https://telegram.me/empireoflies

«مرگ بر آمریکا» شعاری برگرفته از ذهنیت تاریخی ایرانی‌ها

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مردم ایران از تاریخی افتخارآمیز برخوردارند. اما شعار «مرگ بر آمریکا» برای آنها شغل و امنیت ایجاد نمیکند. اگر ایران مسیر دیگری را انتخاب کرد، آن مسیر برای امنیت منطقه، برای مردم ایران و جهان خوب خواهد بود.» اما چرا اوباما، به دنبال ایرانِ بدون «مرگ بر آمریکا» است؟ پاسخ به این سؤال در کلام امام خمینی(ره) نهفته است که «ما همه شعارهایمان را با عمل محک زدهایم»(۳/۱۲/۶۷). لذا میدانیم که:

«مرگ بر آمریکا» شعاری برگرفته از ذهنیت تاریخی ایرانیها نسبت به رفتارهای استکباری حاکمیت آمریکا بوده که تاکنون استمرار هم داشته است. کاپیتالاسیون، شلیک به هواپیمای مسافربری، کودتای نوژه و…. و حتی «یکی از برکات همین مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکاییها… با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد.»(۱۹/۱۰/۹۲) در واقع «مرگ بر آمریکا را کسی به ملّت ایران یاد نداد.»(۱۱/۸/۷۳) و این شعار، زبان حال و حرف دل ملتهای مظلوم و مستضعف جهان بوده است.

راستی اگر شعار مرگ بر آمریکا کارآمد نیست و اگر در عمل جواب نداده، پس چرا نظام سلطه به دنبال حذف یک شعار «بیاثر و بیعمل» است؟ آیا تقاضای حذف این شعار به اینکه «امروز در خیلی از کشورها صدای مرگ بر آمریکا بلند میشود» برنمیگردد؟ آیا هدف نظام سلطه این نیست که با تغییر ذهنیت مردمی که «شاخِ ابرقدرتىِ ابرقدرتها» را شکسته اند، ملتهای الهام گرفته از حرکت ملت ایران را نسبت ادامه حرکت خود دچار تردید کنند؟ تجربه تسخیر لانه جاسوسی و حوادث مصر نشان داد که حتی«مبارزه ی با استبداد بدون مبارزه ی با آن قدرت خارجی ای که پشت سر دیکتاتور و مستبد قرار دارد، به جایی نمیرسید … همچنان که در بعضی از انقلابهای این چند سال اخیر ملاحظه کردیم»(۱۹/۱۲/۹۲). به همین دلیل است که جریان غربگرای داخلی تلاش میکند تا با «بزک» امریکا، ماهیت استکباری او را کمرنگ کند. این جریان، دو راهبرد اصلی را دنبال میکند:

۱٫ «تحریف اصول امام خمینی(ره)»؛ تا با «تفسیر غلط از امام» شاخص را تغییر دهند.(۳۰/۴/۹۲)؛ ۲٫ مخدوش کردن اصل استکبارستیزی. اگر این جریان بتواند ذهنیت مردم را تغییر دهد؛ به تبع آن مرز بین جبهه حق و باطل کمرنگ میشود، آن وقت راه نفوذ آمریکا به بهترین شکل ممکن هموار خواهد شد.

اوباما ادعا کرده که با شعار مرگ بر آمریکا امنیت بیشتر برای ایران فراهم نمیشود. نگاهی گذرا به وضعیت کشورهایی در منطقه که مرگ بر آمریکا نگفته اند و نمیگویند و نیز کشورهایی که آمریکا برای برقراری امنیت به آنجا ورود کرده است، میزان توّهم اوباما را نشان میدهد. اتفاقا امنیت ایران حاصل عمل به شعار «مرگ بر آمریکا» است که با ایجاد عمق استراتژیک، خاکریز خود را تا مرزهای رژیم اشغالگر قدس رسانده است. بیش از سه دهه مقاومت و تلاش ایران در جهت دستیابی به دست برتر امنیتی در منطقه، نه تنها برای خود بلکه ملجأ امنیتی بسیاری از ملتهای منطقه است که آمریکا به بهانه تأمین امنیت وارد کشور و زندگیشان شده است. استحکام خط مقاومت از استمرار «مرگ بر آمریکا»ی جمهوری اسلامی ایران است و «همه ی این گله ها و ناراحتیها از این است که نفوذ ایران گسترده شده»(۲۰/۴/۹۴) است. به همین دلیل مسئولین نظام اسلامی باید توجه داشته باشند تا پدیده های اتفاقی، “دست دادنها” و «اقدامات نابجا»یی از سوی آنها صورت نگیرد که برخلاف سیاستهای کلی نظام باشد یا سبب مخدوش شدن این تصویر موفق از مبارزه با استکبار شود و در خط مقاومت منطقه هم ایجاد تذبذب و دلسردی کند. آنها نباید به جای نقطه های امیدبخش« دل را به نقطههاى خیالى» بسپرند.(۱۷/۱۰/۹۳)

اوباما گفت که شعار «مرگ بر آمریکا» برای شما شغل ایجاد نمیکند. وی جملات مشابهی را نیز در روزهای منتهی به نوروز ۹۲ درباره اقتصاد ایران بر زبان آورده بود. البته چند ماهی از این سخنان اوباما نگذشته بود که «اختلافات سیاسیون آمریکا بر سر مسائل مربوط به بودجهی دولتشان موجب شد شانزده هفده روز دولت آمریکا تعطیل بشود، هشتصد هزار کارمند به مرخصی اجباری»(۱۲/۸/۹۲) بروند. امروز ۴۷ درصد جمعیت آمریکا با احتساب بدهیهای خود، هیچ ثروتی ندارند (ثروت صفر!)؛ چهارصد خانواده ثروتمند آمریکا، مجموعا معادل ۶۲درصد جمعیتشان ثروت دارند و… حال چگونه رییس جمهور اینچنین نظام اقتصادی که خود گرفتار است، مدعی میشود که اگر «مرگ بر آمریکا» نگویید، وضع اقتصادیتان بهتر میشود؟ اتفاقا ملت فهمیده است که مشکلات حوزه اقتصادی و معیشتی به این دلیل است که به طور کامل و قاطع «مرگ بر آمریکا» را عمل نکردهایم. ما هنوز در این حوزه نتوانستهایم وابستگی نظری و عملی به بیرون از مرزها را قطع کنیم. اگر همان بیست سال پیش آن هشدار را شنیده بودیم که «اقتصاد ما دچار این اشکال است که وابستهی به نفت است و باید خودمان را از نفت جدا کنیم.» آن «آقایانِ به قول خودشان “تکنوکرات” لبخند انکار»(۱/۱/۹۲) نمیزدند و کمر همت میبستند و اقتصاد را از آن وابستگی نجات میدادند؛ امروز با این مشکلات اقتصادی روبه رو نبودیم. مشکلات اقتصادی ما برای گفتن «مرگ بر آمریکا» نیست بلکه برای عمل نکردن به آن است. آن “مرگ بر آمریکا”یی که نظام استبدادی شاهنشاهی را برانداخت و نظام سلطه را تحت تأثیر قرار داد، باید به ساختار و رفتار اقتصادی ما نیز جهت بدهد. کافیست یکبار دیگر رجوع کنیم به تجربه موفق «مرگ بر آمریکا».

در برابر اندک بی احترامی به حجاج و عمل نکردن دولت عربستان به وظایف خود در قبال بدنهای مطهر؛

پایان خویشتنداری
مراسم امسال حج با فاجعه ای مصیبت بار همراه شد و حوادث خونین منا جهان اسلام را عزادار کرد. جمع کثیری از مؤمنان و مسلمانان از کشورهای گوناگون جان باختند و اندوهی بزرگ جهان اسلام را فراگرفت. رهبر انقلاب در پی این حادثهی دلخراش در پیام و بیانات در آغاز درس خارج فقه، ضمن تسلیت و همدردی با خانواده های داغدار، جانباختگان این حادثه را «مهاجر الیا…» دانستند و به عنوان اولین و مهمترین اقدام، دولت سعودی را به پذیرش مسئولیت خود در قبال حجاج بیتا…الحرام فراخواندند و فرمودند: «مدیریّت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده، نباید از نظر دور بماند.» دربارهی این حادثهی دردناک و البته مبهم و پیچیده، توجه به چند نکتهی مهم، ضروریست:

۱. دولت سعودی که به علت حاکمیت بر سرزمین وحی، تصدی امور حج را در طول هشتاد سال اخیر در دست داشته است، از گرایشات و برداشت خاصی از دین مبین اسلام تغذیه نموده و در طول این سالها نیز تلاش کرده که بر اساس همان گرایشات فکری مراسم حج را برگزار نماید. برداشتی از اسلام که لباس و ظواهر اسلام را بر نوکری اجانب می پوشاند و با اصول آمریکایی و غربی منطبق است. اسلامی که برده ی دلارهای آمریکایی است و به انواع فسادهای فردی و اجتماعی آلوده است. اسلام منهای سیاست، اسلام تکفیر دیگر مسلمانان، اسلام انسانهای بی درد و به فکر رفاه خود، اسلام اشداء با مؤمنین و رحماء با کفار و در یک کلمه «اسلام آمریکایی». (۱۰/۰۳/۶۹)

۲. یکی از برنامه های اصلی که همین گروه خاص دنبال کرده، ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و اختلاف بین ملتهای مسلمان بوده است. راه اندازی جریانهای خشونت طلب و تکفیری از قبیل طالبان و القاعده و داعش در کشورهای مختلف با ثروتهای بادآوردهی نفتی در طول این سالها، گواهی بر این مدعاست. «راهبرد اختلافافکنی» دولت سعودی در منطقه به قدری واضح است که تقریبا توسط تمام صاحبنظران و تحلیلگران پذیرفته شده است.

۳. توطئه ی آلسعود علیه کشورهای مسلمان، محدود به اختلاف افکنی بین ملتها نیست و «توطئه های سیاسی و اقتصادی»ای که به قیمت زیرپا گذاشتن منافع مسلمانان دنیا درصدد تأمین منافع اتحاد سعودی-صهیونیستی بوده است را نیز شامل میشود. پایین نگاه داشتن قیمت نفت با افزایش تولید و عرضه ی آن، دخالت در امور کشورهای منطقه، حمله به کشورهای همسایه همچون بحرین و یمن (۰۱/۰۱/۹۰) و حمایت و پشتیبانی از اقدامات تروریستی در مصر و عراق (۰۹/۰۲/۹۲) و… از آن جمله است.

۴. حادثه ی دردناکی که در روز عید قربان کام مسلمانان جهان را تلخ و عید آنها را تبدیل به عزا کرد نه فقط یک استثنا بلکه حاصل یک رویکرد و جهان بینی شناخته شده است: نگاهی که در آن جان و مال و عِرض انسانها بی ارزش است، کمک به همنوع، جایی در آن ندارد و دلها سرشار از قساوت است. نگاهی که رهبر انقلاب از آن با عنوان «جاهلیت مدرن» نام میبرند. (۲۶/۰۲/۹۴) وجود جهتگیری هایی که در همین چند خط بدان اشاره شد، ذهنهای قضاوتگر و دلسوز را به این نتیجه میرساند که افراد با چنین دیدگاه و گرایشاتی، صلاحیت لازم برای اداره اجتماع عظیم مسلمانان در مراسم حج را ندارد.

۵. درباره ی حادثه ی منا نباید فراموش کنیم که این اولین سالی نیست که بی کفایتی و سوء مدیریت حکام سعودی در ادارهی حج، منجر به جان باختن حجاج بی پناه بیتا…الحرام از کشورهای مختلف میشود. در چهل سال گذشته بیش از سیزده حادثه ی ناگوار ناشی از بی کفایتی اتفاق افتاده است که در غالب آنها صدها تن از زائران جان باختهاند: خفگی بیش از چهارصد تن در تونل منتهی به مسجدالحرام در سال ۶۹، مرگ حدود ۲۷۰ نفر در رمی جمرات در سال ۷۳، سوختن بیش از ۳۴۰ نفر حادثه ی آتش سوزی عظیم کمپ زائران در سال ۷۶، جانباختن حدود ۲۵۰ و ۳۶۰ نفر در مراسم رمی جمرات سال ۸۲ و ۸۴ و حادثه سقوط جرثقیل در کنار خانه ی خدا در مراسم حج امسال برخی از نمونه های معروفتر این فهرست بلند است که البته جدای از کشتار خونین مکه در سال ۱۳۶۶ میباشد. امسال اما این فاجعهی خونین با سالهای گذشته از ابعاد مختلف تفاوتهای قابل توجهی دارد: «چند جوان بی تجربه، امور آن کشور را در دست گرفتند و دارند آن جنبه ی توحّش را غلبه میدهند بر جنبه ی متانت و ظاهرسازی؛ این به ضررشان تمام خواهد شد» مجموعه ی این شرایط است که تردیدهای جدی را در خصوص صلاحیت و کفایت برگزاری مراسم پرشکوه حج توسط خاندان آل سعود در اذهان ملتهای مختلف ایجاد کرده است. به همین دلیل لازم است کمیته حقیقتیابی از ملل مسلمان تشکیل شود تا ابعاد این فاجعه به خوبی روشن شود و براساس آن قضاوت نهایی صورت گیرد. اما اگر دولت سعودی این راه منطقی و عاقلانه را نپیماید و موذیگری هایی که منجر به این فاجعه شده را ادامه دهد، با پاسخ قاطعی مواجه خواهد شد که دیگر در آن خبری از خویشتنداریهای گذشته نخواهد بود: پاسخ سخت و خشن نظام مقتدر و مظلوم جمهوری اسلامی ایران. که در آنصورت اوضاع سعودی خوب نخواهد بود. (۰۸/۰۷/۹۴)

انتهای پیام/جهان نیوز

«مرگ بر آمریکا» شعاری برگرفته از ذهنیت تاریخی ایرانیها نسبت به رفتارهای استکباری حاکمیت آمریکا بوده که تاکنون استمرار هم داشته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme