https://telegram.me/empireoflies

مشاور سوئیسی و یار غار «محمدرضا شاه» را بیشتر بشناسید

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: آغاز دوستی ارنست پرون با محمدرضاشاه پهلوی به دوران تحصیل آنها در مدرسه «له روزه» سوئیس باز می‌گردد. گفته می‌شود ارنست پسری ضعیف بوده  که از جانب  هم‌سن و سال‌هایش مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفته است. در یکی از این درگیری‌ها محمدرضا از او دفاع کرده و همین امر باعث شکل‌گیری دوستی این دو نفر می‌شود. با اینکه این دو نفر با هم ۱۰ سال اختلاف سنی داشتند اما دوستی پرون و محمدرضا به همین جا ختم نمی‌شود. ولیعهد هنگام بازگشت خود به ایران به علت وابستگی و علاقه زیاد به او قول می‌دهد تا وی را همراه خود به ایران ببرد و شرایط رفاهی مناسبی را برای او فراهم سازد. بنابراین با ورود محمدرضا به ایران «پرون» نیز وارد کشور می‌شود. در برخی منابع ذکر شده است که رضا شاه رابطه خوبی با ارنست نداشته و از او متنفر بوده است. سرانجام هنگام تبعید رضاشاه و خروج او از ایران، ارنست پرون تمام اختیارات دربار را در دست گرفته و محمدرضا شاه به هیچ وجه بر خلاف خواسته‌ها و نظرات او رفتار نمی‌کرده است.

اقدامات سیاسی پرون در ایران
پرون به مدت بیست سال در تهران و خیابان نادری سکنی داشت. یکی از اقدامات پرون در دربار، تغییر محل نظارت دکتر مصدق بوده است. به این شکل که رضاشاه در تابستان ۱۳۱۹ دکتر محمد مصدق، وزیر دربار و نماینده پیشین مجلس را از تهران به زندانی در بیرجند تبعید می‌کند.اما پرون محمدرضا را متقاعد می‌کند تا خودش مصدق را به محل امنی انتقال داده و او را تحت نظر داشته باشد.
اشرف پهلوی نیز درخاطرات خود می‌گوید، پرون باعث به هم خوردن رابطه او با هوشنگ تیمورتاش، به وسیله محمدرضا بوده و در طلاق شاه و فوزیه نیز نقش اساسی داشته است.
حسین فردوست ـ همکلاسی و دوست دوران کودکی محمدرضاشاه در کتاب خود می‌نویسد: «لحن صحبت و نحوه رفتار پرون با محمدرضا شاه، شایسته شاه نبود. او به اندازه کافی به شاه احترام نمی‌گذاشت».
گفته می‌شود، ارنست پرون عضو سازمان فراماسونری و یکی از عوامل جاسوسی انگلستان در ایران بوده است. وی به عنوان یک اروپایی، با نمایندگان کشورهای خارجی در تهران، روابط نزدیک برقرار کرده بود. او در جنگ جهانی دوم، رابط مهمی با دیپلمات‌های انگلیسی و آمریکایی بود و طی ‌دوران بحرانِ دولت مصدق نیز رابط درباریان با سرویس‌های مخفی دو کشور بود. تاجایی که اورا با نام «راسپوتین» خطاب می‌کردند.
روابط محمدرضاشاه و پرون به تیرگی می‌گراید/مرگ خاموش؛ پایانی در انزوا 
پس از کودتای ۲۸ مرداد و برتخت نشستن مجدد محمدرضاشاه، دیگر از رابطه صمیمی گذشته بین شاه و پرون خبری نبود، زیرا محمدرضا شاه، وی را عامل شایعه‌پراکنی، عنصر دسیسه‌چینی درباری‌ها و به طور کل یک خارجی می‌دانست؛ البته دیپلمات‌های آمریکا این نتیجه‌گیری‌ها را به شاه ابلاغ کرده بودند. به طوری که در سال ۱۳۳۲ شاه وی را از دربار اخراج کرد.
سرانجام در سال ۱۳۴۰ پرون سوئیسی ۶۳ ساله که برای درمان بیماری خود راهی اروپا شده بود، در بیمارستان فوت کرد و به دستور شاه او را در قبرستان ظهیرالدوله به طور ناشناس دفن کردند.
در ادامه گفتگوی باشگاه خبرنگاران جوان را با بازیگر این نقش، در سریال «معمای شاه» می‌خوانید:
رامبد شکر‌آبی بازیگر سریال «معمای شاه» در خصوص نقش خود در این مجموعه تلویزیونی و ویژگی‌های آن در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیونگروه فرهنگیباشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: در مجموعه «معمای شاه» نقش ارنست پرون را ایفا می‌کنم که در دبیرستانی که محمدرضا شاه تحصیل می‌کرد، نقش خدمتکار او را بر عهده داشت و در نهایت با او وارد ایران می‌شود.
وی در مورد همکاری با محمدرضا ورزی بیان کرد: نحوه کار آقای ورزی مشخص است. من از همکاری با او لذت بردم. به تاریخ معاصر تسلط دارد. فکر می‌کنم «معمای شاه» در پخش هم موفق بوده و با کیفیت خوبی پخش شده است.
شکر‌آبی اظهار داشت: برای نظر دادن راجع‌ به این کار و نحوه باز‌خورد مخاطبان باید کمی صبور باشیم و اجازه دهیم تا کمی از پخش کار بگذرد. از آنجا که شخصیت «پرون» آنچنان جا افتاده نیست، چرا که مانند دیگر شخصیت‌هایی که اطراف شاه بودند شناخته نشده و مردم شناخت زیادی روی او ندارند، به همین دلیل باید مدتی بگذرد تا با این شخصیت بیشتر آشنا شویم.
رامبد شکرآبی تصریح کرد: گریم بسیار عالی را از جانب شهرام خلج شاهد بودیم. از آنجا که تعداد عکس‌های موجود از ارنست معدود هستند، اما شهرام خلج شباهت بسیار زیادی را به وجود آورد. کار برای من بسیار سخت بود؛ زیرا زمان گریم من دو ساعت به طول می‌انجامید و پاک کردن آن هم به همین صورت؛ اما نتیجه نهایی کار بسیار رضایت بخش بوده است.
وی در پایان بیان کرد: تاریخ معاصر و بیان آن به صورت فیلم و تصویر بیننده‌های خاص خود را دارد. مردم، علی‌الخصوص نسل جوان مایلند از تاریخ و نسل‌های گذشته اطلاعات بیشتری را به دست آورند. «معمای شاه» و تماشای آن به این خواسته آن‌ها کمک خواهد کرد.
انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

آغاز دوستی ارنست پرون با محمدرضاشاه پهلوی به دوران تحصیل آنها در مدرسه «له روزه» سوئیس باز می‌گردد…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme