https://telegram.me/empireoflies

ناکامی در بازی با الفاظ، از «تغییر رفتار» تا «تغییر رژیم»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اصطلاح تغییر رفتار در لفظ از سوی رییس جمهور آمریکا اگرچه واژه جدیدی محسوب می‌شود اما تفاوت چندانی با تغییر رژیم ندارد و در ادامه سیاست‌های خصمانه‌ای است که منتهی به یک تفکر و استراتژی می‌شود.

نخستین یافته‌های رصدی، همواره سیاست آمریکا را یک استراتژی قدرت طلبانه و طلبکارانه در قبال ایران نشان می‌دهد و این فرضیه با شکل گیری انقلاب اسلامی ایران شدت می‌گیرد.

وقوع انقلاب اسلامی از منظر آمریکا جرم بزرگی بود که در ایران شکل گرفت چراکه یک فضای جغرافیایی خاص، آمریکا را به حاشیه رانده و پسوند اسلامی بر سر نشاند و این استقلال علاوه بر برهم زدن نظم دو قطبی، در عین حال برای کسب پیشرفت گام‌های خود را بلند کرد.

همین نقطه شروع بود که استراتژی» تغییر «را در رفتار آمریکا شکل داد و از آن پس به عنوانی ثابت در سیاست خارجی این کشور تعریف و در هر دوره‌ای با قالب‌های جدید پی ریزی و پیگیری شد و در این راستا از ابزار‌های مختلف بهره جستتند.

اوباما از جمله افرادی بود که با شعار «تغییر» در انتخابات شرکت کرد و از‌‌ همان ابتدا نیز تصمیم گرفت به عنوان نماینده‌ جناح دموکرات‌ها ضعف راهبردی آمریکا را با هوشمندی تاکتیکی جبران کند که در این راستا ابزار‌ها و شیوه‌های «سخت» دوران بوش کنار گذاشته شد و به راهکارهای «نرم» و تلفیق آن دو در قالب «قدرت هوشمند» روی آورده شد و در این میان عنوان استراتژی «تغییر رژیم» به «تغییر رفتار» تعوئیض شد و ابزارهای لازم برای پیاده سازی آن به میدان آمد.

نگاهی بر پرونده جمهوری خواهان نشان می‌دهد که این گروه قائل به سیاست تغییر رژیم در ایران بودند آنچنان که «مایکل لدین» مشاور اسبق شورای امنیت ملی آمریکا و از چهره‌های برجسته محافظه‌کار در یادداشتی در سال ۲۰۱۳ که در وال استریت ژورنال منتشر کرد، برای مقابله با «تهدید ایران» چنین می‌نویسد: «حمایت از مخالفان حکومت ایران بهترین مسیری است که منجر به سرنگونی و تحقیر رژیم می‌شود.»

اما این در حالی است که اظهار نظرهای اوباما در این باره به پوسترهای تبلیغات انتخاباتی وی در سال ۲۰۰۸ بر می‌گردد که نوشت: «تفاوت‌های ما و ایران جدی است و تاریخ سخت میان دو ملت را نمی‌توان نادیده گرفت اما تغییر ممکن است.»

و در کنفرانسی هم که با اعضای رسانه‌های یهودی و رژیم صهیونیستی داشت، عنوان کرد: «ما به‌دنبال مانع برای آرمان‌های ملی مشروع آن‌ها نیستیم، اما ایران مجبور به تغییر رفتار خود است.»

اندیشکده «امریکن انترپرایز» در مقاله‌ای به قلم «جان بولتون» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل به موضع آمریکا در قبال کشور جنگ زده سوریه پرداخت که در بخشی از این مقاله جملات مشخصی در همین راستا بیان شد، مبنی بر اینکه:

«حکومت اسد، نمی‌تواند بدون حمایت ایران به حیات خود ادامه دهد. اکنون این ایران است که از طریق پیگیری سلاح‌های هسته‌ای و نقش بلند مدتش به عنوان مبدأ اصلی تروریسم بین‌الملل، خطر اصلی را ایجاد می‌کند. ما باید به جای تمرکز بر سرنگونی اسد یا کمک به دشمنان وی، به صورت جدی بر تغییر رژیم در ایران تمرکز کنیم. الکساندر هیگ در این راستا گفته است «باید به منبع برسیم.»

این موسسه همچنین در مطلب دیگری تحت عنوان «اوباما می‌داند که توافق هسته‌ای به تغییر رژیم ایران منجر می‌شود»، به ذات هدف اوباما و جان کری از توافق هسته‌ای با ایران پرداخت.

به اعتقاد امریکن اینترپرایز سیاست اوباما در قبال ایران که پیش‌تر نیال فرگوسن نام آن را» بازی حدس و گمان «نهاده بود، گویای این است که این توافق به تغییر رژیم در ایران منجر خواهد شد.

نکته اینکه پیش از این، وی در مصاحبه مارس ۲۰۱۴ با نشریه «آتلانتیک» گفته بود: «توافق هسته­‌ای با ایران ایده خوبی است حتی اگر رژیم آن تغییر نکند. توافق هسته‌ای می‌­‌تواند دستاوردهای بسیار بیشتری داشته باشد».

وی افزود: «اگر از سوی دیگر آن‌ها قادر باشند تغییر ایجاد کنند، اگر در واقع به عنوان پیامد این معامله برای برنامه هسته‌ایشان، آن صدا‌ها و روند‌ها در داخل ایران تقویت شوند، و اقتصاد آن‌ها در جامعه بین‌المللی بیشتر جذب شود، و سفر‌ها و گشایش‌های بیشتر وجود داشته باشد، حتی اگر این امر یک دهه یا ۱۵ سال یا ۲۰ سال طول بکشد، آنگاه این، تا حد بسیار زیادی شبیه دستاوردی است که ما می‌خواهیم.»

هر چند اسناد زیادی در رابطه با تغییر رژیم وجود دارد اما شاید یکی دیگر از واضح‌ترین اسنادی که بتوانیم به آن بپردازیم سندی بود که یکی از اندیشکده‌های انگلیسی فردای «۹ دی ۱۳۸۸» آن را منتشر کرد.

عنوان این سند یک استراتژی بلند مدت برای تمهید مقدمات تغییر رژیم در ایران بود اما زمانی که فتنه ۸۸ با حماسه میلیونی ۹ دی عقیم ماند، جمع بندی نظام سلطه بر این اساس شد که شیوه دیگری را جز پتانسیل تحریک افکار عمومی و خیزش مردمی باید به کار گرفت.

این سند می‌گوید که به چهار دلیل فرآیند تغییر رژیم در جمهوری اسلامی را بر ملا می‌کند، یکی اینکه به دنبال تسلط بر خاورمیانه است، امنیت اسرائیل را به خطر انداخته است، نگاه‌های بلند جهانی دارد و در مورد آخر می‌گوید که در سیستم داخلی خودش نظام مبتنی بر نگاه‌های اصیل خودش را دنبال می‌کند و نگاه‌هایی کاملا مستقل از فرآیند جهانی را دنبال می‌کند.

به زعم آمریکا توان اپوزیسیون ایران برای تغییر رفتار ایران کافی نبود و باید تحریم‌های سنگین به یاری آن‌ها می‌آمد. اما برای اعمال تحریم‌ها نیازمند حمایت قدرتهای بزرگ بودند و این چنین پروسه مذاکرات رنگ جدی‌تر و ظاهر دوستانه تری به خود گرفت.

دموکرات‌ها و جمهوری خواهان آمریکا، هر دو با قبول مهار رفتار ایران سیاست خود را بنا کردند اما استراتژی اوباما با رویکرد تغییر رفتار تا جایی بود که قالب برجام را برای برداشتن بخشی از تحریم‌ها تعریف کرد تا با القای بهبود اوضاع در نزد افکار عمومی، این مهم را به یک الگو تبدیل کند و با تغییر رفتار، عدم بازگشت تحریم‌ها را جا بیندازد.

ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با ماهنامه دیپلمات خود درباره هدف تحریم‌ها می‌گوید: ‌ «اگر تحریم‌ها را بررسی کنید می‌بینید که تئوری تحریم به دنبال این است که بین قدرت و جامعه فاصله ایجاد بکند و جامعه نسبت به قدرت حاکمه واکنش نشان دهد. وگرنه هدف تحریم این نیست که فشار اقتصادی به گروهی وارد کند. می‌خواهد این فشار اقتصادی منجر به یک رفتار سیاسی بشود. و این رفتار سیاسی بر هیات حاکمه فشار بیاورد، حالا چه این کشور دموکراتیک باشد و چه غیردموکراتیک… هدف تحریم، تغییر رژیم است، در واقع تغییر رفتار از طریق یک فشار بر رژیم که بیشتر هم به تغییر رژیم می‌انجامد.»

همان طور که شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی سنا گفت: تحریم‌ها «بیشتر وسیله هستند تا هدف.»

آمریکایی‌ها در قالب برجام تلاش کردند تا برندهای جمهوری اسلامی یا‌‌ همان خط قرمز‌ها را همچون مقاوت و مبارزه با استکبار تحت شعاع قرار دهند.

رییس جمهور آمریکا حتی در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای ایران، در مصاحبه‌ای با روزنامهٔ نیویورک تایمز در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۱۵ (۱۷ فروردین ۱۳۹۴) نظر خود را در خصوص آنچه وی تغییر رفتار ایران نامیده، اینگونه بیان می‌کند:

«فکر می‌کنم ترکیب یک مسیر دیپلماتیک که مسئلهٔ هسته‌ای را در یک طرف قرار داده و همزمان پیامی روشن به ایرانی‌ها بفرستد مبنی بر اینکه شما باید رفتار خود را به‌طور گسترده تغییر دهید و اینکه اگر شما به اقدامات تهاجمی بی‌ثبات‌کننده خود ادامه دهید، ما از متحدان خود حفاظت می‌کنیم، ترکیبی است که به صورت بالقوه نه فقط خیال دوستان ما را راحت می‌کند، بلکه تنش‌ها را نیز کاهش می‌دهد.»

وی همچنین در ۱۵ جولای ۲۰۱۵ (۲۴ تیر ۱۳۹۴) سه بار از عنوان تغییر رفتار ایران یاد می‌کند. در این مصاحبه با عنوان کردن این موضوع که «دیپلماسی آمریکا می‌تواند تغییرات واقعی و معنی‌داری به‌دست آورد» اظهار داشت «همیشه این امیدواری وجود دارد که رفتار‌ها تغییر کند.»

در آخرین اظهارنظر نیز اوباما در بامداد شنبه یک آوریل یعنی ۱۴ فروردین سال جاری، در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص ایران بیان داشت که «ایران تاکنون متن توافق را رعایت کرده است، اما روح توافق، مستلزم این است که ایران به جامعه جهانی و شرکت‌ها سیگنال‌هایی بفرستد مبنی بر اینکه اقدام به انجام طیفی از اقدامات تحریک‌آمیزی که شرکت‌ها را هراسان می‌کند، نخواهد کرد.»

وی در همین نشست در خصوص پافشاری‌اش برای تغییر رفتار ایران چنین اشاره کرد: «ایران باید آن چیزی که هر کشور دیگری در دنیا می‌فهمد را درک کند و آن اینکه شرکت‌ها می‌خواهند جایی بروند که احساس امنیت بکنند، جایی که شاهد مناقشات گسترده نباشند، جایی که بتوانند مطمئن باشند مبادلات طبق روال معمول انجام می‌شوند؛ و این هم سازگاری‌ای است که ایران باید آن را انجام دهد.»

اصطلاح تغییر رفتار در لفظ از سوی رییس جمهور آمریکا اگرچه واژه جدیدی محسوب می‌شود اما تفاوت چندانی با تغییر رژیم ندارد و در ادامه سیاست‌های خصمانه‌ای است که منتهی به یک تفکر و استراتژی می‌شود هر چند که در طول همه سالهای پیروزی انقلاب اسلامی مکر و حلیه آن‌ها در قالب پیشوند و پسوندهای جدید نتیجه نداده و رویای تغییر رژیم و رفتار اندازه سر سوزنی تحقق نیافته است.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

اصطلاح تغییر رفتار در لفظ از سوی رییس جمهور آمریکا اگرچه واژه جدیدی محسوب می‌شود اما تفاوت چندانی با تغییر رژیم ندارد و در ادامه سیاست‌های خصمانه‌ای است که منتهی به یک تفکر و استراتژی می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme