https://telegram.me/empireoflies

نگاهی به نامزدهای اسکار | چرا آمریکا کشور ناامنی برای زنان است؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ«سه بیلبورد خارج از ابینگ، ایالت میزوری» یک فیلم بسیار جدی اما متوسط رو به ضعیف در نقد جامعه آمریکایی، آخرین ساخته «مارتین مک دانا» فیلمساز بریتانیایی ایرلندی تبار، است.

سرنوست فیلمسازان انگلیسی در حوزه سینمای جهان خیلی پیچیده نیست. برخی از آنان با ورود به عرصه سینما، یا مثل «کن لوچ» استقلال خودشان را حفظ می‌کنند، یا جذب جریان اصلی هالیوود می‌شوند. اما «مک دانا» حد فاصل استقلال و کار در فضای هالیوود را تجربه می‌کند و استقلالش را با ساخت آثار مستقل و منتقد همچنان حفظ کرده است.

مرور آثار سینماگران انگلیسی فعال در هالیوود نشان داده، به محض ورود به سینمای آمریکا در پی نیشگون گرفتن و نقد شرایط اجتماعی جامعه آزاد هستند. تقریبا همان کاری که «سِرآلفرد هیچکاک» جسته و گریخته در آثار سینمایی مختلفی بدان می‌پرداخت. «پنجره عقبی» از حیث مضمون سویه دیگر محتوای فیلم «سه بیلبورد …» است، درباره شکارچیانی که لذت‌جویی را در تجاوز و قتل جستجو می‌کنند.

فیلم «سه بیلبورد …» برای ورود به یک موقعیت کاملا انتقادی، موقعیت زنان و دختران را در جامعه آمریکایی بررسی می‌کند و عدم امنیت اجتماعی را به چالش می‌کشد. «سه بیلبورد …»  یک فیلم معترض درباره وضعیت ناامن زنان در ایالات متحده است و شخصیت محوری فیلم، میلدرد (فرانسیس مک‌دورمند)، نسبت به بی عدالتی و امنیت، در شهر تمثیلی و خیالی ابینگ معترض است. با تصمیم‌گیری پایانی پرسوناژ میلدرد مشخص می‌شود او  نسبت به موقعیت زنان در کشورش معترض است. بی عدالتی  در شهر خیالی «ابینگ»، تمثیلی از بی‌عدالتی در ایالت میزوری و کشورآمریکاست. چنین تفسیری، یک سوء تفسیر هیستریک نیست.

روایت را که غیرخطی ارزیابی و تمام اتفاقات حول میلدرد (فرانسیس مک دورمند) را بررسی کنیم،  می‌توانیم به نتایجی درباره جایگاه زنان در دایره اجتماعی ایالات متحده دست پیدا کنیم. شوهر میلدرد، چارلی (جان هاوکس) او را ترک کرده و او با دختر جوانش، آنجلا زندگی می‌کند. در چنین شرایطی میلدرد سرپرستی دختر و پسر نوجوانش را بر عهده دارد.

آنجلا در خانواده‌ای از هم پاشیده‌ای زندگی می‌کند، در نتیجه دائما به جمع دوستانش پناه می‌برد. دخترک، درآخرین روز زندگی‌اش، از مادرش می‌خواهد که خودرویش به او قرض بدهد تا به یک میهمانی نوجوانانه برود. میلدرد از چنین کاری امتناع می‌کند و خروج دختر از خانه منجر به تراژدی وحشتناکی می‌شود و غریبه یا غریبه‌هایی به این دختر تجاوز می‌کنند و جسد او را می‌سوزانند.

مادر داغدیده‌ (فرانسیس مک دورمند) هفت ماه پس از مرگ فجیع دخترش به دست جنایتکار یا متجاوزان در اعتراضی به رخوت پلیس و عدالت،  سه بیلبورد تبلیغاتی را اجاره می‌کند تا از رئیس پلیس شهرک ابینگ در ایالت میزوری به خاطر ناکامی‌اش در به دام انداختن قاتل انتقاد کند.

رئیس پلیس ویلوبی (وودی هارلسون) مبتلا به سرطان است و این اقدام تبلیغاتی، او را بییشتر می‌آزارد. ویلوبی در ملاقاتی با میلدرد، مشکلات پلیس برای یافتن قاتل دختر جوانش را برای مادر داغدیده تشریح می‌کند. آنچه هر دو شخصیت و تماشاگر را همزمان شگفت زده می‌کند خونی است که از سینه رئیس پلیس بیمار بیرون می‌ریزد . پس از این گفتگوی ناخوشایند با مادر خشمگین آنجلا، مولف ترحم و مهربانی مخاطب را برمی‌انگیزد و روایت با خودکشی زودهنگام ویلوبی سمت و سوی تازه‌ای پیدا می‌کند.  

بزرگترین مشکلی که فیلم «سه بیلبورد …» دارد این است که صورت مسئله یعنی به دام افتادن متجاوز را حل نمی‌کند. یعنی طبق الگوی اصلی کلاسیک گره‌افکنی و گره‌گشایی با عطف‌های متعدد روایی که در متن اثر وجود دارد متجاوزی به دام نمی‌افتد، تا گره فیلم باز نشود.

فیلمساز گره فیلمش را نمی‌گشاید تا گره‌های دیگری را در فرامتن بگشاید. تاریخ پر جنایت ایالات متحده، قاتلان و متجاوزان نظیر«تد باندی» را به خود دیده است و تد باندی‌ها جامعه آزاد، امنیت  را برای جامعه زنان آمریکایی به مخاطره انداخته‌اند. مخاطب با دیدن فیلم «سه بیلبورد …» به طور قطع به موضوع محدودیت امنیت جامعه زنان آمریکایی می‌اندیشد.

اگر سازنده می‌خواست دامنه انتقاداتش محدود به فیلم شود، پایان بندی دیگری برای فیلمش انتخاب می‌کرد ،اما روایت را بدون یافتن فرد متجاوز متصل می‌کند به اجرای عدالت فردی بسیار خشن که توسط میلدرد و دیسکون(سم راکول) قرار است اجرا شود. اگر بدمن متجاوز در پایان به سزای اعمالش می‌رسید، فیلم هیچ تفاوتی با الگوی فیلم‌های کلیشه‌ای مشابه نداشت اما انتقام میلیدرد و دیکسون امتداد پیدا می‌کند و این دو تصمیم می‌گیرند متجاوزانی را که به دام قانون نیفتاده‌اند را دستگیر کنند.

به این ترتیب فیلم از زوایه دیگری لطمه می‌خورد. موضوع به انداختن متجاوز لاینحل باقی می‌ماند و انتقاد اجتماعی مولف تثبیت می شود اما  شخصیت منفی و بدخواهی در فیلم نیست و از این زوایه  «سه بیلبورد …»  بشدت صدمه می‌بیند. از سوی دیگر متحول شدن دیکسون (سم راک‌ول)، که نسبت به میلدرد آنتی سمپات است، چگونه سمپاتیک می‌شود؟ فقدان و خودکشی ویلوبی به صورت طبیعی باید به غلظت کنش‌های آنتی سمپاتیک دیکسون بیفزاید اما دیکسون تحولی معکوس دارد که با چهارچوب دراماتیک تعریف شده سنخیتی ندارد و عمده منتقدان تحت تاثیر بازی سادیستی سم راکول بازیگر نقش دیکسون قرار گرفته‌اند.

بیلبوردها و تابلوهای بازرگانی در اعتراض به پلیس، پیام یک مادر است به جامعه آمریکایی که نسبت به امنیت زنان خالی از عدالت و امنیت می‌شود. انسانی که از قتل دخترش خشمگین است و به دنبال عدالت می‌گردد. فیلمی که با توجه به نوع پایان بندی‌اش، پیام‌های اجتماعی و تفسیر متفاوتی از جوامع کوچک دورافتاده ارائه می‌دهد. در واقع با درنظر گرفتن آثار پیشین این کارگردان می‌توان به خوبی این مسئله را از فیلم استباط کرد که شیطنت اصیل سینمایی کارگردان، بازی کردن با تناقض‌های اجتماعی و اخلاقی در بطن جامعه آمریکایی است.

«مک‌دانا» در آثارش، مسیر زیگزاگی برای نمایش تناقض‌های جامعه آزاد، طی می‌کند، میلدرد با زبان کریه و شنیع که تخصص خود اوست، به یک اسحله ضد اجتماعی تبدیل می‌شود. به تدریج متوجه می شویم این زن حق به جانب هر چند خودش قربانی است اما قرار است جامعه از او یک منتقم بی رحم بسازد و به طرز تکان‌دهنده‌ای موجود ظالمی می‌شود، هر چند برخواسته از عزای عمیقی است.در واقع خشونت ریشه در ذات این زن دارد، چون زندگی‌اش سیر طبیعی زنانه ندارد. حتی زمانیکه او را در فلاش بک با دخترش آنجلا می‌بینیم، منشا دیگری از خشونت رفتاری با فرزندانش را در ذات این زن کشف می‌کنیم. با این حال این فیلم بیشتر از آنکه جنبه‌های سینمایی اصیلی داشته باشد، بیشتر رویکردی انتقادی و ضد اجتماعی نسبت به جامعه آمریکا دارد و باید منتظر ماند و دید که آکادمی اسکار مثل بفتا با این فیلم برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/تسنیم

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بیلبوردها و تابلوهای بازرگانی در اعتراض به پلیس، پیام یک مادر است به جامعه آمریکایی که نسبت به امنیت زنان خالی از عدالت و امنیت می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme