https://telegram.me/empireoflies

مروری کوتاه بر روند یک روزنامه در دوره پهلوی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روز ۱۹ دی ۱۳۰۲ روزنامه خورشید ایران با مدیرمسئولی و صاحب امتیازی بهاءالدین حسام زاده پازارگاد در شیراز انتشار یافت. روزنامه مزبور در دو دوره منتشر شد. دوره اول از ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۹ که در طول این مدت چند بار توقیف شد و از انتشار بازماند؛ دوره دوم از ۱۳۲۱ که این بار در تهران انتشار و تداوم یافت.
 
در شماره دوم دوره جدید این روزنامه، درباره پیشینه انتشار آن و چگونگی توقیفش چنین آمده است:

…روزنامه خورشید ایران در ۱۹ دی ۱۳۰۲ با روحی جوان و فکری اصلاح طلب و تجددخواه و لهجه تند و بیانی صریح در شیراز به عالم مطبوعات قدم نهاد. این روزنامه غالباً در هشت صفحه و گاهی در چهار و شش و دوازده صفحه منتشر می‌شد. مندرجات روزنامه جدی ولی همیشه حاوی دو یا یک صفحه کاریکاتورهای سیاسی و اجتماعی و اخلاقی جالب بود. در اوایل انتشار روزنامه نغمه جمهوری در تهران برخاست. روزنامه خورشید ایران به تصور این که تغییر رژیم از مشروطیت به جمهوریت به نفع ایران و مفید به حال ایران است طرفداری از جمهوری نمود. به مجردی که نغمه جمهوری به نغمه سلطنت تبدیل یافت این روزنامه نسبت به اوضاع بدبین گشت و با تبدیل جمهوریت به سلطنت مخالفت ورزید و کاریکاتورهایی چند و مقالات و اشعاری بدبینانه نسبت به اوضاع و خفه شدن آزادی به دست حکومت استبداد و دیو ارتجاع نشر داد. در شماره ۲۸ فروردین ۱۳۰۳ مقاله‌ای شدیداللحنی در ذیل عنوان «حتما جمهوری وگرنه انقلاب والّا مرگ» و در شماره ۱۲ اردیبهشت ۱۳۰۳ مقاله ای با عنوان «جمهوری و تأسف شدید از مرگ آن و تأثر از نغمات جدید» درج نمودیم. در شماره ۳۰ اردیبهشت همان سال مقاله ای در باب فساد مجلس پنجم که بازیگر این تئاتر بود در زیر عنوان «خائن به کمک خائن و جانی به کمک جانی» چاپ کردیم و در شماره ۷ خرداد، مجلس پنجم را مورد حمله قرار دادیم و در شماره های بعد که اوضاع را دریافتیم و مقصد اکثریت و اقلیت مجلس را دانستیم، نوشتیم «به دست ملت کودتا لازم است» در طی یک سلسله مقالات و کاریکاتورها تمام ایادی و دستهایی را که در آن اوضاع دخالت داشت صریحاً گفتیم.

هنگامی که شهربانی آن دوره به صورت حربه قاطع و آلت قتاله ای در دست دیکتاتور عصر قرار گرفت مقاله ای در ذیل عنوان «اصلاح نظمیه شوم» نگاشتیم. روزنامه به واسطه کاریکاتور مهمی که در شماره ۲۱ شهریور ۱۳۰۳ درج کرده بود از طرف کوتوله شهوتران، امیرلشکر محمود آیرم متوفی، مالک رقاب جنوب ایران که تازه جانشین جادوگر جنوب شده بود با اخذ حکم و اجازه تلگرافی دولت مرکزی توقیف گردید. پس از نُه ماه توقیف روزنامه پارسنامه را در خرداد ۱۳۰۴ به جای آن دایر کردیم. در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۰۴ روزنامه خورشید ایران را در تهران از توقیف خارج کرده و یک شماره در پایتخت نشر دادیم و مجدداً در شیراز آن را هفته ای سه شماره تا سال ۱۳۰۹ منتشر نمودیم. روزنامه ما به رضاخان تا هنگامی که سردارسپه بود خوش بین بود و چون سردارسپه به اعلیحضرت رضاشاه پهلوی تبدیل یافت دیگر نامی از او نبرد و ذکری از او ننمود و اگر به دوره روزنامه نظر کنید می بینید که از خرداد سال ۱۳۰۴ تا سال ۱۳۰۹ که روزنامه نشر می شده است دیگر نامی از اعلیحضرت پهلوی و دولت او در این روزنامه حتی به صورت اخبار هم دیده نمی شود….

روزنامه خورشید ایران مجدداً در تیر ۱۳۲۱ در تهران پا به دایره انتشار نهاد.

محمد حسین رکن زاده آدمیت درباره بهاءالدین حسام زاده پازارگاد صاحب امتیاز روزنامه خورشید می نویسد : در سالهای ۱۳۰۴ و ۱۳۰۵ و ۱۳۰۶ شمسی به اتفاق او و آقای حسنعلی حکمت و مرحوم لطفعلی معدل و سید نورالدین گلستانه و سرود حسرت زاده و حاج میرزا احمد کاشف، روزنامه های خورشید ایران، آدمیت، گفتار راست، ظریف و حریف را به صلاحدید جمع اداره و با خرافات و موهومات و استعمار و مفاسد مبارزه می کردیم، یاد آن ایام به خیر که اوان جوانی و توانایی ما بود و نام نیک را در خدمت انام می خواستیم و از دل و جان می کوشیدیم…

روزشمار تاریخ معاصر ایران، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، ج ۳، ۱۳۰۲، ص ۶۰۹

انتهای پیام/مشرق

روزنامه ما به رضاخان تا هنگامی که سردارسپه بود خوش بین بود و چون سردارسپه به اعلیحضرت رضاشاه پهلوی تبدیل یافت دیگر نامی از او نبرد و ذکری از او ننمود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme