https://telegram.me/empireoflies

نتیجه انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست‌های ایران ندارد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بعد از چند ماه تبلیغات و کش مکش بر سر انتخابات چهل و پنجمین دوره ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا، و سر آخر رقابت نهایی بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، مردم آمریکا دست به انتخاب تغییر زدند و در فرایندی تعجب آور ترامپ را به ریاست جمهوری انتخاب کردند.

میلیاردر مو حنایی در حالی کلید کاخ سفید را به دستش میگیرد که بخش زیادی از اظهار نظرهای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مربوط به توافق هسته ای ایران با نام برجام و به طور کلی درباره ی کیفیت رابطه با ایران بود. برخی رابطه با ایران را ارزش میدانستند و آن را به عنوان حربه ی انتخاباتی استفاده می کردند و برخی دیگر دشمنی با ایران و پاره کردن برجام را…

دونالد ترامپ از بزرگ‌ترین زمین‌ داران آمریکا و جهان محسوب می‌شود که حرف‌های ضد و نقیض زیادی درباره ایران زده است. از پاره‌کردن توافق‌نامه برجام گرفته (در جمع یهودیان) تا پایبندی به همه بندهای این توافق‌نامه. در مقابل هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، سابقه بالایی در امور دیپلماتیک دارد و برای ایرانیان چهره‌ای است نام‌آشنا که گفته می‌ شود درحالی‌ که بر اجرای برجام، خود را متعهد می‌داند، اما بر مواضع خود بسیار پایبند است و احتمالا گامی بیش از این توافق‌ نامه برای بهبود روابط ایران و آمریکا بر نخواهد داشت. 

ترامپ

دونالد ترامپ از همان ابتدا اعلام کرد از توافق هسته‌ای با ایران حمایت نمی‌کند. او که با مواضع تند و جنجالی‌ اش شناخته می‌شود، یکی از مخالفان اصلی برجام است و بارها گفته، اولویت نخست کاری‌ اش پس از پیروزی در انتخابات، لغو توافق هسته‌ای ایران و پاره کردن برجام خواهد بود.

او در سخنان خود در سپتامبر ۲۰۱۵ گفته بود: «بسیار دشوار است باور کرد رئیس جمهور آمریکا اسم خود را بر توافق با کشور «حامی تروریسم» قرار داده باشد، آن‌هم توافق بسیار بدی که باعث افزایش تردید و بلاتکلیفی و کاهش امنیت آمریکا و متحدان ما از جمله اسرائیل شده است».

ترامپ

این نامزد جمهوری‌خواه با بیان اینکه ایران با این توافق به ۱۵۰ میلیارد دلار دست یافته است و آمریکا به هیچ، بارها توافق هسته‌ای را «وحشتناک و فاجعه‌بار» خوانده و گفته بدترین توافقی است که تا به حال دیده ‌است.

ترامپ نیز همچون سایر کاندیداها، اظهارنظرهای آتشین خود علیه ایران را برای سخنرانی در آیپک نگه داشته و با تأکید بر اینکه «اولویت اول من لغو توافق خطرناک با ایران است»، گفته: «من سال‌ها در کار تجارت بوده‌ام و معامله را می‌دانم. اجازه دهید به شما بگویم این توافق برای آمریکا، اسرائیل و کل خاورمیانه فاجعه‌آمیز است. مشکل اساسی است. ما به پیشروترین کشور جهان در حمایت از تروریسم، ۱۵۰ میلیارد دلار جایزه دادیم و به‌عوض هیچ چیزی دریافت نکردیم».

وی ادامه داد: «بزرگترین نگرانی درباره توافق لزوماً احتمال نقض آن از سوی ایران نیست زیرا مشکل بزرگتر این است که ایرانی‌ها می‌توانند به تعهدات خود پایبند بمانند و بعد از پایان مدت زمان توافق به بمب دست یابند. علاوه بر این آنها به میلیاردها میلیارد دلاری که ما احمقانه در اختیارشان قرار داده‌ایم، دست می‌یابند».

وی با بیان اینکه «این توافق حتی ایران را به منحل کردن ظرفیت هسته‌ای خود ملزم نکرده است»، افزود: «تنها برای چند سال مشخص، محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای نظامی ایران اعمال شده است و زمانی که مدت زمان این محدودیت‌ها به پایان برسد، ایران ظرفیت نظامی هسته‌ای در مقیاس صنعتی در اختیار خواهد داشت و این شرایط بسیار بدی است که همه ما به‌ویژه اسرائیل در آن قرار گرفته‌ایم».

ترامپ

دونالد ترامپ در سخنرانی در آیپک راهبرد آینده خود در قبال ایران را این‌گونه تشریح کرده است: «زمانی که رئیس‌جمهور شوم، رویکردی را در قبال ایران در پیش خواهم گرفت که بر سه اصل متمرکز باشد. نخست؛ ما در مقابل تلاش تهاجمی ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه و سیطره بر آن می‌ایستیم. ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن مشکل‌ساز است و مشکل بسیار بسیار بزرگی برای عربستان سعودی خواهد بود.

ایران هرروز سلاح‌ های بهتری در اختیار کشورهای دست‌نشانده خود قرار می‌دهد. حزب‌الله لبنان سلاح‌های پیچیده ضدناو، سلاح‌های ضدهوایی، سیستم‌های ردیابی و همین طور موشک‌ در اختیار دارد. اکنون آنها در سوریه هستند و در تلاشند در بلندی‌های جولان، جبهه دیگری علیه اسرائیل برپا کنند. در غزه، ایران از حماس و جهاد اسلامی حمایت می‌کند».

این نامزد جمهوری‌خواه در ادامه به توضیح دومین اصل رویکرد خود در قبال ایران پرداخت و مدعی شد: «دوم اینکه ما شبکه ترور جهانی ایران را که قدرتمند و بزرگ است، نابود خواهیم کرد. ایران بزرگترین حامی تروریسم در سراسر جهان است و ما تلاش خواهیم کرد تا آن را از بین ببریم. سوم اینکه ما باید مفاد توافق قبلی را اجرا کنیم تا ایران را پاسخگو نگه داریم».

فرودگاه جده هدف موشک نیروها ی یمنی قرار گرفت

دونالد ترامپ در یکی از اظهار نظر های خود با اشاره به آزمایش‌ های موشکی ایران مدعی شد: «هدف ایران از این کار، نه‌ تنها ترساندن اسرائیل بلکه ترساندن اروپا و حتی آمریکاست اما ما اجازه نمی‌دهیم چنین اتفاقی رخ دهد و اجازه نمی‌دهیم این اتفاق برای اسرائیل نیز رخ دهد».

***رئیس جمهور تازه نفس آمریکا در طول مدت مانور تبلیغاتی انتخاباتی خود با محکوم کردن و متهم کردن ایران و ادعاهای واهی و … سعی در مقتدر نشان دادن خود داشته است. اما نکته ای که وجود دارد این است که این صحبت ها و حتی اقدامات احتمالی رئیس جمهور آمریکا به هیچ وجه روی عملکردهای جمهوری اسلامی ایران تاثیری نخواهد داشت.

برنامه های توسعه و نقشه های راه و اسناد چشم انداز جمهوری اسلامی از پیش تعیین شده اند و کشتی انقلاب اسلامی در حال حرکت و پیش روی است. اینکه چه کسی کلید کاخ سفید را در دست داشته باشد در راستای پیشبرد این برنامه ها موضوعیتی ندارد.

دولتمردان ایران همواره بر استقلال رفتار ایران و عدم اجازه ی دخالت بیگانگان تاکید داشته و دارند.

در زیر خلاصه ای از واکنش مسئولین کشورمان به تغییر کرسی ریاست جمهوری آمریکا را میبینیم:

هیئت دولت

حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه امروز هیئت دولت درباره بی اثر بودن اقدامات احتمالی رئیس جمهور آمریکا درباره برجام گفت:

هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.

عکس‌العمل روحانی، ظریف و صالحی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در بخارست به سر می‌برد، در نشست خبری مشترک با لازار کومانسکو همتای رومانیایی خود و در پاسخ به سؤال خبرنگار رومانیایی درباره نتیجه انتخابات آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ تصریح کرد: ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع گرایی مواجه شود.

وی با بیان اینکه ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند؛ گفت: اما آنچه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند.

عزت الله ضرغامی

عزت الله ضرغامی در صفحه شخصی اش در مورد رئیس جمهور جدید آمریکا و در باب اینکه این انتخابات تاثیری در سیاست های ایران نخواهد داشت گفت: در سکانس پایانی سریال دیدنی «یک مشت پر عقاب» ساخته‌ی آقای اصغر هاشمی؛ وقتی ناتوانی سفارت و عوامل آمریکایی در مقابله با انقلاب به تصویر کشیده می‌شود و انتظارات از معجزه‌ی آمریکایی‌ها رنگ می‌بازد، یکی از شخصیت‌های قصه، خطاب به بقیه می‌گوید: از آن عقاب آمریکایی که شما در ذهن دارید جز یک مشت پر چیزی باقی نمانده است!

شمخانی

شمخانی با بی تاثیر عنوان کردن نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاست‌ها و اقدامات کشورمان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: اصولا مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیت‌های داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد.

***خوشبختانه این روحیه خود باوری و عدم وادادگی در مقابل قدرت های جهانی از ایران به دیگر جبهه های مقاومت نیز سرایت کرده است.

سامی ابوزهری

بر اساس گزارش وبگاه رسمی حماس، «سامی ابوزهری» افزود: ملت فلسطین به تغییر سیاست آمریکا با تغییر رئیس‌جمهوری در این کشور تکیه نمی کند زیرا سیاست این کشور در قبال فلسطین زیرا این یک سیاست ثابت و بر پایه جانبدارانه (از یک طرف خاص) است.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

برنامه های توسعه و نقشه های راه و اسناد چشم انداز جمهوری اسلامی از پیش تعیین شده اند و کشتی انقلاب اسلامی در حال حرکت و پیش روی است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme