https://telegram.me/empireoflies

ملک سلمان مهم نیست، همه کاره ولیعهد نایف است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رادیو فردا وابسته به دولت آمریکا در گفتگویی با علیرضا نوری زاده، ضد انقلاب فراری که رادیو فردا وی را کارشناس جهان عرب نامید، دلایل احتمالی عدم حضور برخی رهبران عربی در نشست کمپ دیوید را مورد بررسی قرار داد.

نوری زاده گفت: در مورد هر کدام وضع فرق می کند، مثلا سلطان قابوس مبتلا به سرطان سختی است بنابراین نمی تواند در یک کنفرانس نقش مؤثری داشته باشد. امیر امارات هم بسیار مریض است. در خصوص بحرین به نظر می رسد چون پادشاه سعودی تصمیم گرفت نرود پادشاه بحرین هم که در نهایت سلامتی است این تصمیم را گرفت که او هم نرود. پادشاه سعودی به این دلیل نمی رود که اولا تمام کارهای اساسی در دست ولیعهد است و در ثانی ملک سلمان با توجه به وضع یمن و آتش بسی که قرار است برقرار بشود ترجیح داد در خانه بماند و مراقب اوضاع باشد، اما حضور ولیعهد پرقدرت در مقام معاون و سپس وزیر کشور نشان دهنده این است که این تفسیرهایی که می شود که سعودی های کدورت دارند یا نمی خواهند به آمریکا بروند درست نیست، به جهت اینکه در رابطه با قرارداد پنج به علاوه یک با ایران قبلا سعودی ها توضیحات کافی از آمریکائیها شنیدند، اوباما بعداز درگذشت ملک عبدالله به آنجا رفت، جان کری دو بار سفر کرده و همین اخیرا هم در عربستان بوده است بنابراین به نظر من نباید این را به حساب آزردگی یا عدم اعتماد رهبری سعودی به آمریکا تلقی کرد.

نوری زاده درباره مسائل مورد بحث در اجلاس کمپ دیوید گفت: مذاکرات چهار محور اصلی و یک محور جانبی دارد؛ محورهای اصلی عبارتند از اولا پرونده اتمی ایران و اینکه آمریکا تا چه حد به تعهدات جمهوری اسلامی و تنفیذ این تعهدات یا اجرای آن معتقد است. موضوع دوم مداخلات ایران در منطقه به شکل عمومی ولی از همه مهمتر مسئله یمن است که آمریکائیها علاقمند هستند هر چه زودتر جنگ پایان گیرد و گفتگوها آغاز شود. مسئله سوم مسئله سوریه است که آمریکا و عربستان سعودی و قطر سیاست تقریبا نزدیکی دارند، مسئله چهارم مبارزه با تروریسم است و سرانجام محور حاشیه ای هم موضوع امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایجاد یک سپر دفاعی نظیر آنچه آمریکا در اروپا برقرار کرده است.
پادشاه عربستان، نایف ولیعهد این کشور را به جای خود برای شرکت در نشست کمپ دیوید به آمریکا اعزام کرد. این اقدام بیانگر یک پیام مهم است و آن اینکه سلمان پادشاه عربستان نیست و این نایف است که تمام امور را در دست دارد و حضور وی در کمپ دیوید یعنی طراحی آمریکا برای تثبیت قدرت وی و معرفی وی به عنوان پدرخوانده به سایر کشورهای عربی.
همچنین دلیل عدم حضور سلمان در کمپ دیوید بحران داخلی عربستان از جمله اختلاف شاهزادگان و هراس سلمان از کودتا، هراس از شدت گرفتن اعتراض‌های مردمی از جمله در باب شیخ نمر و در نهایت شکست عربستان از یمن عنوان گردد.

انتهای پیام/بولتن نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme