https://telegram.me/empireoflies

مرگ «جاسوس» بزرگ

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سایت فارسی صدای آمریکا با انتشار خبری دووین رامسدل «دووی» کلریج، مامور سابق سیا، به دلیل نقش داشتن در ماجرای ایران کنترا در دهه ۸۰ میلادی شناخته شده بود، ۹ آوریل (۲۱ فروردین سال جاری) در خانه‌اش در لیزبرگ ویرجینیا در ۸۳ سالگی درگذشت که خانواده او در بیانیه‌ای علت مرگ را سرطان اعلام کردند.

دووی کلریج

وی زمانی که نیروهای مردمی ساندنیست‌ها در دهه ۸۰ بر نیکاراگوئه حکومت می‌کرد طرحی ریخت تا با مین‌گذاری در بندرگاه‌های اصلی آن کشور به اقتصاد نیکاراگوئه ضربه بزند در سال ۱۹۹۱ به شهادت دروغ در برابر کمیته تحقیق کنگره و هیات بررسی ریاست جمهوری مسئول تحقیق درباره فروش مخفیانه سلاح به ایران متهم شد.

ایران کنترا در آن زمان سر و صدای زیادی به راه انداخت و مشخص شد که دولت «ریگان» خواستار فروش اسلحه به ایران بود تا با یک تیر دو نشان بزند، نخست آن که کمک ایران در آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان را کسب کند و دیگر آن که از وجوه به دست آمده برای کمک‌رسانی به ضدانقلابیون مسلح “کنترا” علیه دولت نیکاراگوئه استفاده کند. در طول تحقیقات دادستان ویژه رسیدگی کننده به این رسوایی مشخص شد که کلاریج شهادت دروغ و اطلاعات نادرست ارائه داده بود.

برای روشن‌تر شدن موضوع مختصری از واقعه تاریخی این بحث را از منظر می‌گذرانیم:

سفر رابرت مک فارلین، مشاور امنیت ملی دولت ریگان به ایران و مذاکره با برخی مقامات ایرانی که پس از رایزنی‌ها و زمینه‌سازی‌های طولانی مدت صورت گرفت و پس از مدتی در روزنامه لبنانی الشراع افشا شد، پرده از وقایعی برداشت که در ایران «ماجرای مک فارلین» نام گرفت. ماجرای مک‌فارلین در ایران یا ایران- کنترا در ایالات متحده امریکا، در چند دهه اخیر محل بحث و مناقشات بسیاری بوده است. در امریکا، ایران- کنترا به عنوان بزرگ‌ترین رسوایی پس از واترگیت نیکسون شناخته می‌شود و نمونه‌ای روشن از فساد سیاسی و پیگیری اهداف شخصی و گروهی به جای منافع ملی قلمداد می‌گردد.

ریگان

همزمان با انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ (۱۹۷۹ میلادی)، انقلاب مردمی نیکاراگوئه نیز به ثمر رسید و با سرنگونی دیکتاتور تحت الحمایه امریکا، آناستاسیو سوموسا (Anastasio Somoza Debayle) نیروهای مردمی ساندنیست در این کشور قدرت را در دست گرفتند.

پس از این پیروزی مردمی، امریکا به طور گسترده به پشتیبانی مالی و نظامی از ضدانقلابیون مسلح نیکاراگوئه موسوم به «کنترا»ها پرداخت.

در طی فعالیت‌های محرمانه‌ای که بعدها ذیل عنوان ایران- کنترا شناخته شد، دولت ریگان به طور محرمانه به ایران اسلحه فروخت تا از فروش چند برابر قیمت این اسلحه‌ها به ایران، درآمد هنگفتی کسب کرده و آن را بدون اجازه نمایندگان کنگره خرج شورشیان کنترا نماید تا با چپگرایان ساندنیست مسلحانه مبارزه کنند و علاوه بر آن گروگان‌های امریکایی در دستان مقاومت اسلامی لبنان را آزاد نماید. در این بین، واسطه‌های متعددی برای مذاکره، انتقال پول و جابه‌جایی اسلحه به کار گرفته شدند که به دنبال کسب درآمد هنگفت برای خود بودند. دقیق‌ترین تخمین از رقم پرداختی ایران، ۴۸ میلیون دلار است که از این رقم، یک سوم آن به شورشیان پرداخت شده است، بخش اندکی از آن صرف قیمت اصلی اسلحه‌ها بوده و باقی آن به جیب دلالان رفته است.

مسأله ایران- کنترا در آغاز به این طریق افشا شد که در ۵ اکتبر ۱۹۸۶ هواپیمای باری امریکایی C-123 در خاک نیکاراگوئه سرنگون شد. از سرنشینان هواپیما، دو خلبان و یک اپراتور بی‌سیم در دم کشته شدند، اما یوجین هایزنفوس (Eugene Hasenfus) که برخلاف دستورات عملیاتی چتر نجات به همراه داشت، توسط نیروهای ساندنیست دستگیر شد. هازینفوس در کنفرانس خبری به صراحت از نقش سیا در تجهیز شورشیان کنترا پرده برداشت و افشا کرد که مکس گومز (Max Gomez) و رامون مدینا (Ramon Medina) دو همکار او عضو سازمان سیا بوده‌اند.

همچنین تروریست‌های کنترا، هر چند نتوانستند حاکمیت نیکاراگوئه را به سوی آن‌چه مطلوب امریکایی‌ها بود تغییر دهند، اما دشواری‌های بسیاری برای مردم این کشور پدید آوردند. تخمین‌ها حاکی از کشته شدن ۸۸۶/۳ نفر از مردم و زخمی شدن ۷۳۱/۴ نفر در یک دوره ۴ ساله از آغاز حملات کنتراها می‌باشد. اما با همه این رنج‌ها و هزینه‌ها، انقلابیون نیکاراگوئه به رهبری دانیل اورتگا رهبر جنبش آزادیبخش ساندنیستا توانستند در مقابل امریکایی‌ها بایستند و سرنوشت کشورشان را خودشان رقم بزنند.

در سال ۲۰۰۶، اورتگا پس از سال‌ها دوری از ریاست جمهوری، باز هم توسط مردم نیکاراگوئه به ریاست جمهوری انتخاب شد و برای بهبود آموزش، بهداشت، امنیت اجتماعی و مقابله با فساد گام‌های بلندی برداشت.

اورتگا مدت کوتاهی از دوباره برگزیده شدن به ریاست جمهوری کشورش، به ایران آمد و با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و ریاست جمهوری وقت ایران، دکتر احمدی‌نژاد دیدار کرد. او همچنین در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت. او با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران و انقلاب مردم نیکاراگوئه در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷) این انقلاب‌ها را «انقلاب‌های دوقلو» نامید.

منابع:

۱-نشریه رمز عبور

۲-شفاف

انتهای پیام/

جان دیوی کلاریج مامور سیا که در ماجرای “یاران کنترا” نقش داشت در ۸۳ سالگی درگذشت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme