https://telegram.me/empireoflies

میراث آل سعود برای عربستان و رویای رهبریت جهان عرب

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که در چند سال گذشته از لاک خود خارج شده و در تلاش برای تحمیل خود به منطقه به عنوان یک قدرت منطقه ای است. این کشور که متکی بر تزریق پول است بعد از آنکه بیداری اسلامی را در نزدیکی مرزهای خود دید کوشید روند تحولات بیداری اسلامی را تغییر دهد و بنا را بر دخالتهای مستقیم در این کشورها گذاشت. سرنگون کردن نظام اخوانی در مصر یکی از اولین دخالتهای مستقیم عربستان سعودی در کشورهای منطقه بود.البته ملک سلمان به این هم بسنده نکرد و تلاش کرد میراث تاریخی مصر را به یغما ببرد و آن را بخشی از ممتلکات عربستان سعودی بکند.در دو ماه گذشته در جریان سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به قاهره، شریف اسماعیل، نخست وزیر مصر و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان توافقنامه‌ای را برای ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور امضا کردند.بندهای این توافقنامه در ابهام قرار دارد و هنوز جزئیات آن فاش نشده است.

منابع مصری و عربستانی می‌گویند این توافقنامه شامل تقسیم استخراج نفت و گاز در دریای سرخ بجز منطقه نزدیک به “حلایب” و “شلاتین” است. مستثنی کردن این مناطق برای ممانعت از اعتراضات سودان صورت می‌گیرد چراکه ریاست‌جمهوری سودان حلایب را شهر متعلق به خود می‌داند.هیچ گونه اطلاعات نهایی درباره جزئیات این توافق‌نامه که به صورت محرمانه در نشست‌های شورای هماهنگی مصر-عربستان امضا شد، وجود ندارد. این نشست‌ها در طول شش ماه گذشته در راستای تحرکات عربستان برای سرمایه‌گذاری و حمایت از اقتصاد مصر صورت گرفت. عربستان اخیرا دستور اختصاص ۳۰ میلیارد ریال را به مصر داد و مجموع کل حمایت مالی عربستان از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ تاکنون به حدود ۱۴ میلیارد دلار می‌رسد.

به نظر می‌رسد این توافق‌نامه نتیجه دیدارهای رئیس هیئت ثبت و ممیزی املاک عربستان است که آخرین سفر وی در  سه ماه قبل صورت گرفت و در آن با جزئیات توافقی که شریف اسماعیل بعد آن را امضا کرد، توافق شد.به گفته منابع مصری این توافقنامه شامل جزیره‌های “تیران” و “صنافیر” است که از دهه‌های پنجاه تحت کنترل مصر است.تیران و صنافیر براساس توافق میان دولت‌های دو کشور در جریان نزاعی که مدت اندکی طول کشید تحت کنترل مصر هستند. این مسئله در توافقنامه کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل نیز آمده است.جزایری که در منطقه “ج” درج شده از اماکنی هستند که دارای گردشگران بیشتری در جنوب سیناء می‌باشند، طوری که به طور منظم سفرهای دریایی در این منطقه صورت می‌گیرد. اما اهمیت استراتژیک این جزایر در این است که ورودی و خروجی خلیج العقبه هستند و در صورت بسته شدن دریانوردی در بندر ایلات یا الرشراش اسرائیل تعطیل می‌شود. از آغاز انتشار اخبار درباره این توافقنامه، نظام سیسی با انتقاداتی مواجه شده است.

احمد النجار، رئیس شورای اداره مؤسسه الاهرام در سخنانی در این باره گفت: این جزایر کاملا مصری هستند و نیروهای ارتش بهای آن را با جان خود در جنگ داده‌اند.بدین ترتیب می بینیم که چگونه این کشور آبرو  حیثیت  و استقلال کشورهای عربی را هم به سخره گرفته و به باد داده است. آل سعود در سیاست خارجی خود عملا به دنبال انتقام و تخریب ظرفیت های کشورهای عربی است. این رژیم تلاش کرده  با هزینه کردن دلارهای نفتی، همپیمانانی را در کشورهای جهان بویژه در جهان عرب ایجاد کند. تشکیل ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی و ائتلاف عربی علیه یمن از جمله دستاوردهای عربستان سعودی در حوزه سیاست خارجی در یکسال اخیر بوده و آل سعود برای تامین بودجه و تحکیم بخشیدن به ائتلاف های عربی، به تمامی دارایی های عربستان و درآمدهای نفتی شرکت آرامکو چوب حراج زده است تا بدین ترتیب به یکی از بازیگران منطقه ای تبدیل شود و رهبری جهان عرب را بدست آورد.عربستان سعودی که به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد عربی محسوب می‌شود، به دلیل کاهش چشمگیر بهای نفت که از سال ۲۰۱۴ میلادی کلید خورد و این کشور هم یکی از طراحان اصلی این سناریو بود، اقتصاد خود را در حال بیمار شدن می‌بیند.

براساس اعتقاد کارشناسان پیش‌بینی می‌شود کاهش ذخایر ارزی عربستان سعودی تا سال ۲۰۱۹ میلادی ادامه پیدا کند و به ۴۶۰ میلیارد دلار برسد. بررسی‌های مؤسسه مودی نشان می‌دهد کسری بودجه عربستان سعودی بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی سالانه معادل ۹.۵‌درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور باشد که این رقم نیازمند ۳۲۴‌میلیارد دلار کمک مالی است. البته عربستان سعودی در ماه گذشته میلادی ۱۰ میلیارد دلار از بانک‌های بین‌المللی وام گرفت که برآورد می‌شود این رقم برای سال آینده میلادی با افزایش چشمگیری روبه‌رو شود.

همانطور که اشاره شد می بینیم عربستان سعودی با زدن چوب حراج به اقتصاد عربستان و همزمان بی آبرو کردن حاکمیت سیاسی کشورهای عربی می کوشد بر جسد این کشورها پرچم آل سعود را به اهتزاز درآورد.البته این بماند که وضعیت داخلی عربستان سعودی هم چندان مطلوب نیست.در ادامه انتقادهای بین‌المللی از سیستم قضایی عربستان سعودیدر تازه ترین گزارش، دیدبان حقوق بشر اعلام کرده که محاکمه ۳۲ تن به اتهام جاسوسی برای ایران، «مسخره کردن عدالت» است.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای با تاکید بر آنکه دادگاه محاکمه ۳۲ نفر در عربستان سعودی به اتهام جاسوسی برای ایران «تمسخر عدالت» است، اعلام کرد: «وکلای مدافع نمی‌توانند با موکلان خود دیدار کنند و یکی از موارد اتهامی متهمان، “گسترش شیعه‌گری” است».در این بیانیه آمده است: «دادگاه ۳۲ مرد به اتهام ادعایی جاسوسی به نفع ایران در عربستان سعودی، فرایند اولیه و ابتدایی حقوق متهمان را نقض کرده است. با گذشت حدود سه سال از بازداشت و تحقیق و دو ماه جلسات استماع، مقامات عربستان سعودی به متهمان اجازه دیدار با وکلا و یا دادن همه اسناد لازم برای دفاع از متهمان را فراهم نکرده‌اند. دادستان‌ها خواهان حکم اعدام برای ۲۵ تن از ۳۲ متهم هستند».دیدبان حقوق بشر ادامه داد: «این مردان متهم به جاسوسی برای ایران هستند اما برگه اتهامی شامل اتهامات زیادی است که اصلا جزو جرایم شناخته نمی‌شود مانند “حمایت از تظاهرات”،‌”آسیب زدن به وجهه پادشاهی”، و “تلاش برای گسترش دادن شیعه”. محاکمه در دادگاه ویژه جنایی در ریاض از فوریه ۲۰۱۶ آغاز شده است».

«سارا لیا ویتسون» مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر در این باره گفت: «این دادگاه لکه ننگ دیگری بر سیستم قضایی ناعادلانه عربستان سعودی است».به گزارش دیدبان حقوق بشر، از بین این ۳۲ نفر،‌۳۰ تن تنبعه عربستان و یک تن ایرانی و نفر دیگر افغانستانی هستند. همه این عربستانی‌های متهم به جاسوسی، شیعه هستند.در بیانیه این سازمان آمده است: «شهروندان شیعه عربستان سعودی در آموزش و پرورش عمومی، استخدام در دستگاه‌های دولتی و اجچازه داشتن برای ساختن اماکن پرستش، با تبعیض سیستماتیک مواجه هستند». این گزارشها که بخش زیادی از آنها در رسانه ها آمده است میراث عربستان سعودی برای این کشور و کشورهای عربی است که داعیه رهبری آنها را دارد. در این میان داستان سوریه نیز قابل ذکر است.

جنگ و خونریزی که در سوریه ما امروز شاهد آن هستیم ماحصل دمکراسی عربستانی است که در آن تنها خاندان آل سعود و دوستان آنها می توانند حکمرانی کنند. دمکراسی که کمترین آزادیهای سیاسی و مدنی معنایی ندارد. دمکراسی که در آن مردم تصمیم نمی گیرند. تعطیل کردن روند سیاسی در لبنان برای انتخاب رئیس جمهور و به خاک و خون کشیدن مردم یمن نتیجه جاه طلبی های خاندان آل سعودی است که تمامی ندارد. بله این است میراث آل سعود برای عربستان و سایر کشورهای عربی.

انتهای پیام/بولتن نیوز

عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که در چند سال گذشته از لاک خود خارج شده و در تلاش برای تحمیل خود به منطقه به عنوان یک قدرت منطقه ای است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme