https://telegram.me/empireoflies

مرگ بغدادی چیزی را برای ترامپ عوض نمی‌کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبه دنبال چند هفته اتفاقات وحشتناک در واشنگتن، دونالد ترامپ شدیدا به خبر‌های خوب نیاز داشت. دیپلمات‌های آمریکایی در مورد تصمیم وی مبنی بر خودداری از کمک‌های نظامی به اوکراین شهادت شوک آور داده اند و دموکرات‌ها را به استیضاح وی ترغیب می‌کنند. جمهوریخواهان تصمیم وی برای عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از شمال سوریه را به باد انتقاد گرفتند و ترامپ مجبور شد برنامه خود برای میزبانی اجلاس G۷ در یکی از تفریح‌گاه‌های خصوصی خود را بی خیال شود.

سرانجام رئیس جمهور آمریکا با مرگ ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در پی عملیات نظامی نیرو‌های ایالات متحده به خبر خوبی که می خواست رسید و البته که شانس خود را برای افتخار کردن در این مورد از دست نداد. بر خلاف لحن آرام و فروتن باراک اوباما بعد از مرگ بن لادن، ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی طولانی، روز یکشنبه در مورد مرگ بغدادی با الحانی مغرور و الفاظی پرطمطراق سخن گفت.

ترامپ گفت، رهبر تروریست‌ها «مانند سگ و یک بزدل» کشته شد. اراذلی که تلاش سختی برای مرعوب ساختن دیگران کرده بود، آخرین لحظه‌های عمر خود را در ترس، اضطراب و وحشت کامل از تعقیب نیرو‌های آمریکایی سپری کرد. او در تمام مسیر راه فرار خود، مشغول گریه و زاری و لابه بود.

مرگ بغدادی چیزی را برای ترامپ عوض نمیکند

کشته شدن بزرگترین تروریست تحت تعقیب جهان، احتمالاً یکی از دستاورد‌های اساسی ترامپ در اولین دوره ریاست جمهوری اش، در کنار اقتصاد قوی آمریکا و موفقیت وی در تسخیر دادگاه‌ها با قضات محافظه کار است. در حالی که سربازان آمریکایی برای نابودی بغدادی جان خود را به خطر انداختند، ترامپ مستحق کسب اعتبار برای مجوز دادن به این مأموریت است؛ دقیقاً همان گونه که اوباما برای دستگیری بن لادن مجوز عملیات داد. اگر این عملیات به درستی پیش نمی رفت، به همین ترتیب ترامپ باید مقصر شناخته می‌شد. از نظر سیاست داخلی، مرگ البغدادی به عنوان سوپاپی برای تسکین فشار بر ترامپ عمل می‌کند.

این اتفاق به هوادارانش، از جمله مدافعان تمام وقتش در فاکس نیوز، نکته مثبتی برای گفت‌وگو می‌دهد. این رویداد جمهوری خواهان را پشت سر وی می‌آورد و نشان می‌دهد که به رغم تمام رسوایی‌های ترامپ، او هنوز هم می‌تواند کار‌های مهمی انجام دهد.

تنها کافی است نگاهی بیندازید به تغییر لحن لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه که رهبری حملات به ترامپ برای خروج نیرو‌ها از سوریه را بر عهده داشت و او را به این متهم کرد که بی‌شرمانه کرد‌ها را در منطقه به حال خود رها کرده است.

گراهام روز یکشنبه توئیت کرد: کاری که رئیس جمهور ترامپ شب گذشته انجام داد، تصمیم دشواری بود. موفقیت این تصمیمات هرگز از پیش تعیین نشده است. ترامپ همچنین ممکن است در نظرسنجی‌ها شاهد افزایش محبوبیت خود شود: درصد محبوبیت و تأیید اوباما پس از مرگ بن لادن از ۴۶ به ۵۲ درصد افزایش یافت.

اما بعید است این رویداد در بلند مدت محبوبیت عمومی او را تقویت کند یا چشم انداز انتخاب مجدد وی را تغییر دهد. فقط دو ماه پس از مرگ بن لادن، میزان محبوبیت و تأیید اوباما دقیقاً برگشت به همان نقطه قبلی و قطعا بن لادن در ذهن مردم آمریکا چهره‌ای به یاد ماندنی‌تر و رعب آورتر از البغدادی بود.

قانون آهنین دوره ترامپ این است که برداشت‌های عمومی از او بدون توجه به پیروزی‌ها و فجایعی که رقم زده، شکل می گیرد. میزان محبوبیت و تأیید وی بدون نزول و صعودی مشابه در محبوبیت رؤسای جمهور گذشته، بین ۳۸ تا ۴۲ درصد در نوسان است. اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها تصور ذهنی خود در مورد ترامپ را از پیش ساخته اند.

کشته شدن البغدادی منتقدان ترامپ که شخصیت او را مناسب ریاست جمهوری نمی دانند، متقاعد نخواهد کرد. در واقع، کنفرانس مطبوعاتی پر آب و تاب وی فقط باعث تقویت این نکته شد که چرا منتقدان از او نفرت دارند و البته که ترامپ یک دستگاه خبری سازی است. تنها طی همین چند روز، یک فاجعه دیگر فوران خواهد کرد و باعث می‌شود که مرگ البغدادی مانند اتفاقی در تاریخ باستان به نظر برسد. رئیس جمهور تحت فشار از این لحظه مرخصی و استراحت لذت می‌برد، اما این لحظه چیزی را برای او عوض نمی کند.

انتهای پیام/تابناک

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme