https://telegram.me/empireoflies

مهمترین انتخابات ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های غربی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: با فرا رسیدن زمان آغاز رای گیری دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، رسانه‌های غربی بطور هماهنگ به پوشش این انتخابات کاملا آزاد و سالم پرداختند و ضمن «مهمترین و سرنوشت‌ساز» خواندن آن، به طرفداری از ائتلاف اصلاح‌طلبان پرداختند که به اعتراف روزنامه گاردین هیچ برنامه‌ای برای بهبود اقتصاد کشور ندارند!

در راس هرم پوشش خبری غربی انتخابات، بنگاه خبرپراکنی دولت انگلیس (BBC) مانند همیشه در راستای سیاست‌های مداخله جویانه و استعماری‌اش تلاش کرد این بار بجای منصرف کردن مردم از شرکت، آرای مردم را به نفع اصلاح‌طلبان مهندسی کرده و نوشت: «اصلاح‌طلبان امیدوارند بتوانند در اولین انتخابات بعد از توافق هسته‌ای قدرت را در ایران بدست بگیرند.

نتیجه این انتخابات می‌تواند سرنوشت حسن روحانی را برای دور دوم ریاست جمهوری‌اش تعیین کند. اعضای جدید خبرگان نیز احتمالا در تلاش برای رهبری بعدی خواهند بود.»

شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان (CNN) در یادداشتی تحت عنوان “انتخابات ایران: آزمون توافق هسته‌ای اوباما” با بیان اینکه اوباما سعی داشت با توافق هسته‌ای خاورمیانه را امن‌تر و ایران را به کشوری میانه‌رو‌تر تبدیل کند؛ نوشت: «البته احتمال دارد مجلس بعدی نیز در دست اصولگرایان باشد که رویاهای حسن روحانی را به باد خواهد داد!

اوباما می‌داند ایران فعلی هیچ تغییری در ایدئولوژی، سیاست داخلی و خارجی ایجاد نخواهد کرد. همانطور که در کوبا اثبات شد؛ مهمترین سلاح در برابر دولت‌های سرکش، برقراری رابطه است تا منزوی کردن. اگر اوباما درست گفته باشد به احتمال زیاد اصلاح‌طلبان به روی کار خواهند آمند!»

روزنامه انگلیسی گاردین (the guardian) در مطلبی با تاکید بر اینکه اصلاح‌طلبان برای پیروزی به شدت سازمان یافته شده‌اند، نوشت: «اصلاح‌طلبان با تمام قدرت برای خارج کردن قدرت از دست اصولگرایان به عرصه آمده‌اند و برای این کار اختلافات درون حزبی را کنار گذاشته و ائتلافی را با حمایت حسن روحانی تشیکل داده‌اند.

رئیس جمهور دوره دوم خرداد [که از حامیان فتنه ۸۸ نیز بود] در پیام ویدئوی که منتشر کرد از فعالان سیاسی خواست تا به لیست اصلاحات رای دهد. استاد دانشگاه یال معتقد است که بی‌بی‌سی و انگلستان در تفرقه اندازی میان مردم و نامزدها موفق بوده‌اند.

سران آشوب‌گر فتنه ۸۸ نیز که اکنون در بازداشت خانگی بسر می‌برند؛ بر عکس هر موقع دیگری از مردم خواستند تا این بار در انتخابات شرکت کنند زیرا دولت فعلی طرفدار آنهاست! یکی از اساتید دانشگاه هاروارد نیز از تاثیر تعیین کننده تلگرام در نتیجه انتخابات خبر داد.»

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز (NBC) نیز بعنوان یکی از شبکه‌های فعال در ارسال ویدئوهایی از انتخابات و وقایع مهم ایران به آمریکا در خبری با عنوان “انتخاب بین اصولگرا یا اصلاح‌طلب” نوشت: «ایرانیان روز جمعه در انتخاباتی که احتمالا عرصه را برای بازگشت اصلاح‌طلبان به قدرت فراهم می‌کند؛ شرکت کردند.

فائزه هاشمی در گفتگو با این شبکه از مردم خواست تا به نامزدهایی که از حسن روحانی حمایت می‌کنند؛ رای دهند و گفت:‌ «ما اصلاح‌طلبان! مجلسی می‌خواهیم که پشت سر روحانی و برنامه‌های اصلاحی‌اش بایستد.»

ان‌بی‌سی در پایان تاکید کرد جوانان مذهبی ایران خواهان مجلسی هستند که انقلابی باشد که آن را در نامزدهای اصولگرا می‌بینند.

روزنامه نیویورک تایمز (NYtimes) با اشاره به آغاز مهمترین انتخابات کشور بعد از توافق هسته‌ای و صف‌های طولانی مردم برای رای دادن نوشت: «این رای‌گیری رفراندومی است بر سیاست‌های اصلاح‌طلبانه حسن روحانی که با محدود کردن برنامه هسته‌ای کشورش توافقی را بدست آورد.»

خبرگزاری آسوشیتد پرس (AP) در خبری بسیار مفصل تحت عنوان “امید اصلاح‌طلبان برای افزایش حضور در مجلس” با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند تغییراتی را در ساختار سیاسی ایران ایجاد کند؛ نوشت: «حضور قدرتمندتر اصلاح‌طلبان در مجلس باعث خواهد شد حسن روحانی بتواند هرقدر که می‌خواهد با آمریکا گرم بگیرد!

نامزدهای اصلاح‌طلب با استفاده ابزاری از توافق هسته‌ای قصد دارند این ذهنیت را القا کنند که برجام می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کرده و درب‌ها را بسوی غرب بگشاید پس باید بدنبال برجام‌های دیگر باشند. اما اصولگرایان معتقدند که حزب رقیب مقاومت دیرینه ایران در برابر دشمن‌ها را خواهد شکست.

آنها هشدار می‌دهند که اصلاح‌طلبان و در راس آنها روحانی یارانه و کمک‌های مالی به قشر آسیب‌پذیر جامعه را قطع خواهد کرد تا کمبود بودجه را جبران کند. البته احتمال کمی نیز وجود دارد که اصلاح‌طلبان بتوانند اکثریت مجلس را بدست آورند اما بیشتر شدن تعداد آنها مانع رد شدن برنامه‌های روحانی در صحن مجلس خواهد شد.»

وبگاه شبکه ای‌بی‌سی نیوز (ABC) با بیان اینکه بیشتر رای دهندگان از دو لیست اصولگرا و اصلاح‌طلب نامزدهای مورد نظرشان را نتخاب خواهند کرد؛ نوشت: «مجلس فعلی بیشتر از اصولگرایان تشکیل شده که مانع روحانی هستند تا با غرب ارتباط برقرار کند. حتی اگر اصلاح‌طلبان اکثریت را بدست نیاورند وارد شدن حامیان روحانی در مجلس تصویب قوانین دلخواه وی را آسان می‌کند.

نتیجه انتخابات همچنین میزان علاقه‌مندی مردم ایران به احزاب مختلف را نشان خواهد داد. هاشمی رفسنجانی نیز در دسامبر سال گذشته بطور جسورانه‌ای درباره رهبر بعدی صحبت کرد که احتمالا از سوی این مجلس خبرگان انتخاب خواهد شد.»

بخش انگلیسی دویچه وله (DW) که ید طولایی در تغییر افکار عمومی به نفع استکبار جهانی دارد نیز تاکید کرد مردم در حالی رای‌های خود را به صندوق ریختند که تصمیمشان از درست بودن سیاست‌های اصلح‌طلبانه رئیس جمهور خبر خواهد داد و نوشت: «این انتخابات آزمونی بر سر توافق هسته‌ای روحانی است. اما رد صلاحیت‌ شدن‌ برخی افراد باعث خواهد شد تا مردم به پای صندوق‌ها نیایند.»

خبرگزاری فرانسه (AFP) با بیان اینکه مردم ایران در انتخابات حیاتی بعد از توافق هسته‌ای شرکت کردند؛ نوشت: « رئیس جمهور میانه‌رو ایران این انتخابات را برای محدود کردن قدرت اصولگرایان در مجلس حیاتی می‌داند. لیست امید، تمایلات روحانی برای مجلس را نشان می‌دهد. رای گیری‌ها از ساعت ۸ صبح شروع شده و تا ساعت ۶ عصر ادامه دارد.

نتیجه انتخابات، آینده‌ای را که ایرانیان می‌خواهند کشورشان به آن سمت برود؛ نشان می‌دهد. البته حسن روحانی تا حدی آسیب‌پذیر می‌باشد زیرا اثر لغو تحریم‌ها و بازگشت تجارت جهانی به ایران مدتی زمان خواهد برد. اگر مردم به حامیان روحانی رای دهند آنگاه وی اصلاحات اجتماعی و سیاسی را که می‌خواهد اجرا می‌کند.»

پایگاه خبری بلومبرگ (Bloomberg) در مطلبی تحت عنوان “روحانی از مردم می‌خواهد به لیست امید رای دهند” نوشت: «مردم در حالی به نامزدهای مورد نظر خود رای دادند که حسن روحانی خواهان تقویت اصلاح‌طلبان در مجلس است. روحانی در قصد نتیجه توافق هسته‌ای را که منجر به محدود شدن برنامه هسته‌ای شد؛ در اذهان عمومی به نفع ایرانیان تعبیر کند.

۵۵ میلیون نفر واجد شرایط رای گیری از ساعت ۸ صبح تکیه زنندگان بر ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و ۸۸ کرسی خبرگان رهبری پای صندوق‌های رای حاضر شدند. رهبر ایران نیز در اولین ساعت از آغاز انتخابات رای خود را انداخت. روحانی اگر می‌خواست حامیانش رای بیاورند باید روی قشر متوسط جامعه تمرکز می‌کرد.»

روزنامه واشنگتن پست (WP) با ادعای جالبی درخصوص اینکه نامزدهای میانه‌رو در این انتخابات کم بودند؛ تصریح کرد احتمال می‌رود بازهم اصولگرایان اکثریت مجلس شورا را بدست آوردند و تحلیلگران معتقدند این انتخابات نمی‌تواند لحظه‌ای تاریخی برای تغییر ایران را رقم زند.

واشنگتن پست نوشت: «با اینکه جریان ضد انقلاب، این انتخابات را ساختگی اعلام کرد اما نتیجه رای‌ها میزان تمایل ایرانیان برای تغییر و سیاست روحانی در آینده را نشان می‌دهد. هاشمی رفسنجانی به رویترز گفت که اگر اصلاح‌طلبان رای نیاورند؛ مردم ایران پشیمان خواهند شد!

بسیاری از مقامات غربی امیدوار بودند با توافق هسته‌ای، روحانی آزادی شهروندی بیشتر و فیلترینگ اینترنتی کمتری به مردم دهد. اما انتخابات مجلس نمی‌تواند اساس سیاست‌های ایران را عوض کند. اصلاح‌طلبان از هر ترفندی برای جمع کردن رای استفاده کردند زیرا نمایش ضعیف، همین حضور کم آنها در قدرت را نیز کمتر میکند.»

نشریه نیویورکر (newyorker) در یادداشت مفصلی با عنوان “انتخابات رنگارنگ ایران” به نمایش تصاویر رهبر فتنه سبز در همایش تبلیغاتی ائتلاف اصلاح‌طلبان و لیست امید اشاره کرد و نوشت: «آنها خواهان رفع حصر هستند. رئیس جمهور دولت اصلاحات مهندس این لیست می‌باشد. رای گیری امروز نشان خواهد داد که مجلس جدید با روحانی کار خواهد کرد یا علیه او.»

روزنامه جروزالم پست (jpost) چاپ رژیم صهیونیستی با پرداختن به حضور پرشور مردم در انتخابات، مدعی تعیین سرنوشت تداوم خروج ایران از انزوا درپی این انتخابات اشاره کرد و نوشت:‌ «حامیان حسن روحانی به دنبال راهی برای انتخاب شدن وی برای دوره دومش هستند. با اینکه جوانان شهری طرفدار اصلاح‌طلبان هستند اما اصولگرایان در مناطق دیگر حامیان بیشتری داشته و احتمالا بازهم اکثریت باشند.»

خبرگزاری انگلیسی رویترز (reuters) نیز تاکید کرد مجلسی که بیشتر حامی روحانی باشد، به اجرای اصلاحات داخلی کمک خواهد کرد و محدودیت‌های اجتماعی مختلف بر جوانان را کم می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/جام نیوز

رسانه‌های غربی بطور هماهنگ به پوشش این انتخابات کاملا آزاد و سالم پرداختند و ضمن «مهمترین و سرنوشت‌ساز» خواندن آن، به طرفداری از ائتلاف اصلاح‌طلبان پرداختند که به اعتراف روزنامه گاردین هیچ برنامه‌ای برای بهبود اقتصاد کشور ندارند!

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme