https://telegram.me/empireoflies

مناظره‌های نمایشی BBC فارسی و کلافگی مخاطبان

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رسانه‌های فارسی‌زبان در راستای تأثیر گزاری بر مخاطبان خود از قالب‌های متنوع برای القا پیام استفاده می‌کنند یکی از این قالب‌ها استفاده از برنامه‌های گفتگو محور است که به‌ظاهر در آن چند نفر در یک برنامه حول موضوعی خاص به تبادل نظر می‌پردازند و البته به‌ظاهر نیز آرا و افکار متضاد در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند اما از آنجایی که هیچکدام از این برنامه‌ها به‌صورت زنده پخش نمی‌شود نهایتاً این برنامه‌ها با شیوه‌های گوناگون به نحوی کارگردانی و تدوین می‌شود که پیام مورد نظر تهیه‌کنندگان برنامه به مخاطبین القا شود.بی‌بی‌سی فارسی که از آن به ارگان جاسوسی دولت بریتانیا نام برده می‌شود از این تاکتیک در برنامه‌های خود استفاده فراوان می‌کند.

این شبکه علاوه بر برنامه‌های آپارات و دیده‌بان که به‌صورت دو نفره برگزار می‌شود،برنامه‌هایی مثل «به عبارت دیگر»، «صفحه دو» و «پرگار» را به‌عنوان برنامه‌های مناظره محور به‌صورت ضبط شده هر هفته پخش می‌کند که عمدتاً به مسائل سیاسی و اجتماعی می‌پردازد. در این برنامه‌ها علاوه بر اینکه صحبت‌های مخالفین ظاهری در تدوین نهایی سانسور می‌شود حتی در حین مناظره مجری برنامه به بهانه‌های کمبود وقت یا … میان صحبت‌های مخالفین وارد شده یا حتی وقت مساوی به میهمانان غیرهمسو داده نمی‌شود.

برنامه پرگار یکی از این دست بر نامه‌هاست که هر هفته روزهای دوشنبه از این شبکه پخش می‌شود در برنامه هفته اخیر این شبکه به موضوع “ازدواج سفید” یا بهتر بگوییم “زنا زیر یک سقف” پرداخته شد در این برنامه از سه تن از کارشناسان دعوت به‌عمل‌آمده بود. یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه «ژیلا موحد شریعت‌پناهی» فعال حقوق زنان و عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان است. وی در سال ۱۳۸۸ داوطلب نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.

ژیلا شریعت پناهی که دانش‌آموخته رشته مهندسی علوم با گرایش فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۵۲ بوده قبل از انقلاب از طرفداران افکار دکتر شریعتی بود. وی که در سازمان انرژی اتمی ایران مشغول به‌کار بود بعد از انقلاب با اجباری شدن حجاب برای زنان، به دلیل اینکه اعتقادی به حجاب زنان نداشت از سمت‌های دولتی استعفا داد و این استعفای خود را اولین حرکت فمینیستی در تاریخ انقلاب می‌داند. وی در این برنامه در جواب سؤال مجری که چرا ازدواج سفید در ایران افزایش‌یافته می‌گوید: دلایل مختلفی می‌توان برای این موضوع یافت من‌جمله جداسازی‌هایی که از دوران کودکی بین دختر و پسر اتفاق می‌افتد را می‌توان عاملی دانست که دو جنس مخالف نسبت به تمایل داشته باشند و بخواهند بدون اینکه به عقد رسمی یکدیگر در آیند زندگی مشترک خود را آغاز کنند.

وی در ادامه با اینکه تلویحاً این امر را تأیید می‌کند ولی با این حال پیشنهاد می‌دهد که مردان و زنان قبل از شروع این رابطه نامشروع از یکدیگر تعهدات کتبی بگیرند زیرا دوام و قوام این روابط هیچ تضمینی ندارد. وی همچنین تأکید می‌کند که این کار در ایران به دلیل قوانین اسلامی در این کشور اصلاً به صلاح نیست و عواقب ناگواری دارد. البته وی در انتهای بحث‌های خود به نتایج یک تحقیق در آمریکا اشاره می‌کند که ثابت کرده افرادی که ازدواج قانونی دارند از سلامت و موفقیت بالایی برخوردارند.

ترویج دو جنس‌گرایی

ازجمله میهمانان این برنامه “سوده راد “یک فعال فمینیست دو جنس گرا ست که از طرفداران ازدواج هم‌جنس‌گرایان نیز می‌باشد. هرچند بسیاری از هم‌جنس‌گرایان چنین افرادی را خائن می‌دانند ولی آش این جماعت چنان شور است که حتی هم‌جنس‌بازان را نیز افرادی محافظه‌کار می‌دانند و قائل به این هستند که یک فرد در عین اینکه می‌تواند هم‌جنس‌باز باشد هم‌زمان نیز می‌تواند با جنس مخالف خود نیز رابطه جنسی داشته باشد. وی با اذعان بر این نکته که حتی در غرب وحشی کسانی که ازدواج قانونی می‌کنند از اعتبار و شانیت بسیار بالایی در اجتماع و محیط کار برخوردارند، اما ازدواج سفید را راهی برای آزادی بیشتر (بخوانید لاابالیگری بیشتر)برای افراد دانست و تأکید می‌کند نباید افراد را که تن به چنین رابطه‌ای می‌دهند را بی‌مسئولیت خطاب کرد زیرا این افراد از عواقب کار خود مطلع‌اند. وی همچنین ادعا کرد که در هزاره سوم عشق و انصاف مدار بودن را می‌توان طور دیگری معنا کرد که فرای ازدواج قانونی است!! وی همچنین طلاق را امری مثبت هدیه ارزشمند از طرف قانون دانست که راهی‌ست برای جبران یک انتخاب نادرست که در گذشته شکل‌گرفته است.

این برنامه که تحت تأثیر حواشی پیش آمده برای یکی از بازی کنان تیم ملی فوتبال زنان ایران قرار گرفته بود در جای‌جای برنامه یکی از دلایل ازدواج سفید رو حق خروج زنان به خارج کشور می‌دانستند.

برنامه «پرگار»؛ از سمت چپ: داریوش کریمی، احمد فراستی و عرفان قانعی‌فرد.

برنامه «پرگار»

یکی دیگر از میهمانان برنامه که در واقع به‌عنوان مخالف موضوع ازدواج سپید دعوت‌شده بود روحانی گمنامی بود به نام عبدالحمید مهاجرانی که برخلاف سیر عادی بر نامه‌های بی‌بی‌سی در این برنامه حضور داشت. وی که ازدواج سفید را همان زنا می‌داند و اساساً نام ازواج را بر این رابطه مضموم می‌داند به عقوبت الهی این رابطه نامشروع اشاره کرد و گفت: در اسلام هیچ کجا به سخت‌گیری در خصوص ازدواج اشاره‌ای نشده که جوانان ما برای گریز از این غل و زنجیرها به ازدواج سفید روی می‌آورند. البته ناگفته نماند که سکوت وی در خصوص ادعای مجری برنامه که این امر در ایران رواج یافته به‌نوعی تأیید این ادعا می‌باشد. وی همچنین در رد این ادعای میهمانان دیگر برنامه که زنان به‌واسطه قوانینی مثل عدم خروج از کشور بدون اذن همسر یا حق طلاق به این نکته اشاره نمود که این امر را می‌توان در شرایط ضمن عقد در عقدنامه ثبت نمود که با واکنش مجری برنامه و قطع کردن صحبت‌های وی روبه‌رو شد.

در این برنامه به آسیب‌هایی که این رابطه نامشروع برای طرفین پدید می‌آورد اشاره‌ای نشد به‌عنوان مثال در خصوص فرزندان نامشروعی که از این راه به جود می‌آیند و از آنجایی که اساساً زن و مرد مسئولیتی در این نوع زندگی ندارند این نوزادان یا گوشه خیابان رها می‌شوند یا سر از یتیم‌خانه‌ها در می‌آورند. یک آمار ساده از دانشگاه‌های انگلستان که در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشرشده نشان می‌دهد که بیشتر از ۵۰ درصد کودکان حال حاضر در این کشور بدون پدر هستند. در واقع این آینده محتوم حاصل انتخاب پدر مادر غیرشرعی است که برای آنان رقم می‌خورد و آنان تا پایان عمر در بهترین حالت پدری نخواهند داشت البته اگر به‌واسطه بی‌مسئولیتی مادران خود گوشه خیابان رها نشوند.

انتهام پیام/

رسانه‌های فارسی‌زبان در راستای تأثیر گزاری بر مخاطبان خود از قالب‌های متنوع برای القا پیام استفاده می‌کنند یکی از این قالب‌ها استفاده از برنامه‌های گفتگو محور است که به‌ظاهر در آن چند نفر در یک برنامه حول موضوعی خاص به تبادل نظر می‌پردازند

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.88 ( 2 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme