https://telegram.me/empireoflies

مقابله بی‌بی‌سی با خواست استقلال‌طلبان اسکاتلند

اختصاصی جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در حالی یک روز به برگزاری همه‌پرسی سرنوشت‌ساز استقلال اسکاتلند از جزیره بریتانیا مانده است که بی‌بی‌سی و به ویژه بخش فارسی آن در تلاش است تا از سویی با ایجاد جنگ رسانه‌ای، تفرقه و ترس در بین مردم اسکاتلند آنان را از دادن رای مثبت به استقلال از حکومت سلطنتی بریتانیا منصرف کند و از سوی دیگر نشان دهد که بسیاری از مردم اسکاتلند هنوز تصمیمی برای رای مثبت به استقلال این منطقه از بریتانیا نگرفته‌اند.

رویکرد اخیر بی‌بی‌سی در مخالفت ضمنی با استقلال اسکاتلند سبب اعتراض بسیاری از بسیاری از مردم این منطقه که خواستار جدایی از حکومت پادشاهی بریتانیا هستند، شده است، به گونه‌ای که چند روز پیش اعتراض و تظاهراتی توسط موافقان استقلال اسکاتلند در برابر دفتر بی‌بی‌سی انجام شد که با سانسور شبکه بی‌بی‌سی مواجه شد.

بی‌بی‌سی-استقلال-اسکاتلند

درباره تحولات اخیر در انگلستان و اسکاتلند چند نکته قابل ذکر است:

۱- حزب موافق استقلال اسکاتلند در دوران جنگ اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه از حامیان مردم فلسطین و مخالف جنایات اسرائیل بود و حتی برای مردم غزه کمک‌های مالی جمع کرد. همچنین مردم و احزاب طرفدار استقلال اسکاتلند به دنبال این هستند که پس از جدایی از بریتانیا از پیمان نظامی ناتو خارج شوند که این موضوع می‌تواند ضربه‌ای به کشورهای جنگ‌طلب غربی باشد.

۲- اقتصاد منطقه اسکاتلند که در بخش شمالی جزیره بریتانیا (انگلیس) قرار دارد متکی به نفت است و در واقع حکومت بریتانیا صغیر (انگلیس) بیشتر منابع نفتی و انرژی خود را از این منطقه تامین می‌کند و در صورت استقلال اسکاتلند بسیاری از منافع و درآمد دولت سلطنتی انگلیس و به دنبال آن رسانه‌های دولت سلطنتی این کشور با کاهش مواجه می‌شود.

یکی از چاه‌های بزرگ نفت در اسکاتلند

یکی از چاه‌های بزرگ نفت در اسکاتلند

۳- استفاده دولت حکومت پادشاهی بریتانیا (انگلیس) از پول نفت مردم اسکاتلند در راه جنگ‌افروزی و لشگرکشی به رهبری آمریکا در نقاط مختلف دنیا و کشتن هزاران نفر از مردم بی‌گناه به ویژه در منطقه غرب آسیا، یکی از دلایل مردم استقلال‌طلب اسکاتلند برای جدایی از حکومت پادشاهی بریتانیا است.

۴- یکی از نکات مهم دیگر که حکومت پادشاهی بریتانیا و رسانه‌های دولتی مانند بی‌بی‌سی را به مخالفت با استقلال اسکاتلند وا می‌دارد، این است که بیشتر ناوگان و سلاح‌های هسته‌ای حکومت بریتانیا در منطقه اسکاتلند قرار دارد و مسئولان اسکاتلند گفته‌اند در صورت جدایی از بریتانیا، تسلیحات هسته‌ای حکومت سلطنتی را به لندن پس نمی‌دهند. در صورت وقوع این اتفاق، بخش عمده‌ای از توان هسته‌ای حکومت سلطنتی بریتانیا از بین می‌رود.

۵- یکی دیگر از نکات مهم درباره تحولات اسکاتلند این است که در صورت استقلال این منطقه، بسیاری از نقاط اروپا از جمله منطقه کاتولونیا اسپانیا که از مدت‌ها پیش در فکر استقلال است، فرآیند جدایی از پادشاهی اسپانیا را آغاز می‌کند و در ماه‌های آینده همه‌پرسی جدایی از اسپانیا را برگزار خواهد کرد و به دنبال آن مناطق دیگر اروپا مانند منطقه شمالی ایتالیا نیز در پشت این صف قرار می‌گیرند.

۶- نگرانی حکومت سلطنتی بریتانیا از استقلال اسکاتلند ممکن است مسئولان این حکومت را به فکر شیوه ده‌ها ساله‌شان بیندازد. یعنی ممکن است در صورت جدایی اسکاتلند، سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی انگلستان، سیاست‌مداران و رهبران گروه‌های استقلال‌خواه اسکاتلند را ترور و حذف کنند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme