https://telegram.me/empireoflies
با توجه به تشدید این قطب بندی در آمریکا که به شکل طول عمرهای کوتاه تر، وخامت سلامتی و وخامت رژیم های غذایی خود را نشان می دهد، آمریکاییان به کجا مهاجرت خواهند کرد؟

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از سیاست‌های نئولیبرال می‌گریزند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مایکل هادسون اقتصاددان می گوید که سیاست های نئولیبرال به شهروندان آمریکایی برای مهاجرت فشار می آورد، درست همانطور که موجب گردیده شمار زیادی از مردم روسیه، کشورهای بالتیک و اکنون یونان در جستجوی زندگی بهتر به نقاط دیگر مهاجرت کنند.

یک تیم تحقیقاتی از دانشکده سلامت اجتماعی میلمن در دانشگاه کلمبیا در نیویورک برآورد می کند که در ۸۷۵ هزار مرگی که در سال ۲۰۰۰ در ایالات متحده صورت گرفته، ممکن است عوامل اجتماعی، از فقر گرفته تا نابرابری درآمدی نقش داشته باشد.

مایکل هادسون استاد تحقیقات تمایزی اقتصاد در دانشگاه میسوری کانزاس سیتی می گوید: «تقریبا تمام اقتصاددانان انگلیسی اواخر قرن هجده گفته اند که وقتی در فقر هستید، وقتی با انتقال ثروت به اغنیا مواجه اید، عمر کوتاه تری خواهید داشت و همچنین مجبور به مهاجرت می شوید.»

بسیاری از کشورها نظیر روسیه، کشورهای بالتیک و اکنون یونان شاهد خروج  موج گسترده ای از جمعیت خود به خاطر وخامت اوضاع اقتصادی بعد از به اجرا گذاشته شدن سیاست های نئولیبرال بوده اند.

هادسون پیش بینی می کند که ایالات متحده نیز شاهد همین گرایش خواهد بود، در حالی که دشواری های اقتصادی بزرگ تری که از رهگذر پیمان مشارکت فراپاسیفیک به وجود خواهد آمد، به تغییرات در رفاه اجتماعی منجر می شود و تغییر سیاست های گسترده تری به دلیل  انتصاب های پیش روی دیوان عالی آمریکا و کابینه ریاست جمهوری بعدی رخ خواهد داد.

هادسون می گوید: «اکنون پرسش این است که با توجه به تشدید این قطب بندی در آمریکا که به شکل طول عمرهای کوتاه تر، وخامت سلامتی و وخامت رژیم های غذایی خود را نشان می دهد، آمریکاییان به کجا مهاجرت خواهند کرد؟ هنوز هیچ کس نمی تواند با قطعیت پاسخ این سئوال را بدهد.»

وی در پاسخ به این پرسش که «ارزیابی شما درباره پژوهش مورد اشاره چیست؟» می گوید: این مطالعه تقریبا همان چیزی را می گوید که قبلا برای روسیه و یونان رخ داده است. و اینکه مسئولیت افزایش نرخ مرگ و میرها به کدام عامل باز می گردد.

عامل اصلی، سیاست های تجاری نئولیبرال و در نتیجه قطب بندی و محرومیت بخش بزرگی از جامعه است. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ نرخ مرگ و میر در روسیه افزایش شدیدی یافت، طول عمر کوتاه شد، معیارهای بهداشتی تنزل کرد و این همه در طول دولت یلتسین رخ داد، تا اینکه سرانجام پرزیدنت پوتین آمد و به اوضاع و احوال ثباتی داد. پوتین گفت که تلفات ناشی از سیاست های اقتصادی نئولیبرال بیشتر از کشته شدگان جنگ جهانی دوم بوده که به مرگ ۲۲ میلیون نفر از مردم روسیه انجامیده بود. قطب بندی ناشی از سیاست های اقتصادی نئولیبرال عامل اصلی این مرگ و میرها بوده است.

همین اتفاق در یونان نیز رخ داده است. ظرف پنج سال گذشته طول عمر یونانی ها کاهش یافته است. آنها بیشتر بیمارمی شوند و سریع تر می میرند، آنها مردم سالمی نیستند. در کشورهایی که سیاست های پولی و سیاست اعتباری سختگیرانه ای را به کار می بندند، مردم به سمت مهاجرت گرایش پیدا می کنند.  به همین دلیل در آن زمان انگلیس کشوری مهاجرپذیر بود. چرا که این کشور نیروی کار ماهر را جذب می کرد. این کشور می خواست مردم در صنایع آن کار کنند، چون سایر کشورها هنوز در سیستم پسافئودالی قرار داشتند که مردم را از خود می راندند. همچنین تعداد انبوهی از نیروی کار ماهر روسیه ، به خصوص در حوزه فناوری اطلاعاتی عمدتا به آلمان و آمریکا مهاجرت کرده اند. یونان شاهد مهاجرت موج سنگینی از نیروی کار خود است. کشورهای بالتیک تقریبا ۱۰ درصد جمعیت خود را در دهه گذشته در نتیجه سیاست های نئولیبرال به شکل مهاجرت از دست داده اند. علاوه بر این مشکلات مربوط به بهداشت و سلامتی نیز در این کشورها در حال افزایش است.

درمورد آمریکا نکته شگفت انگیز آنکه چیزی که به وخامت این وضعیت  دامن می زند، توافق تجاری فراپاسیفیک است که توافقی مشابه مشارکت فراآتلانتیک است. گفته می شود که پرزیدنت اوباما طرحی را برای اعمال فشار شدید برای به سرانجام رساندن توافق فراپاسیفیک در دست دارد؛ توافقی که به خصوص این امکان را فراهم می آورد که شرکت ها مانع از وضع حفاظت های زیست محیطی، ممانعت از وضع معیارهای سلامتی، ممانعت از انتشار هشدارهای منع استعمال دخانیات یا هشدارها درباره مواد غذایی ناسالم توسط دولت ها شوند. اوباما می گوید می خواهد بعد از انتخابات فشار خود را برای انجام این کار وارد آورد. باید منتظر بمانیم و ببینیم این طرح که جمهوریخواهان نیز به نوعی با او همکاری می کنند و نظر مثبتی نسبت به آن دارند، چه سرانجامی پیدا می کند. شاید دونالد ترامپ به ریاست جمهوری برسد و واقعا این کارها را انجام دهد. یا شاید هیلاری به این سمت برسد که حتی بیشتر از تمام تلاشی که جمهوری خواهان می توانند به خرج دهند برای همراه کردن کنگره با خود به خرج خواهد داد.

ولی بیایید بگوییم که ما نمی دانیم بعد از انتخابات چه رخ خواهد داد و جمهوریخواهان نمی خواهند ریسک کنند. آنها می خواهند برخی کارها را انجام دهند. می خواهند نامزدی اوباما از سوی جمهوریخواهان برای دیوان عالی را تایید کنند. خب شاید هیلاری شخص بدتری را به این کار بگمارد یا حتی ترامپ نفر بدتری را. آنها شاید همین مسیر را ادامه دهند و یک معاهده تجاری را تصویب کنند که به بیکاری در داخل کشور به خصوص در بخش صنعتی بسیار بیشتر دامن خواهد زد و بخش بیشتری از مجموعه شهری صنعتی آمریکا را به کمربندی زنگ زده، تبدیل خواهد کرد. آنها همچنین از یک سورپرایز اکتبر نیز سخن می گویند نه یک سورپرایز اوایل نوامبر. این آخرین شانسی است که اوباما به راستی برای به راه انداختن یک جنگ با روسیه دارد.

استفن کوهن کارشناس سیاست های روسیه و شماری دیگر از سایت ها هشدار داده اند که  وقتی آنها سلاح های اتمی را در مرز رومانی مستقر می کنند، اوضاع خطرناکی پیش می آید. پرزیدنت پوتین گفته است که این یک خط قرمز است. ما نمی خواهیم هشدار دهیم. ما ارتش نداریم. ما فقط می توانیم از سلاح های اتمی استفاده کنیم. به این ترتیب نه تنها از ناحیه کاهش جمعیت داخلی در معرض خطر قرار می گیرید، بلکه احتمال یک جنگ واقعی نیز به وجود می آید. اوباما به وخامت اوضاع دامن زده است. به نظرم هیلاری اعلام کرده که او قصد دارد ویکتوریا نولاند را به عنوان وزیر امور خارجه منصوب کند و نولاند شخصی است که فاشیست های اوکراینی را به سمت سوء قصد ها و و اقدامات خشونت بارشان سوق داد.

این گرایش بسیار بد به نظر می رسد. اگر می خواهید شاهد باشید که آمریکا از نظر جمعیتی رو به کجا می رود، به یونان، لیتوانی و همچنین انگلیس نگاهی بیندازید. دکتر میلر مطالعاتی درباره سلامت و طول عمر انجام داده و دریافته که برخورداری از درآمد کمتر در انگلیس، به معنای طول عمر کوتاه تر است. اکنون بحث های جاری درباره امنیت اجتماعی بسیار مهم است.  باید مردم را به سمت گفتگو درباره بسط دادن دامنه سیاست های رفاه اجتماعی سوق داد، چون به این ترتیب مردم زندگی طولانی تر و سالم تری خواهند داشت. اکنون چه کسی در آمریکا طول عمر بیشتری دارد؟ ثروتمندان. آنها هستند که بیشتر از همه عمر می کنند. ولی اگر شما ۳۰ هزار یا حتی زیر ۵۰ هزار دلار در سال درآمد دارید، عمر طولانی تری نخواهید داشت.

بنابراین برای آنها مسئله این است که چگونه از اجبار برای پرداختن تمهیدات رفاهی بیشتر به افراد دارای درآمد کمتر پرهیز کنیم؛ به این ترتیب طبقه متوسط و کارگری زودتر می میرند و هزینه های رفاه اجتماعی تنها صرف طبقات ثروتمندتری می شود که عمر بیشتری دارند. هیچ کس این بحث طول عمر و زندگی بیشتر را وارد گفتمان رفاه اجتماعی نکرده است، هرچند که اوباما و هیلاری تلاش دارند سن بازنشستگی را ظاهرا برای نجات برنامه های رفاه اجتماعی افزایش دهند. هیلاری قصد دارد با صرفه جویی در برنامه رفاه  اجتماعی از پرداخت مالیات از سوی طبقات دارای درآمد بالاتر اجتناب کند و هزینه های رفاه اجتماعی را از بودجه عمومی بپردازد.

نوشته: مایکل هادسون[۱]

ترجمه: هادی سعادت

منبع: http://www.informationclearinghouse.info/article44826.htm

[۱] . Michael Hudson استاد محقق اقتصاد در دانشگاه میسوری و از پژوهشگران موسسه اقتصاد لوی در کالج بارد.

انتهای پیام/فارس

با توجه به تشدید این قطب بندی در آمریکا که به شکل طول عمرهای کوتاه تر، وخامت سلامتی و وخامت رژیم های غذایی خود را نشان می دهد، آمریکاییان به کجا مهاجرت خواهند کرد؟

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme