https://telegram.me/empireoflies

مشابهت‌سازی تاریخی BBC و کلاهی که بر‎سر ملت ایران رفت

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: دروغ‌گویی و فریب در ذات دولت‌های استعمارگر وجود دارد و اگر کسی بر اساس آیات و روایات هم به دشمنی یهودیان با انقلاب اسلامی و اساساً انقلاب ایمان نیاورد با تجربه تاریخی می‌تواند به این مهم دست پیدا کند و فقط باید صبور باشد و چشم خود را بر حقیقت‌های موجود نبندد. یکی از پرونده‌هایی که می‌توان به شرارت آمریکا و انگلیس بر علیه ملت ایران در طول سالیان گذشته پی برد پرونده توافق الجزایر است که در این توافق قرار بود مشکلات و دعاوی حقوقی و مالی بین ایران و آمریکا در آن خاتمه یابد.

در پاییز سال ۱۳۵۹ با میانجی‌گری دولت الجزایر برای حل مسئله گروگان‌های سفارت آمریکا، هیئت‌های دو کشور ایران و آمریکا در الجزایر به مذاکره پرداختند. سرپرستی هیئت ایرانی با بهزاد نبوی بود. سرانجام پس از حدود دو ماه مذاکره، موافقت‌نامه‌ای میان دو کشور به امضاء رسید که به بیانیه الجزایر معروف شد. به اعتقاد کارشناسان بررسی مفاد این توافق‌نامه، عمدتاً به نفع دولت آمریکا و به ضرر جمهوری اسلامی ایران بود.

در تاریخ ۱۸ فوریه ۱۹۸۱ ( ۲۹بهمن ۱۳۵۹) وزارت امور خارجه آمریکا اعلام داشت که : ایران نفعی از این توافق‌ها نمی برد. ایران سرانجام ناچار شد با شرایط حل و فصل موافقت کند؛ صرفاً برای این که وضعیت موجود را حفظ کند.

این بیانیه‌‌ شامل اصولی بود که دربرگیرنده‌‌ی تعهدات دولتین ایران و آمریکا در مقابل یکدیگر است. تعهدات آمریکا در مقابل ایران عبارت بود از: ۱- تعهد حتی‌المقدور ایالات متحده به بازگرداندن وضعیت دارایی‌های ایران به دوره‌ قبل از ۱۴ نوامبر ۷۹ (۲۳ آبان ۵۸) که تاریخ صدور دستور انسداد سرمایه‌های ایران از طرف رئیس‌جمهور وقت آمریکا بود.۲ – لغو کلیه‌ تحریم‌های تجاری علیه ایران۳- استرداد دارایی‌های ایران در آمریکا۴- استرداد دارایی‌های شاه ایران۵- تعهد به عدم مداخله در امور داخلی ایران« پس گرفتن کلیه‌ دعاوی مطروحه‌ آمریکا در دادگاه‌های بین‌المللی علیه ایران.»  ۶- در مقابل، ایران نیز متعهد شد که بعد از امضای بیانیه، تمامی گروگان‌‌ها را آزاد کند. اما گذشت زمان نشان داد که آمریکایی‌‌ها چندان به مفاد بیانیه پایبند نبوده و به بهانه‌‌های مختلف، از اجرای بسیاری از اصول آن سر باز زدند.

حال بعد از حدود ۳۶ سال از این دعوای حقوقی و در دورانی که بسیاری از دل سوزان انقلاب در جریان توافق هسته‌ای به آن انتقاد دارند و اعتقاددارند که آمریکا و دیگر کشورها در جریان این توافق به ایران اجحاف کرده‌اند و چیزی از این توافق نصیب ایران نشده است، بی بی سی فارسی در گزارشی که ادعا دارد بسیاری از یافته‌هایش را برای اولی بار منتشر می‌کند در خصوص توافقنامه الجزایر حقایقی را منتشر کرده که در آن دیده می‌شود که در جریان این توافق دولت آمریکا سیصد میلیون دلار از وجوه ایران در بانک‌های آمریکایی را هیچ‌گاه به ایران نداده است.

بی بی سی در گزارش خود می‌نویسد:”اسناد وزارت دارایی آمریکا که در سال ۲۰۱۴ میلادی از حالت طبقه‌بندی خارج‌شده روشن می‌کند که چطور در تسویه «وام‌های سندیکایی» حدود ۳۰۰ میلیون دلار سر ایران کلاه رفته است.

به نظر می‌رسد که ایران بخشی از بدهی‌های خود به بانک‌های اروپایی عضو سندیکاها را به‌طور جداگانه پرداخت کرده بوده ولی در پی توافق الجزایر یک بار دیگر برای تسویه آن‌ها به آمریکا پول داده است.”

در این گزارش بر اساس مصاحبه‌ها و اسنادی که این شبکه به دست آورده ثابت می‌شود که آمریکایی‌ها از ندانم‌کاری و با اهمال برخی از مسئولان ایرانی در جریان این مذاکرات سوء استفاده کرده و مبلغ کلانی را به جیب می‌زنند.

حتی در قسمت‌هایی از گزارش به سودهای کلانی که این توافق برای آمریکایی‌ها داشته اشاره شده و آمده:”محافظه‌کاران حزب جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا می‌گفتند که کارتر برای آزادی گروگان‌ها به آیت‌الله خمینی باج داده است. آنها – مانند امروز که می‌گویند باراک اوباما به ایران باج داد و توافقی «بد» امضا کرد – چهار دهه پیش هم توافق الجزایر را ننگین توصیف می‌کردند و می‌گفتند که باید باطل شود.

اسناد حکایت از آن دارد که ریگان و مشاورانش سه گزینه پذیرش توافق، ابطال برخی قسمت‌ها و فسخ کامل را بررسی می‌کنند و پس از چند هفته بحث و مشورت به این نتیجه می‌رسند که حفظ توافق به سود آمریکاست. ریچارد آلن، اولین مشاور امنیت ملی رونالد ریگان، یک ماه بعد از ورود به کاخ سفید به وزیران خارجه، دارایی و دادگستری ابلاغ می‌کند که توافق اجرا خواهد شد. بقیه جملات پاراگراف بخش‌نامه سری – که احتمال دارد درباره پول‌های اضافه پرداخت‌شده توسط ایران باشد – تا به امروز از حالت سانسور بیرون نیامده است.”

این جملات نشان می‌دهد که بی‌بی‌سی با این گزارش با مشابهت‌سازی تاریخی می‌خواهد به آمریکایی‌ها و دولت تازه کار ترامپ بفهماند که در جریان توافق هسته‌ای همانند توافق الجزایر امتیازات فراوانی به آمریکایی‌ها رسیده و همان‌طور که دولت ریگان بعد از روی کار آمدن پی به این امتیازات برد و آن را اجرایی کرد اکنون هم دولت ترامپ باکمی واقع‌نگری می‌تواند امتیازات فراوان توافق هسته‌ای را ببیند و از آن حمایت کند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme