https://telegram.me/empireoflies

مرکزی که حامی جاسوسان غربی و گروهک‌های معاند شد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) مؤسسه‌ای علمی ـ پژوهشی است که در اسفند ماه سال ۱۳۶۲ توسط سیدکاظم موسوی بجنوردی در تهران بنیاد نهاده شد. هدف این مرکز تدوین و انتشار دانشنامه‌های عمومی، تخصصی و کتب مرجع در ابعاد مختلف معارف بشری به ویژه فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی است.[۱]

هسته اولیه این سازمان علمی، با بررسی شیوه‌های دانشنامه‌نگاری، به تبیین راه‌های وصول به این اهداف و تهیه و اجرای طرحی علمی پرداخت و به عنوان نخستین گام تالیف دائره المعارف بزرگ اسلامی را در دستور کار خود قرار داد.

اجرای طرح عملا از اواسط سال ۱۳۶۳ آغاز شد و به تدریج به موازات تشکیل و توسعه کتابخانه، سازمان علمی مرکز نیز با دعوت از محققان شناخته شده و نیز پژوهشگران جوان گسترش یافت و بیش از ۳۰۰ نفر از اساتید، مولفین و پژوهشگران به صورت پیوسته و وابسته، با پروژه‌های گوناگون همکاری دارند.

بیش از ۷۰۰ هزار جلد کتاب و نشریه ادواری در کلیه زمینه‌های تاریخ و فرهنگ اسلامی در کتابخانه این مرکز گرد آمده است و این کتابخانه را به بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی کشور تبدیل کرده است.

شورای عالی علمی مرکز متشکل از ۴۶ نفر مدیران بخش‌ها و مشاوران علمی و ویراستاران ارشد، بر کلیه فعالیت‌های علمی نظارت مستقیم دارد.

ساختمان این مرکز در سال ۸۳ در ۳۶۰۰۰ متر به بهره برداری رسید و از لحاظ معماری طوری ساخته شده که توجه دست اندرکاران جایزه معماری آقاخان را که یک مرکز وابسته به انگلیس و بهائیان می‌باشد را جلب نمود و در سال ۲۰۰۱ کاندید این جایزه شد. همین موضوع برای بسیاری این سوال را مطرح نمود که بین این مرکز و بهاییان چه ارتباطی وجود دارد.

نخستین اثر تحقیقاتی مرکز، دائره المعارف بزرگ اسلامی، زیر نظر سید محمدکاظم موسوی بجنوردی است که به سه زبان فارسی و عربی و انگلیسی منتشر می‌شود. این دانشنامه را مفصل‌ترین و مهم‌ترین دانشنامه ایران معاصر و حتی کشورهای اسلامی دانسته‌اند. تاکنون بیست و یک جلد از این دائره المعارف ارائه شده‌ است.

محمدکاظم موسوی بجنوردی که ریاست مرکز دایره المعارف اسلامی را از بدو تاسیس تاکنون به عهده دارد در اوایل امسال در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق اعلام کرده بود مرکز متعلق به وی قصد دارد برای ریچارد فرای جاسوس سازمان سیا و ایران‌شناس آمریکایی که بر سر دفن او در اصفهان جنجال‌هایی به وجود آمده بود، مراسم یادبودی را برگزار کند. وی که خود را وصی “ریچارد فرای” می‌داند در بخشی از مصاحبه خود در خصوص این جاسوس آمریکایی پس از اینکه این اقدام را در راستای وظیفه‌شناسی و خدمت به کشور! تلقی می‌کند، با وقاحت تمام می‌گوید “من هنوز بر عهد خود هستم که اگر پیکر این عزیز را تحویل ما دهند پیکرش را با احترام دفن کنیم و مقبره‌ای هم برایش بسازیم و یاد و خاطره‌اش را به پاس خدماتی که به فرهنگ و تاریخ ملی ما کرده است، گرامی بداریم”

bojnourdi

محمدکاظم موسوی بجنوردی – رئیس مرکز دایره المعارف اسلامی

اخیرا مطلبی در سایت دایره المعارف اسلامی تحت عنوان “مبانی و روش مهندس بازرگان متاثر از قرآن بود” منتشر شده و نویسنده که از اعضای وابسته به این مرکز است در تحلیلی کاملا هدفمند و زیر پوستی ضمن اینکه سیر رشد فکری بازرگان را یک سیر با شیب ملایم دانسته و در این زمینه او را برتر از آیت‌الله مطهری و آیت‌الله طالقانی دانسته، یکی از خصوصیات بارز مهندس بازرگان که مقتدای فکری نهضت آزادی است را حرکت در مسیر اعتدال می‌داند و اقدامات سال‌های اول انقلاب ایشان و همفکرانشان را که از طرف حضرت امام (ره) دشمنی با دین و جمهوری اسلامی قلمداد می‌شد را برگرفته از مشی اعتدال می‌داند.

این مقاله که در روزهای اخیر به چاپ رسیده و همزمان با شنیده‌هایی در خصوص مطرح کردن دوباره اندیشه‌های ضد قرآنی گروهک نهضت آزادی از طرف مرکز دایره المعارف اسلامی، اذهان را به این جمع‌بندی می‌رساند که نفوذ این گروهک در میان مراکز به ظاهر علمی که از بودجه بیت المال تغذیه می‌کنند، به نوعی در صدد تزریق افکار ضد اسلامی به بدنه دولت و تصمیم گیرندگان کشور هستند تا جایی که نویسنده مطلب رد حکم قصاص و تکذیب ارزش‌های جهاد و شهادت را که توسط همفکران مهندس بازرگان در دهه ۶۰ تبلیغ می‌شد را لازمه حرکت در مسیر اعتدال می‌داند و به نوعی به سردمداران امروز جریان اعتدال پیشنهاد می‌کند که این رویه‌ها را در پیش بگیرند.

لازم به یاد آوریست محمد کاظم بروجردی که به دلیل اقدامات مسلحانه و تشکیل گروه ملل اسلامی در دهه ۴۰ از طرف دادگاه شاهنشاهی به اعدام محکوم شده بود در سال ۴۵ با فرجام خواهی مجدد با عفو شاه سابق ایران مواجه شد که البته دلیل این عفو تولد علیرضا فرزند سوم محمد رضا شاه در این سال ذکر شده است و اکنون وی حیات خود را مدیون فرزند شاه سابق ایران می‌داند.

——————————————-

منابع:

۱-سایت مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme