https://telegram.me/empireoflies

معاملات پرسود رمز روابط ریاض-لندن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: درحالی که نخست وزیر انگلیس حفظ امنیت ملی بریتانیا را عامل روابط لندن و ریاض عنوان می‌کند، براساس اسناد منتشر شده معاملات پرسود رمز اصلی روابط نزدیک ریاض-لندن هستند.

به گزارش روزنامه گاردین، ادارات دولتی انگلیس تلاش خود را برای به دست آوردن قراردادهای پرسود دولتی درعربستان سعودی افزایش داده‌اند. 

این درحالی است که با بالا گرفتن گزارش‌ها دربارۀ نقض حقوق بشر در عربستان وزارت دادگستری انگلیس هفتۀ گذشته مجبور شد تا از قرار داد ۶ میلیون پوندی خود برای آموزش کارکنان زندان‌های عربستان سعودی صرف نظر کند.

براساس اسنادی که روزنامه آبزرور منتشر کرده است، دولت انگلیس، عربستان سعودی را به عنوان «اولویت بازار» سرمایه گذاری معرفی می‌کند و شرکت‌‎های انگلیسی را به انعقاد قرارداد در بخش‌های بهداشت و درمان، امنیتی، دفاعی و قضایی تشویق می‌کند.

مایا فوا، مدیر راهبردی تیم مبارزه با مجازات اعدام سازمان «ریپریو» می‌گوید: «این موضوع دارد کاملاً روشن می‌شود که وزیران (انگلیس) در پی روابط نزدیک‌تر با بدنام‌ترین ناقضان حقوق بشر در جهان هستند. وزیران باید هر چه سریع‌تر میزان گسترش روابط ما با عربستان سعودی و دیگر رژیم‌های سرکوب‌گر را روشن کنند.»

بر اساس تحقیقات سازمان «مبارزه علیه تجارت اسلحه» دولت محافظه کار انگلیس از سال ۲۰۱۰ و پس از به دست گرفتن قدرت با فروش سلاح به ارزش ۴ میلیارد پوند به سعودی‌ها موافقت کرده است.

بر اساس این تحقیق حدود ۲۴۰ کارمند اداری و پرسنل نظامی در انگلیس و عربستان سعودی برای انجام این قراردادها مشغول به کار هستند که شامل تحویل ۲۲ فروند جت جنگی هاوک به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوند تا سال آینده است.

همچنین بر اساس تحقیق موسسۀ بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، انگلیس اصلی‌ترین تامین کنندۀ سلاح عربستان سعودی است. بر اساس این تحقیق ۳۶ درصد سلاح‌های ارتش عربستان از انگلیس تامین می‌شوند.

با وجود این، گروه‌های طرفدار حقوق بشر همواره این پرسش را مطرح می کنند، چرا دولت انگلیس قرار داد مربوط به زندان‌ها را لغو می‌کند در حالی‌که لندن همچنان مصمم به فروش سلاح به یک رژیم سرکوب‌گر است.

اندرو اسمیت از سازمان «مبارزه علیه تجارت اسلحه» می‌گوید: «رژیم عربستان سعودی سابقۀ هولناکی در زمینه حقوق بشر دارد، اما هنوز بزرگ‌ترین خریدار سلاح از انگلیس در جهان است. چند نفر دیگر باید شکنجه و کشته شوند تا دولت انگلیس سرانجام فروش سلاح به عربستان را متوقف کند.»

هفته گذشته دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس بر حفظ روابط استراتژیک با عربستان سعودی تایید کرد.

وی دلیل تداوم روابط با عربستان را حفظ امنیت ملی بریتانیا اعلام کرد و مدعی شد عربستان اطلاعات مهمی درباره حمله‌های تروریستی به لندن ارائه کرده که در پیشگیری از این حمله‌ها موثر بوده است.

انتهای پیام/پرس تی وی

درحالی که نخست وزیر انگلیس حفظ امنیت ملی بریتانیا را عامل روابط لندن و ریاض عنوان می‌کند، براساس اسناد منتشر شده معاملات پرسود رمز اصلی روابط نزدیک ریاض-لندن هستند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme