https://telegram.me/empireoflies

مردم آمریکا از سیاست‌های کاخ سفید خسته شده‌اند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: استاد دانشگاه واشنگتن معتقد است که مردم آمریکا از سیاست‌های مداخله‌جویانه و نظامی این کشور در خاورمیانه خسته شده‌اند.

پروفسور «رابرت فیلیپ» در تحلیل تأثیر نتیجه انتخابات پیش روی ایالات‌متحده بر تحولات خاورمیانه گفت: اگرچه ایالات‌متحده همچنان تلاش خواهد کرد تا نقش خود را به‌عنوان یک بازیگر بزرگ در خاورمیانه حفظ کند؛ اما نباید تنفر مردم آمریکا را از شروع جنگی دیگر نادیده گرفت. به همین دلیل در مقابل هرگونه مداخله نظامی آشکار در سوریه، لیبی و یمن به‌شدت واکنش نشان خواهند داد. من معتقدم که سیاست آمریکا همچنان تداوم یابد. اگر هیلاری کلینتون انتخاب شود که به نظر می‌رسد شانس بیشتری برای پیروزی دارد، می‌توان سیاست ستیزه‌جویانه‌ی ملایم‌تری را انتظار داشت.

او با باین اینکه نباید انتظار داشت تا تغییرات زیادی در روابط میان ایالات‌متحده و اسرائیل صورت گیرد، گفت: می‌توان این‌گونه روابط را در دسته‌ی روابط چند سویه‌ای تعریف کنیم که در میان رئیس‌جمهوری و سایر بازیگران در حال انجام است. بازیگران اصلی کنگره و حوزه‌های انتخاباتی هستند؛ اما چیزی که ممکن است رخ دهد، در بیانیه اوباما پس از انتخابات و قبل از اینکه به‌صورت رسمی کاخ سفید را ترک کند، صادر خواهد شد. این بیانیه که در مورد روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها مطرح می‌شود، شاید شبیه پارامترهای کلینتون در سال ۲۰۰۰، قبل از ترک دفتر باشد. تنها کاری که اوباما می‌تواند انجام دهد این است که این پارامترها را کمی نوتر و جدیدتر نشان دهد.

وی افزود: اگر اوباما بیانیه‌ای در این‌باره صادر کند. این بیانیه به ابزار قدرتمندی برای رئیس‌جمهوری بعدی ایالات‌متحده و طرف‌های اروپایی تبدیل خواهد شد تا فشارهای خود بر حزب‌ها برای از سرگیری مذاکرات صلح را بیشتر کنند.

نویسنده کتاب «قوانین و حقوق در خاورمیانه» سیاست پیش روی اسرائیل را سیاستی از نوع صبر و انتظار دانست و گفت: در توافق اسرائیل، استقرار آن تقسیم‌شده است. این در حالی است که نخست‌وزیر به‌شدت با آن مخالفت کرده است و از طرفی سازمان‌های نظامی و امنیتی با کمال تعجب به حمایت از او پرداخته‌اند. به همین دلیل فکر می‌کنم که اسرائیل سیاستی از نوع صبر و انتظار را در پیش خواهد گرفت. بعید به نظر می‌رسد که یک رئیس‌جمهوریِ «جمهوری‌خواه» بخواهد این توافق را لغو کند.

او افزود: مهم‌ترین دلیلی که می‌توان آورد ترس از این است که این عمل موجب تضعیف اعتبار ایالات‌متحده شود. برای مثال نتانیاهو را در نظر بگیرید. او به‌عنوان نامزد در سال ۱۹۹۶ در مقابل موافقت‌نامه اسلو موضع گرفت اما پس از انتخاب او در آن سال، در چارچوب پیمان، کار می‌کرد و حتی امضا توافق‌نامه «وای‌ریور» را در چارچوب اسلو امضا کرد. به‌طور مشابه، آنچه شما از نامزدهای جمهوری‌خواه در جریان انتخابات می‌شنوید با آنچه آن‌ها به‌عنوان سیاست اتخاذ می‌کنند کاملاً متفاوت است. از طرفی باید بگویم که اروپایی‌ها باید بلافاصله برای اعمال فشار بر رئیس‌جمهوریِ جمهوری‌خواه جدید برای پایبندی به توافق وارد عمل شوند.

فیلیپ در تحلیل راه‌های بحران سوریه گفت: بسیار سخت است که ما انتظار داشته باشیم سوریه در آینده نزدیک بتواند مشکل خود را حل کند. در حال حاضر نیاز است تا مذاکراتی در خصوص این کشور بین طرف‌های درگیر صورت بگیرد.

انتهای پیام/تسنیم

استاد دانشگاه واشنگتن معتقد است که مردم آمریکا از سیاست‌های مداخله‌جویانه و نظامی این کشور در خاورمیانه خسته شده‌اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme