https://telegram.me/empireoflies

محمد بن سلمان در سفر به انگلیس و آمریکا چه اهدافی را در سر می‌پروراند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغخبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در صدد است هم پیمانان آمریکایی و انگلیسی خود را متقاعد کند که اصلاحاتی در عربستان صورت گرفته و این کشور شرایط بهتری برای جذب سرمایه گذاری خارجی به دست آورده است. او در تلاش است که در اولین سفر خارجی خود به عنوان ولیعهد عربستان سعودی بتواند انگلیسی ها و آمریکایی ها را قانع کند که ریاض جامعه ای تسامح‌پذیرتر از گذشته دارد.

ولیعهد عربستان سعودی روز چهارشنبه در لندن با مقامات انگلیسی دیدار و گفتگو خواهد کرد. غربی ها ولیعهد جوان عربستان سعودی را به علت موفقیت هایی که وی در زمینه کاهش اتکای ریاض به درآمدهای نفتی به دست آورده است مورد ستایش قرار داده‌اند. آنها نحوه مقابله دولت عربستان سعودی با فساد و نیز تغییراتی را که در ساختار محافظه‌کارانه حاکمیت عربستان سعودی شکل گرفته است ستوده‌انند.

محمد بن سلمان در سفر به انگلیس و آمریکا چه اهدافی را در سر می‌پروراند؟

اقدامات ماه نوامبر گذشته دولت عربستان سعودی به بهانه سرکوب مفاسد اقتصادی در این کشور برخی از سرمایه‌گذاران را از روی آوردن به سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی نگران کرده است. علیرغم رقابت کشورهای غربی برای حضور در بخش نفت عربستان سعودی، نگرانی ها از نقض حقوق بشر و نیز نگرانی از مشروط و محدود نبودن قدرت قوه مجریه در عربستان سعودی رو به افزایش است.

جین کینینمونت (Jane Kinninmont) از کارشناسان و پژوهشگران مسائل خاورمیانه در اندیشکده چاتم هاوس می گوید: ‹‹پروژه های اصلاحاتی محمد بن سلمان سرمایه گذاران را فریب می دهد. همگان به شنیدن دیدگاه های وی بسیار علاقمند هستند، اما عدم اطمینان همچنان پابرجاست.››

ریچل ریوز (Rachel Reeves) رئیس یکی از کمیسیون های پرنفوذ در حوزه تجارت در پارلمان انگلیس، در خصوص به خطر انداختن اعتبار لندن به عنوان یک مرکز مالی هشدار داد. او تاکید کرد که نباید برای جذب همراهی و مشارکت شرکت آرامکو از رعایت قوانین و مقررات حاکم بر اداره امور شرکت‌ها چشم پوشی کرد. وی تصریح کرد این کار می تواند به ‹‹جذابیت های لندن برای جلب سرمایه خارجی آسیب برساند.››

محمد بن سلمان از اقدام خود به سرکوب های ماه نوامبر در عربستان سعودی دفاع کرده است. در این سرکوب ها شمار زیادی از شاهزادگان و تجار سرشناس عربستان سعودی بازداشت شدند. این کار به بهانه مبارزه با ‹‹سرطان›› فساد صورت گرفت. اکثر بازداشت شدگان اکنون آزاد شده اند و مسئولان دولتی در عربستان سعودی می گویند با این کار موفق شده اند که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول از شاهزادگان و تجار سرشناس بازداشت شده بگیرند.

محمد بن سلمان در سفر به انگلیس و آمریکا چه اهدافی را در سر می‌پروراند؟

دیدار با ملکه انگلیس 
ولیعهد بلندپرواز و جوان سعودی (او تنها ۳۲ سال دارد) مطمئن است که در دیدار با ترزا می، نخست وزیر انگلیس، بار دیگر مواضع خود را تشریح می کند و پیام خود را ارائه خواهد داد. او قرار است ۱۹ مارس نیز به آمریکا عزیمت و در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نیز همین مواضع را تشریح کند. محمد بن سلمان در خلال دیدار از انگلیس با ملکه این کشور نیز دیدار خواهد کرد. او بعد از دیدار با ملکه الیزابت دوم با پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس، نیز دیدار خواهد کرد.

سرمایه گذاران در بازار بورس لندن و در بازار بورس نیویورک هر گونه بازدید احتمالی محمد بن سلمان از این بازارها را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت. ولیعهد عربستان سعودی با شماری از مقامات دینی انگلیس، از جمله اسقف اعظم کانتربوری و رئیس کلیسای این کشور، دیدار خواهد کرد. افراد نزدیک به محمد بن سلمان که وی را در سفر به انگلیس همراهی می کنند می گویند که دیدار ولیعهد عربستان سعودی با مقامات دینی در انگلیس می تواند فرصتی را فراهم آورد که وی چهره ای معتدل و میانه رو از دولت عربستان سعودی ارائه دهد.

بر اساس اصلاحاتی که محمد بن سلمان در عربستان سعودی شروع کرده است محدودیت های اجتماعی کاهش یافته اند. از جمله این محدودیت های برطرف شده می توان به فراهم آمدن امکان رانندگی برای زنان در عربستان سعودی اشاره کرد.

از جمله احتمالات دیگری که مطرح است می توان به دیدار احتمالی ولیعهد عربستان سعودی با شرکت های تولید کننده تسلیحات مانند ‹‹بی. آ.ای. سیستمز›› BAE Systems و شرکت اسلحه سازی ام.بی.دی.آ. MBDA اروپا اشاره کرد. منابع انگلیسی و سعودی اعلام کردند احتمال دارد توافق های اولیه ای بین دو کشور در زمینه همکاری در حوزه های اکتشاف نفت، پتروشیمی و صنعت امضا شود. این منابع به جزئیات این توافق های احتمالی اشاره ای نکردند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز دوشنبه گفته بود برنامه های انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا به جذابیت های این کشور به عنوان یک مرکز مالی خدشه ای وارد نکرده است. وی افزود: ‹‹ما گمان می کنیم که انگلیس یکی از قدرت های بزرگ است.››

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس، ارتباطات امنیتی عربستان سعودی با انگلیس را ستود و از اصلاحاتی که محمد بن سلمان در عربستان به اجرا گذاشته است حمایت نمود. با این حال، گروه های طرفدار حقوق بشر و نمایندگان مخالف دولت انگلیس در پارلمان این کشور از حمایت های لندن از ولیعهد عربستان سعودی انتقاد کرده اند. آنها از جمله از توافق فروش چهار ممیز شش دهم میلیارد پوند اسلحه انگلیسی به عربستان سعودی از زمان آغاز جنگ یمن انتقاد دارند.

در این راستا، گروه های طرفدار حقوق بشر در انگلیس در نظر دارند در روز چهارشنبه در مقابل دفتر نخست وزیر انگلیس در خیابان داونینگ (داونینگ استریت) لندن تجمع کنند.

جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف دولت انگلیس، می گوید: ‹‹ترزا می باید از فرصتی که سفر محمد بن سلمان به انگلیس فراهم می آورد استفاده و اعلام کند تا زمانی که حملات ویرانگرانه (به اصطلاح) ائتلاف تحت امر عربستان سعودی در یمن ادامه داشته باشد، لندن دیگر تسلیحاتی به ریاض نخواهد فروخت. او باید مخالفت های انگلیس با نقض فاحش حقوق بشر و نقض حقوق مدنی در عربستان سعودی را به روشنی بیان کند.››

محمد بن سلمان در سفر به آمریکا نیز با ترامپ دیدار و گفتگو خواهد کرد. او بعد از آن به شهرهای نیویورک، بوستون، هیوستون و سان فرانسیسکو نیز سفر خواهد کرد تا با سران و صاحبان صنایع در این شهرها نیز مذاکره کند. هدف وی از این کار جلب حمایت هر چه بیشتر واشنگتن از ریاض است.

محمد بن سلمان در سفر به انگلیس و آمریکا چه اهدافی را در سر می‌پروراند؟

شمار زیادی از مدیران اجرایی ارشد عربستان سعودی، محمد بن سلمان را در سفر به آمریکا همراهی خواهند کرد. از جمله حوزه هایی که آنها به دنبال سرمایه گذاری در آن هستند می توان به حوزه های فناوری و گردشگری اشاره کرد. یک منبع صنعتی آگاه گفت در خلال سفر محمد بن سلمان به آمریکا درباره ساخت دو رئاکتور هسته ای در عربستان سعودی و نیز همکاری دو کشور در زمینه فناوری هسته ای نیز بحث و گفتگو خواهد شد.

ریاض به دنبال آن است که منابع انرژی خود را متنوع سازد تا از این رهگذر بتواند نفت بیشتری صادر کند. عربستان سعودی تا کنون هیچ توافقنامه یا معاهده ای را که روزی بتواند این کشور را از داشتن حق غنی سازی اورانیوم محروم کند امضا نکرده است.

یک مسئول بلند پایه آمریکایی گفت از جمله مسائلی که در سفر محمد بن سلمان به آمریکا مطرح خواهد شد موضوع اختلافات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با قطر است.

ولیعهد عربستان سعودی در سفر به آمریکا و انگلیس احتمالا دیدگاه های عربستان سعودی در خصوص ایران را نیز مطرح خواهد کرد. او تلاش خواهد کرد که مقامات آمریکایی و انگلیسی را توجیه کند که نباید به ایران و برنامه هسته ای این کشور اعتماد کرد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ابعاد مختلف سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به انگلیس و آمریکا را مورد بررسی قرار داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme