید نسبت به دلایل تاریخی این بی‌اعتمادی‌ها آگاه باشند. اوباما درباره روزی که تصمیم گرفت در سوریه مداخله نکند نیز به آتلانتیک گفت: «من به این روز افتخار می‌کنم. باورم این بود که اعتبار من و امریکا در خطر است، از این رو من نباید در آن لحظه کلید توقف را بزنم چرا که هزینه سیاسی برایم داشت. اما من به فشارها توجه نکردم و تصمیمی را گرفتم که به نفع امریکا بود. تصمیم سختی بود اما در نهایت تصمیمی درست بود.»

 
منبع : روزنامه جوان
انتهای پیام/

رئیس‌جمهور امریکا در تازه‌تــــرین موضع‌گیری خود عربستان و ایران را دعوت به برقراری ترتیبات «صلح سرد» بین همدیگر کرد؛ ترتیباتی که پیش از این بعد از جنگ‌هایی بین هند و پاکستان یا چین و هند برقرار شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme