https://telegram.me/empireoflies

نبش‌قبری که در آن مُرده نبود !

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: شبکه «صدای آمریکا» که به‌سبب گاف‌های متعدد مشهور است، این‌بار در برنامه «صفحه آخر» با اجرای «مهدی فلاحتی» و کارشناسی «امیرفرشاد ابراهیمی» با تکرار ادعای یکی از سران فتنه سال ۸۸، مدعی شد زنی به نام «ترانه موسوی» در جریان درگیری‌های پس از انتخابات سال ۸۸ کشته شده است.

«امیرفرشاد ابراهیمی» که از عوامل دخیل در وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ کوی دانشگاه تهران بود و پس از فرار، به کشورهای غربی پناه برد، در این برنامه مدعی شد که «ترانه موسوی» پس از انتخابات سال ۸۸ در یکی از بازداشتگاه‌های تهران کشته شده است!

امیرفرشاد ابرهیمی

امیرفرشاد ابرهیمی

این سخنان در حالی برای زنده‌کردن دروغ‌ها و ادعاهای کذب پس از فتنه سال ۸۸ مطرح می‌شود که در سالهای گذشته در موارد متعددی عناصر دخیل در فتنه مذکور، اتهامات مطرح‌شده علیه جمهوری اسلامی را تکذیب کردند.

برای نمونه، سایت ضدانقلاب «آزادی» در تیرماه سال ۱۳۸۹ ، نوشت: “نزدیک به یک سال پس از انتشار شایعات و گزارشهای متناقض درباره بازداشت، تجاوز و سرانجام کشته شدن «ترانه موسوی» اکنون یک «منبع مطلع» می‌گوید این داستان از اساس ساختگی و جعلی است.”

«امید حبیبی‌نیا» به‌عنوان فردی که برای نخستین‌بار خبر دروغ کشته‌شدن «ترانه موسوی» و تجاوز به او را منتشر کرده بود، همان «منبع مطلع» است. وی گفته بود:

“… سرانجام پس از نزدیک به یک سال سکوت، اکنون می‌توانم درباره دروغ بودن قصه ترانه موسوی بنویسم و توضیح بدهم که چرا یک سال سکوت کردم؟ سال گذشته در جریان تظاهرات و اعتراضات مردم، بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر با من برای انتقال اخبار، ویدئوها و عکس‌های تظاهرات و ارسال آن به رسانه‌های مختلف از جمله فرانس ۲۴ که من با آن همکاری می‌کردم، در تماس بودند. در روز ۱۲ تیرماه یکی از همین روزنامه نگاران که او را با نام ل.م معرفی می‌کنم به من اطلاع داد که دختری به نام ترانه موسوی ناپدید شده و بیم آنکه مورد تجاوز گروهی قرار گرفته باشد. ل.م منبع خبر خود را خبرنگار خود که اتفاقا پس از خروج از مسجد قبا بازداشت شده و به همراه ترانه موسوی در یک بازداشتگاه بوده است ذکر کرد. دو روز بعد وی عکسی از ترانه موسوی برایم فرستاد و جزئیات بیشتری در اختیار من قرار داد از جمله یک شماره تلفن در آن زمان گروهی از دوستان چپ، وبلاگی راه‌اندازی کرده بودند با نام ایرانیان چپ که اغلب در داخل کشور بودند. از یکی از آنها که با نام آذر می‌نوشت، خواستم تا با شماره تلفنی که ادعا می‌شد تماس بگیرد. روز بعد آذر خبر داد که این شماره تلفن در شبکه وجود ندارد یا موقتا مسدود است. اما خود عین خبری که من برایش فرستاده بودم را در وبلاگش منتشر کرد.

به این ترتیب برای نخستین بار وبلاگ ایرانیان چپ خبر احتمال تجاوز به ترانه موسوی را درج کرد، این خبر با کمی تفاوت عین خبری بود که چند ساعت قبل وبلاگ زیرزمین متعلق به ل.م آن را درج کرده بود اما از آنجا که کسی هنوز آن وبلاگ را نمی‌شناخت خبر با عنوان وبلاگ ایرانیان چپ منتشر شد. از آنجا که به ل.م اعتماد داشتم تصور من بر این بود که این خبر می‌تواند صحیح باشد با این حال ساعت‌ها با وی در باره جزئیات این ماجرا گفتگو کردم. روز بعد وبلاگ دیگری به نام چریک آنلاین جزئیات دیگری درباره احتمال مرگ ترانه موسوی درج کرد. این وبلاگ متعلق به ر.و بود که ل.م او را خبرنگار فرهنگی خود و از کارکنان صدا و سیما می‌نامید دو روز بعد ل.م خبر داد که ترانه موسوی کشته شده و جسدش را سوازنده‌اند. هیچ منبع خبری دیگری وجود نداشت که صحت این ماجرا را تائید کند. دو منبع که به‌طور ناشناس دو وبلاگ را منتشر می کردند به اضافه وبلاگ «ایرانیان چپ» تنها مرجع پخش این اخبار بودند، منتهی خبر ابتدا توسط ل.م در اختیار من قرار می‌گرفت، من برای آذر که پیگیر این ماجرا بود می‌فرستادم و وی آن را درج می‌کرد، بعد با تغییراتی جزئی در دو وبلاگ دیگر کپی میشد. در همین زمان من از ل.م تقاضای اطلاعات بیشتری کردم از جمله آدرس و شماره تلفن خانه ترانه موسوی که وی مدعی بود ر.و عکس ترانه موسوی را از آنجا برداشته است ولی درست در همین زمان وی اطلاع داد که خانواده ترانه موسوی به شمال رفته‌اند و پدرش نیز درگذشته است. با اصرار من ل.م محلی در حوالی خیابان آزادی را به عنوان آدرس محل سکونت ترانه موسوی اعلام کرد. من بلافاصله به آذر خبر دادم و او به محل رفت و از کسبه محل درباره وجود خانواده‌ای با عنوان موسوی پرس و جو کرد و خبر داد که هیچ کس چنین خانواده‌ای را نمی‌شناسد.

دو هفته بعد در حالی که پیگیریهای من برای یافتن ردی از ترانه موسوی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده بود، دوستان در تهران یکی پس از دیگری اعلام می‌کردند که نه در آموزشگاهی نام او هست و نه کسی دیگری او را در همان بازداشتگاه دیده است. در این زمان که تردیدهایم را با ل.م مطرح کردم وی گفت که مستقیما به همراه ر.و به کمیته پیگیری کروبی رفته و شواهد مربوط به این واقعه را در اختیار آنها قرار داده است. از وی خواستم تا نام کسی را که مدعی بود همراه با ترانه موسوی بازداشت شده را به من بدهد و او نام فردی را به من داد. مدتها بعد وقتی با او حرف زدم متوجه شدم که او حرفهای متناقض زیادی می زند و آشکارا مایل نیست در باره آن روز کذایی حرفی بزند. اما اصلی ترین تردیدی که با آن روبرو شدم آن بود که از طریق دو مرجع مختلف در باره فرد مذکور تحقیق کردم مشخص شد روز هفتم تیر وی سرکارش حاضر بوده است و در ساعاتی که ل.م مدعی بود در بازداشت بوده مشغول کار بوده است در حالی که تردیدهایی جدی برای صحت این خبر داشتم و این اولین موردی بود که هیج نشانه ای از خانواده، دوستان و بستگان ش نبود. یک روز ل.م به من زنگ زد و گفت ماجرا لو رفته و او کشور را به همراه ر.و ترک کرده است طبعا در این مرحله من هر کمکی که از دستم برمی آمد برای آنها انجام دادم از وصل کردن ارتباط آنها با گزارشگران بدون مرز و دوستان دیگر در آن کشور تا تهیه کار برای تامین مخارج از ل.م خواستم که اگر اطلاعات بیشتری می تواند در رابطه با این موضوع منتشر کند در خارج از کشور می توان این کار را به راحتی انجام داد ولی وی دائما عنوان می کرد که به خاطر همان فرد ناچار به سکوت است اما یک روز بار دیگر گفت که همان فرد دستگیر شده و اکنون میخواهد حرف بزند و من ارتباط او و ر. و را با بی بی سی و صدای آمریکا برقرار کردم و گفتم که روز بعد هم می توانیم در فرانس ۲۴ این را پوشش بدهیم چون بالاخره ما دو نفر را داریم که خودشان از نزدیک پیگیر ماجرا بوده اند و آن را رسانه ای کرده اند اما تا چند روز بعد هم خبری از این دو روزنامه نگار نشد و بعد به من گفتند چون فرد مذکور آزاد شده است بهتر است فعلا سکوت کنند زیرا اکنون وزارت اطلاعات می داند منبع خبر ترانه موسوی چه کسی بوده است به ناچار من هم که در فیس بوک و تویترم نوشته بودم به زودی شاهدان ماجرا سخن خواهند گفت بار دیگر سکوت کردم ولی وقتی چند هفته بعد با یکی از همکاران همان فرد صحبت کردم وی اطمینان داد که وی در تمام روزهایی که ادعا می شد بازداشت بوده است، مشغول کار بوده است، این موضوع را با دو نفر دیگر هم چک کردم همگی شایعه بازداشت فرد مذکور را قویا تکذیب کردند.

در نتیجه برایم مسلم شد که این خبر از اساس دروغ است اما باز هم سکوت کردم تا این دو روزنامه نگار از آن کشور به کشورثالث دیگری منتقل شوند. در همین اثنا یکی از دوستان خبر داد که ر.و در یک محفل عمومی در کشور جدید در باره خبرهای نادرست گفته است مثلا مورد ترانه موسوی از مواردی است که دروغ بودن آن روشن است !!! یعنی نویسنده چریک آنلاین، کسی که می گفت عکس ترانه موسوی را از خانه ش برداشته و با ل.م به کمیته پیگیری کروبی رفته حالا می گفت که ترانه موسوی وجود خارجی ندارد !!! از ل.م در این باره پرسیدم، گفت لابد مصلحت چنین بوده، به او گفتم که فرد مورد نظر که همواره وجود او در تهران را دلیل سکوت در خارج از کشور اعلام می کنید هرگز بازداشت نشده بود نه در هفت تیر و نه اخیرا- یعنی حوالی دی ماه سال گذشته- وی گفت که تا هفته دیگر اسناد و مدارکی را با نام خودش در وبلاگی که با نام واقعی ش در آن مطالب فرهنگی می نوشت منتشر خواهد کرد چند هفته گذشت از او پرسیدم که چرا همچنان سکوت کرده است؟ اما او اصولا پاسخی نداشت. در این زمان بود که تصمیم گرفتم به محض آنکه شرایط لازم برای آنکه امنیت و اعتبار این دو منبع مخدوش نشود فراهم شد این موضوع را اعلام کنم. مناسفانه اعلام این موضوع همراه شد با دروغ پراکنی های نبوی علیه من و پاسخ «کوبنده» من که سبب شد حساب فیس بوک قبلی من مسدود شود. اما بهرحال وعده داده بودم که در این باره بنویسم و از آنجا که ل.م و ر. و خود را پشت وبلاگ های بدلی شان پنهان کرده بودند، بسیاری منبع خبر ترانه موسوی را من می دانستند زیرا من بودم که در آن روزها این خبر ر ا این طرف و آن طرف منتشر کردم و علیرغم چند یادداشت و نقد و حتی حذف لینک ها در بالاترین در اثر تکرار این موضوع و واجد بودن تمام عناصر یک روایت ملودرام، کم کم امر بر همه مشتبه شد و همه این موضوع را باور کردند. من به عنوان روزنامه نگاری که این خبر را برای نخستین بار منتشر کردم وظیفه داشتم اعلام کنم اشتباه کردم، فریب منابع م را خوردم اما برای دستیابی به حقیقت راههای بسیاری را پیمودم و ماههاست که مطمئنم ترانه موسوی وجود خارجی ندارد اما منتطر بودم تا این دو روزنامه‌نگار به کشور دیگری منتقل شودند تا هیچ مشکلی برایشان پیش نیاید حالا با خیال راحت می توانم در باره جزئیات این شایعه سخن بگویم.”

همچنین در ویدئو ذیل مصاحبه با خانواده «ترانه موسوی» آمده که آنها به صراحت خبر کشته‌شدن دختراشان را تکذیب و گفتند که وی در ایران ساکن نیست و در شهر ونکور کانادا ساکن است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. این ها همه جنگ نرمی است که شبکه صدای آمریکا VOA علیه ایران راه انداخته

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme