https://telegram.me/empireoflies

ملزومات تسلیح کرانه باختری

به گزارش «امپراتوری دروغ»، رهبر معظم انقلاب در دیدار ماه رمضان دانشجویان و خطبه­ های نماز عید فطر بر راهبرد تسلیح کرانه باختری تأکید کردند و از همه علاقه­ مندان به سرنوشت فلسطین خواستند تا در این راه قدم بردارند. (۱) اما پیش از اجرای این فرمان بایستی بسترهای لازم برای آن را شناخت و نیازمندی ­های آن را برآورد. به بیان دیگر آنکه ارسال سلاح برای گروه ­های جهادی در کرانه باختری و تجهیز آنان به مقدماتی احتیاج دارد که در این نوشتار از آن به عنوان «ملزومات تسلیح کرانه باختری» یاد می­کنیم.

کرانه باختری کجاست؟

کرانه باختری رود اردن، در مناطق شرقی سرزمین­ های اشغالی فلسطین قرار دارد که بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت سازمان مرکزی اطلاعات دولت آمریکا موسوم به «سیا»، جمعیتی بالغ بر دو میلیون و هفتصد هزار نفر را در خود جای داده است. حدود ۸۵ درصد جمعیت این منطقه به شهروندان فلسطینی اختصاص داشته و مابقی در تصرف اشغالگران صهیونیست است؛ به همین نسبت تناسب میان اعراب بومی و صهیونیست­ های مهاجر برقرار است.(۲)

موقعیت کرانه باختری (وست بنک) در اراضی اشغالی

برابر توافق صورت گرفته در قاهره که به «اسلو ـ۲» معروف است، کرانه باختری و نوار غزه به سه بخش «الف»، «ب» و «ج» تقسیم شد. منطقه «الف» تحت حاکمیت کامل حکومت خودگردان قرار گرفت و منطقه «ب» از نظر امنیتی زیر نظر رژیم صهیونیستی باقی ماند اما امور غیرنظامی و غیرامنیتی آن در اختیار حکومت خودگردان گذاشته شد. منطقه «ج» شامل آن دسته از شهرهای کرانه باختری می‌شود که به لحاظ اداری و امنیتی زیر نظر رژیم صهیونیستی باقی می‌مانند. حدود ۶۰ درصد وسعت کرانه باختری به‌عنوان منطقه ج و در اختیار صهیونیست‌ها می‌باشد.(۳)

چرا این منطقه مورد توجه قرار گرفت؟

آنچه واضح به نظر می ­­رسد این است که کرانه باختری به دلایلی چون جمعیت ۵/۲ میلیونی فلسطینیان، وسعت نزدیک به شش هزار کیلومتری، مرز زمینی طولانی مشترک با کشور اردن، قرابت مکانی با شهرک­نشینان صهیونیست و در تیررس بودن اشغال­گران اسرائیلی از امتیازاتی است که می توان از آن جهت اقدام نظامی علیه صهیونیست به خوبی بهره برد.

مقایسه وسعت دو منطقه کرانه باختری و غزه در فلسطین اشغالی

دکتر امیر موسوی رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین­الملل در این باره می­ گوید: به طور کلی در صورت تحقق چنین امری مسلما تمرکز رژیم صهیونیستی از روی غزه برداشته خواهد شد و پیشرفت و تسلط امنیتی این رژیم بر این منطقه شکسته می­شود و از سوی دیگر با توجه به وجود یک خطر بالقوه دیگر در کنار مقاومت غزه بر ضد اسرائیل قدرت نظامی این رژیم هم تفکیک شده و درگیر شدن صهیونیست ­ها در سه جبهه حزب الله، غزه و کرانه غربی شرایط رژیم صهیونیستی را کاملا دگرگون خواهد کرد.(۴)

نیازمندی­های اولیه جهت تسلیح کرانه باختری

۱- اراده سیاسی

مهمترین نیاز کرانه باختری برای تجهیز و مسلح شدن، اراده سیاسی و اعتقاد مسئولین به این مهم است. مسئولین ایرانی و فلسطینی بایستی با همکاری و هماهنگی این ایده استراتژیک را پیگیری کنند. به نظر می­رسد که مقام معظم رهبری که در بیانات اخیرشان بی­پرده و صریح از ایده «مسلح شدن کرانه باختری» سخن گفته­اند، با جدیت این موضوع را دنبال می ­کنند. مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در دولت و مجلس و مسئولین نظامی در ارتش و سپاه برای اجرایی شدن ایده تسلیح منطقه شرقی فلسطین اشغالی همت کرده و بسترهای لازم را فراهم آورند. طبیعتاً گروه­های فلسطینی در کرانه باختری نیز بایستی به این جمع بندی برسند که تنها راه برای مقابله با دشمن صهیونیستی تمرکز بر قدرت نظامی است.


۲- منابع مالی

مسلح شدن کرانه باختری نیز مانند بسیاری دیگر از اهداف نظامی نیازمند منابع مالی و ارزی است. خرید تجهیزات، ارسال تسلیحات، آموزش نفرات، مایحتاج گروه­های فلسطینی و اقدامات سیاسی-امنیتی بدون تأمین منابع مالی میسر نخواهد شد. به منظور جمع­آوری پول و صرف آن در موارد مدنظر، بایستی از کانال­های مختلف داخلی و بین­ المللی اقدام کرد؛ جمع­ آوری کمک­های انسان دوستانه ملت ایران و سایر ملل مسلمان، هماهنگی با سازمان­های خیریه فعال در جهان اسلام، تامین اعتبار از سوی دولت­ های حاضر در محور مقاومت و دریافت اعانه از سرمایه ­داران همسو می­تواند هزینه های لازم برای مسلح کردن کرانه باختری را برآورد.

تاسیس مراکز مالی و تجاری در منطقه شرق رود اردن به منظور پشتیبانی از این اقدام می­تواند به توان مالی گروه­های مبارز کمک کند. در حال حاضر شرایط حاکم بر کرانه باختری برای انجام فعالیت­های تجاری و اقتصادی مناسب نیست اما در گام­ های بعدی باید برای توانمندسازی اقتصادی مبارزان فلسطینی چاره­اندیشی نمود.

۳- تجهیزات نظامی

گزاره مسلح شدن کرانه باختری با تجهیز نظامی گروه­ های مقاومت فلسطینی در این منطقه مترادف است. با توجه به قرابت مکانی مبارزان با شهرک­ های صهیونیست نشین و مراکز اصلی سیاسی – نظامی اسرائیل، در پله اول بایستی انتقال سلاح­های سبک و انفرادی در دستور کار قرار گیرد در گام بعد ضمن آموزش­های خاص مبارزان فلسطینی (در حوزه جنگ شهری و تولید تسلیحات سبک)، سعی می­شود تا تسلیحات پیچیده ­تر و موشک­ های کوتاه برد به کرانه باختری ارسال شود.

تصور این موضوع برای رژیم صهیونیستی که در جنگ آینده، مبارزان فلسطینی برای هدف قراردادن مناطقی در شمال سرزمین‌های اشغالی، به‌جای موشک‌هایی با برد بیش از۱۵۰ کیلومتر برای شلیک از نوار غزه، با موشک‌هایی با برد کمتر از پنجاه کیلومتر قادر به هدف قراردادن تمام نقاط راهبردی این رژیم و با موشک‌هایی با برد کمتر از ۱۰ کیلومتر قادر به ناامن کردن فرودگاه بن گورین باشند، کابوسی دردناک است و این تصور زمانی که موضوع تهاجم زمینی در دستور کار قرار گیرد، ویران‌کننده خواهد بود.(۵)

مشاور سابق وزیر دفاع ایران گفت که تهران در پی مسلح کردن فلسطینیان کرانه باختری با تسلیحات استراتژیک شامل موشک­های است که تل آویو و حیفا را هدف قرار دهد. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین لبنان گفت: یک جبهه جدید باید از سمت کرانه باختری پس از مسلح شدن آن به ویژه با موشک باز شود. زیرا ما به خوبی می دانیم که فاصله کرانه باختری تا تل آویو و حیفا و دیگر مناطق بسیار کوتاه تر از فاصله شان از غزه است. بنابراین تجهیزات ساده ­ای مورد نیاز است؛ به موشک­های دور برد نیازی نیست. موشک­های کوتاه برد می­تواند کل تصویر سرزمین­های اشغالی را تغییر دهد. غزه هم می­تواند پشیتبانی نظامی بیشتری را از ایران دریافت کند.(۶)

نیروی قدس سپاه پاسداران، حزب الله لبنان، دولت عراق، سوریه و گروه­های سیاسی- نظامی حاضر در اردن نقش مهمی در این فرایند داشته و مسئولیت خطیری را برای ارسال مهمات و تجهیزات نظامی به کرانه باختری بر عهده دارند.

۴- عقبه تبلیغاتی

کانون­های تبلیغاتی و بنگا­های سخن پراکنی وابسته به دولت­های غربی و نزدیک به رژیم صهیونیستی قطعاً هجمه گسترده ­ای را علیه این حرکت آغاز خواهند. این رسانه ­ها با وارونه­ گویی تلاش می­ کنند تا جریان تقویت مقاومت و دفاع مسلحانه را به گسترش تروریسم گره زنند. در این میان تمام حلقه­ های زنجیره مقاومت به حمایت از آنچه که آنها گروه­های تروریستی می­خوانند، متهم خواهند شد.

پس از طرح ایده مسلح کردن کرانه باختری از سوی مقام معظم رهبری و حمایت جریان مقاومت از آن، رسانه­ هایی چون بی­بی­سی بی­توجه به جنایات رژیم کودک­کش صهیونیستی و نسل­کشی نظامیان این رژیم، جمهوری اسلامی را به آتش افروزی متهم کردند.

 بر این اساس محور مقاومت بایستی ضمن مسلح نمودن مبارزان فلسطینی در کرانه باختری، به عقبه تبلیغاتی آن نیز توجه داشته باشد که در نهایت “منطق درست” این حرکت علاوه بر جوامع مسلمان، افکار عمومی دنیا را قانع می­کند.

منطق مقابله نظامی با دشمن جانی، رژیم اشغالگر و متجاوز مسلح برای هر انسان عاقلی مورد پذیرش است. به همین علت رسانه ­های مستقل بایستی طرح دفاع مسلح را برای افکار عمومی دنیا توجیه نمایند و نشان دهند که علی‌رغم جنایات غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه ما شاهد سکوت مجامع بین‌المللی به ویژه سازمان ملل و شورای امنیت و حتی حمایت آمریکا و انگلیس از جنایات این رژیم هستیم.

۵- تشکیل یک واحد اطلاعاتی

مقامات رژیم صهیونیستی پس از اعلان خبر تسلیح کرانه باختری مضطرب و نگران از آینده خود، برای کنترل هر چه بیشتر کرانه باختری و رصد گروه­های جهادی تقلا می­کنند؛ آنان از سازمان­های امنیتی خود و کشورهای همسو در این جهت کمک خواهد گرفت. لذا در جبهه مقاومت نیز باید برای تشکیل یک واحد اطلاعاتی کوچک در کرانه باختری جهت شناسایی، طراحی و مهار اهداف صهیونیستی تلاش کرد. این هسته اطلاعاتی با جمع آوری اطلاعات لازم و مقابله با نفوذ دشمن، در بخش­های مختلف رژیم صهیونیستی نفوذ خواهد کرد؛ این اقدام علاوه بر موفقیت در راهبرد تسلیح کرانه باختری، نوید یک سازمان مقتدر اطلاعاتی را در قلب سرزمین­های اشغالی می­ دهد.

جمع بندی

اگر در کنار نیروهای حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه، مردم و گروه‌های کرانه‌ی باختری نیز مسلح شوند و بتوانند مبارزه‌ای فراگیر را علیه اسرائیل آغاز کنند، وضعیت برای اسرائیل بسیار وخیم‌تر از شرایط کنونی خواهد شد. نشانه‌هایی از ورود مردم کرانه‌ی باختری به صفوف مقاومت در جنگ اخیر مشاهده شده است.

براساس نظرسنجی‌های موجود، برای نخستین‌بار بیش از ۸۵ درصد مردم کرانه‌ی باختری از اقدامات مقاومت در غزه علیه صهیونیست‌ها حمایت کرده‌اند و به‌صورت روزانه راه‌پیمایی‌هایی را در مخالفت با حمله‌ی اسرائیل به نوار غزه برگزار می‌کنند که این امر تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از مردم این منطقه شده است. تمام هراس اسرائیل از این مسئله است که مردم کرانه‌ی باختری نیز به مقاومت فلسطین بپیوندند. این امر دو خطر بسیار بزرگ برای اسرائیل می‌تواند داشته باشد: اول اینکه با پیوستن جمعیت بیش از دو میلیونی مردم این منطقه به نوار غزه، تعداد نیروهای نظامی و مبارز به طرز چشمگیری افزایش خواهد داشت و این مسئله ارتش اسرائیل را بیش از پیش دچار مشکل خواهد کرد و چه بسا از برخی مناطق نیز عقب‌نشینی کند.

دوم اینکه جمعیت قابل‌توجهی از اسرائیلی‌ها در کرانه‌ی باختری زندگی می‌کنند که در صورت مسلح شدن مردم کرانه‌ی باختری، این جمعیت به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه دفاعی، در تیررس مردم فلسطین قرار خواهند گرفت.


  (۱) http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=12118

  (۲) https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/we.html

  (۳) http://www.islam14.com/farsi/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/7791

  (۴) http://www.qodsna.com/NewsPage.aspx?newsid=45964

  (۵) http://www.islam14.com/farsi/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/7791

  (۶) http://www.timesofisrael.com/iranian-official-well-arm-west-bank-with-missiles/#ixzz394vhMoim

 انتهای پیام/دیدبان

 

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme