https://telegram.me/empireoflies

معیار بی‌بی‌سی فارسی برای دختر، زن و مادر خوب +تصاویر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: تعامل با بینندگان جزء جدایی ناپذیر ارتباط رسانه ای است. از میان رسانه های ماهواره ی فارسی زبان بخش فارسی بی بی سی برنامه های متفاوت و متنوعی را با هدف تعامل با بینندگان تهیه و تدارک دیده است. برنامه های «پرگار»، «به عبارت دیگر» و «نوبت شما» نمونه ی بارز از حضور مخاطب در آن رسانه است که از این میان برنامه «نوبت شما» آنچنان که عنوان می شود بیشترین تعامل با بیننده را دارد و به ادعای دست اندکاران رسانه دولتی انگلیس منعکس کننده نظرات بینندگان حول یک موضوع مشخص است. اما تمام واقعیت چنین است!!؟

در پاسخ به این سوال ابتدا باید نحوه تماس و سپس حضور تلفنی در برنامه «نوبت شما» را بررسی کرد. بدیهی است که مخاطب با در نظرگرفتن محدودیت های قانونی در خصوص منع تماس با شبکه های معاند، با بخش فارسی بی بی سی تماس برقرار می کند. دست اندرکاران بی بی سی پس از کسب اطلاعات لازم [ اسم تماس گیرنده و شهر محل سکونت و …] از مخاطب درباره موضوع برنامه سوال می کنند! نکته قابل توجه در این میان گزینش مخاطبان خاص است که اصولا مغایر با اصول حرفه ی بی بی سی است.

برای نویسنده این مهم کاملا ثابت شده است. برحسب تجربه شخصی باید عنوان کنم که مخاطب برای حضور تلفنی در برنامه «نوبت شما» دو راه بیشتر ندارد!؟ یا نظر خود را فارغ از درستی یا نادرستی عنوان کند و یا اینکه دست به دامان دروغ شود! در هر دو حالت شماره شما در لیست سیاه قرار خواهد گرفت مگر اینکه نظرات عنوان شده از جانب شما آن چیزی باشد که مورد پسند بی بی سی است. بسیاری از مخاطبان رسانه دولتی انگلیس تنها به این دلیل که نظر شخصی شان مغایر با نظرات بی بی سی فارسی بوده امکان تماس مجدد را از دست داده اند، آنهایی هم که به دروغ مطالب مورد دلخواه بی بی سی فارسی را بیان کرده اند ولی در برنامه زنده خلاف آن را گفته اند بازهم شماره شان در لیست سیاه قرار خواهد گرفت.

حال که با نحوه گزینش تماس گیرندگان در برنامه «نوبت شما» بی بی سی فارسی آشنا شدید به موضوع اصلی گزارش خواهیم پرداخت. بی شک بی بی سی فارسی درصدد القای مطالب مورد نظر خود است. این رویکرد در همه موضوعات یعنی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و در تمامی برنامه های این رسانه دولتی به وضوح به چشم می خورد.

هرچند که در کشورهای اروپایی و آمریکایی زنان با مشکلات متفاوتی روبرو هستند و تنها از لحاظ پوشش و روابط آزادی کاملی دارند اما غالب تماس گیرندگان گزینش شده برنامه «نوبت شما» بازهم معیار انتخاب یک دختر، زن یا مادر خوب را زنان کشورهای غربی دانستند. متاسفانه بخش اعظمی از تماس گیرندگان با نگاه سطحی و عوامانه به موضوع، آزادی در پوشش و روابط با مردان و رهایی از قید و بندهای ذاتی را نمونه یک زن خوب معرفی کردند.

 

به عنوان مثال یکی از بینندگان [رزا از امریکا] در تماس تلفنی خود اظهار داشت: «نگاهی در کشورهای ایران و پاکستان و عربستان سعودی می شود با نگاهی که به زن در حوامع غربی می شود متفاوت است و گاهی هم شدت و ضعف دارد. در جامعه ما یک زن زمانی خوب است که خودش را با همسرش وفق دهد! [در آموزه های دینی آمده است که زنان و مردان آیینه یکدیگرند] چه کسی گفته که کارهای منزل برعهده زن است! [اگر این طرز نگرش را بپذیریم پس باید گفت که چه کسی گفته کار بیرون مختص مردان است؟ این طرز نگرش بدون در نظر گرفتن ماهیت ذاتی زن و مرد موجب بروز مشکلات عمده ای می شود که هم اکنون در کشورهای غربی شاهد آن هستیم] مادر خوب هم کسی است که خودش را نبیند و نیازهای خودش را نادیده گرفته و خودش را فدای بچه هایش کند! [چنین نگرشی هم در مردان و هم در زنان قابل قبول نیست]».

در بخشی از برنامه نوبت شما، گزارشی از کشور افغانستان در مورد معیارهای انتخاب یک دختر، زن با مادر خوب پخش شد. اگرچه در گذشته نگاه به زن در کشور افغانستان کم و بیش طالبانی به نظر می رسید اما اکنون که شرایط متفاوت از گذشته است بعید به نظر می رسد که چنین نگاهی همچنان مرسوم باشد. بی بی سی فارسی اما با پخش چند مصاحبه همان نگرش طالبانی به زن را به تصویر کشید. اظهار نظر مردانی که جملگی بر نوع پوشش و عدم ارتباط با دیگر مردان و خانه نشیی زن تاکید داشتند و در مقابل چند زن که خواهان آزادی بیشتر و مشارکت در امور اجتماعی را طلب می کردند!

اگرچه ممکن است درصدی از جامعه سنتی افغانستان همان نگرش سخیف به زن را داشته باشند اما بعید به نظر می رسد که هم اکنون نیز در سطح کلان جامعه چنین نگرشی وجود داشته باشد. اکنون که زنان افغان دیگر مجبور به پوشیدن برقع نیستند و می توانند در امور سیاسی، اجتماعی و آموزشی مشارکت داشته باشند آن نگرش از بین رفته است. بی بی سی فارسی اما درصدد است تا نوع نگرش جوامع غربی به زنان را در سایر کشورهای غربی منطقه گسترش دهد.

یکی از بینندگان که از کشور افغانستان تماس گرفته بود درباره موضوع برنامه گفت: «دختر خوب، دختری هست که بکارت خود را حفظ کند، زن یا مادر خوب هم کسی است که ازدواج بکند و آشپزی و خانه داری را خوب انجام دهد و پنج تا بچه دنیا بیاورد که چهارتای آن پسر باشد. این ملاک های انتخاب یک دختر، زن یا مادر خوب در افغانستان است».

با این طرز نگرش سطحی در مورد زنان چند سوال پیش می آید. آیا مشکل زنان در ایران و کشورهای منطقه نوع پوشش و روابط با مردان است!!؟ [چون هم اکنون در بسیاری از کشورهای منطقه و علی الخصوص ایران، زنان در تمام رویدادهای اجتماعی حضوری فعال دارند] و دیگر اینکه با حل مشکل پوشش زنان و آزادی در روابط شان چه تضمینی وجود دارد که زنان با مشکلاتی همچون زنان کشورهای غربی مواجه نشوند!!؟ آیا ملاک و معیار انتخاب یک دختر، زن یا مادر خوب دقیقا همان چیزی است که کشورهای غربی در رویداد سالانه «انتخاب زن شایسته سال» به دنبال الگوسازی آن هستند!!؟ و اساسا اینکه چرا باید زن خوب تنها باید با معیارهای غربی سنجیده شود!!؟

هجمه به حجاب و مضامین آن یعنی چادر یکی دیگر از موضوعات درخور توجه در طول برنامه بود که برخی از تماس گیرندگان به آن اشاره کردند. همچنین مقابله با قوانین ضد زن در جمهوری اسلامی نیز از دیگر بحث های مطرح شده در برنامه دیشب نوبت شما بود. برنامه نوبت شما مصداق بارز جنگ رسانه ای و تبلیغاتی دشمن علیه آداب و رسوم و ارزش های انسانی در کشورهای خاورمیانه به خصوص ایران اسلامی بود. بی شک تلاش رسانه های غربی برای ترویج فرهنگ خود در سایر کشورها ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/ما هستیم

تعامل با بینندگان جزء جدایی ناپذیر ارتباط رسانه ای است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. کار امپراتوری دروغ واقعا عالیه .. دستتون درد نکنه خدا عوضشو بده بهتون ……………..

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme