https://telegram.me/empireoflies

موانع سرنگونی نظام ایران به روایت فارین پالسی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمجله آمریکایی فارین پالسی در گزارشی نوشت: از زمان انقلاب اسلامی تا کنون همه دولت هایی که در آمریکا روی کار آمده اند آرزوی تغییر رژیم در ایران را داشته اند اما هر یک به نوعی روی این خواسته خود سرپوش گذاشته اند. مقامات دولت ترامپ از جمله جان بولتون که پیش از پیوستن به کابینه نیز بر ضرورت تغییر رژیم در ایران پافشاری می کرد، اکنون از هر آنچه در توان دارد برای بی ثبات کردن رژیم تهران استفاده می کند.

این گزارش افزود: دولت آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، تحریم ها علیه ایران را از سرگرفته و تلاش می کند تا صادرات نفت ایران را نیز به صفر برساند. با توجه به کاهش بی سابقه ارزش پول ایران، فشار بر این کشور به اوج خود رسیده و برخی از جمله طراحان سیاست خارجی در واشنگتن از دولت می خواهند تا از فرصت فراهم آمده برای تغییر نظام سیاسی ایران استفاده کند.

فارین پالسی ادامه داد: پامپئو ضمن دعوت از مردم ایران برای مبارزه در راه تغییر رژیم کشور خود از تظاهرات اعتراض آمیز علیه رژیم حمایت کرده است. اما باید توجه داشت که با وجود ناآرامی ها در ایران، نظام این کشور در آستانه سرنگونی قرار ندارد.

این مجله آمریکایی نوشت: دو عامل بر تداوم نظام ایران دلالت دارند. نخست مقاومت این نظام در خلال ۴۰ سال گذشته در برابر  تحریم های فزاینده بین المللی و آمریکا، حتی در زمان هایی که در زمینه تحریم ایران اجماع بین المللی وجود داشت، چه رسد به امروز که چنین اتفاق نظری وجود ندارد و اروپا، روسیه و چین با تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفند. نکته دوم نبود جناح مخالف سازمان یافته برای به چالش کشیدن نظام ایران است و به همین علت نارضایتی ها و اعتراضات گذشته و اخیر راه به جایی نبرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: باید توجه داشت که سرنگونی نظام سلطنتی در ایران پس از چندین دهه مبارزه سازمان یافته و وجود رهبری کاریزماتیک همچون آیت الله خمینی رخ داد. آیت الله خمینی به مدت پانزده سال علیه شاه مبارزه ای سازمان یافته براه انداخته و با انتشار اعلامیه و سخنرانی به تبلیغ حکومت اسلامی پرداخت و در سایه چنین اقداماتی بود که در سراسر ایران در شهرها و روستاها شبکه هایی از گروه های اسلامگرا ایجاد شد و سرانجام قیامی سراسری با حمایت بازار به راه افتاد و نظام پادشاهی فروپاشید. 

نشریه آمریکایی افزود: حتی در صورت تغییر رژیم در ایران که بعید می نماید، احتمال اینکه گروه مورد نظر بولتون و رودی جولیانی، یعنی مجاهدین خلق (منافقین) قدرت را به دست بگیرند، بسیار ضعیف است. مجاهدین در ایران پایگاهی ندارند و حتی اعضای آن به علت همکاری با صدام در خلال جنگ و اقدامات تروریستی در دهه ۱۹۸۰ در داخل ایران، خائن به حساب می آیند.

فارین پالسی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که کشور درگیر جنگ داخلی شود که نه فقط برای ایران بلکه برای منطقه نیز فاجعه بار خواهد بود. هم اکنون غرب در باتلاق‌هایی همچون عراق، سوریه و افغانستان فرورفته است. نگرانی مردم ایران از تبدیل شدن کشورشان به کشورهای همسایه، از جمله عواملی است که باعث می شود تا آن ها از تندروی علیه حکومت خودداری کنند.

مجله آمریکایی نوشت: ایرانی ها یکبار انقلاب کرده و در پی آن هشت سال نیز جنگیده اند و مشکلات و مصائب این دو رویداد هنوز از ذهن آن ها رخت برنبسته است. درست است که تحمل مشکلات اقتصادی دشوار است اما آن ها  ترجیح می دهند که به جای آشفتگی اوضاع و تبدیل شدن به عراق و سوریه، از امنیت و نظم برخوردار باشند.

فارین پالسی در ادامه نوشت که گمانه دیگری که در صورت براندازی در ایران وجود دارد، افتادن قدرت به دست نظامیان است.

این نشریه ادامه داد: با توجه به چنین مسایلی، اگر فشارهای آمریکا در این به نتیجه مورد نظر واشنگتن نیز منجر شود آنچه در ایران رخ خواهد داد برای آمریکا و اسرائیل کابوسی بیش نخواهد بود. از اینرو، دولت ترامپ که برای تغییر رژیم در ایران فشار وارد می آورد باید بداند که تغییر رژیم در ایران مساوی بی ثباتی و آشفتگی در فردای تغییر نظام در ایران و  رژیم آینده این کشور برای واشنگتن، دردسری هولناک تر از رژیم کنونی خواهد بود.

انتهای پیام/تسنیم

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

مجله آمریکایی فارین پالسی در گزارشی دو عامل را به عنوان مانع اصلی عدم سرنگونی نظام ایران برشمرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme