https://telegram.me/empireoflies

محمدرضا پهلوی پس از کودتای ۲۸ مرداد: کار، کار انگلیس بود

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمحمدرضاشاه پهلوی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه دولت قانونی دکتر محمد مصدق که منجر به سرنگونی این دولت شد، گفت:

«همه این مشقّات و بحران اقتصادی، به این بهانه به ایران تحمیل شد که مصدق می‌خواست ایران را از سلطه نفوذ انگلیس ها نجات دهد. نتیجه اعمال او این شد که انگلیس‌ها تسلط خود را بر بازارهای نفت ایران همچنان حفظ کردند، حال آنکه از این منابع دیگر حتی یک دینار عاید ایران نمی‌شد. نفت ما در انبارها باقی ماند و یا استخراج نشد ولی انگلیس‌ها مشکلات خود و مشتریان خود را با افزایش خرید نفت به قیمت ارزان تر از عراق و به خصوص از کویت حل کردند. تصور می‌کنم در کویت قیمت استخراج هر بشکه نفت در این هنگام نه سنت بوده و در ایران سیزده سنت! بدین ترتیب انگلیس ها در همه جبهه‌ها پیروز شدند، گویی هدف واقعی مصدق درست خلاف آنچه بود که اعلام می‌کرد.

باید اضافه کرد که «دوستان» انگلیسی مصدق هنگامی که احساس کردند که دیگر برای آنها مفید نیست و می‌توان بدون دخالت وی راه حلی برای مشکل نفت پیدا کرد، او را به حال خود رها کردند.

در مرداد ۱۳۳۲، پس از حصول اطمینان از پشتیبانی ایالات متحده امریکا و انگلیس، که سرانجام سیاست مشترکی را آغاز کرده بودند و پس از بررسی اوضاع با کرمیت روزولت نماینده سازمان مرکزی اطلاعات ایالات متحده، بر آن شدم که برای یافتن راه حلی وارد عمل شوم: در ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ سرهنگ نعمت‌الله نصیری فرمانده گارد شاهنشاهی را مأمور کردم که فرمان برکناری مصدق را به وی ابلاغ کند و سپهبد فضل‌الله زاهدی را که از دوستان پیشین مصدق و وزیر سابق دولت او بود به نخست‌وزیری برگزیدم. 

مصدق برخلاف نص صریح قانون اساسی ایران، به فرمان برکناری خود، اعتنا نکرد و به این هم اکتفا ننموده به یک کودتای نظامی دست زد. مأمور انجام این توطئه کسی جز سرتیپ ریاحی رئیس ستاد ارتش نبود. کودتای نظامی مصدق با شکست مواجه شد. ولی شرکت در این توطئه خلاف قانون اساسی کشور مانع آن نشد که ریاحی در زمان سلطنت مستبدانه من ثروتی عظیم از راه فعالیت های ساختمانی فراهم آورد و اکنون همین شخص وزیر جنگ بازرگان است.

پس از ابلاغ فرمان برکناری مصدق، من که از طرح های سیاسی و جاه‌طلبی‌های او کاملاً باخبر بودم، تصمیم گرفتم که برای جلوگیری از هرگونه خونریزی کشور را ترک کنم و ایرانیان را در انتخاب راه آینده کشور آزاد بگذارم. این تصمیم بی‌مخاطره نبود. ولی با تعمق و تأمل و سنجش نتایج، آن را اختیار کردم. پس از ترک ایران، ابتدا با هواپیمای دو موتوره شخصی خود به بغداد رفتم. سفیر ما در بغداد، حتی در مقام توقیف من برآمد. ولی من به زیارت عتبات عالیات شتافتم و سپس راهی رم شدم و در آنجا بود که از سرنوشت فلاکت‌بار سیاستمداری که ایران را به ورشکستگی و سقوط کشانده بود، آگاه شدم.»

نکات و تناقض های سخنان محمدرضا شاه پهلوی:

۱- محمدرضا پهلوی در این سخنان به دخالت و همکاری دولت های ایالات متحده و انگلیس با وی در سرنگونی دولت قانونی دکتر مصدق اقرار کرده است.

۲- محمدرضا پهلوی در کمال تعجب، سلطنت خود را سلطنتی «مستبدانه» توصیف کرده است.

۳- محمدرضا پهلوی در یک جا مصدق را متهم به بی تدبیری و بی سیاستی می‌کند و می‌گوید: «همه این مشقّات و بحران اقتصادی که به ایران تحمیل شد بخاطر این بود که مصدق می‌خواست ایران را از سلطه نفوذ انگلیس‌ها نجات دهد.» اما جای دیگر او را متهم به دوستی با انگلیس‌ها و مرتبط بودن با آنها کرد و نتیجه گرفت که وقتی انگلیس ها احساس کردند که دکتر مصدق دیگر برای آنها مفید نیست و می‌توانند بدون دخالت وی راه حلی برای مشکل نفت پیدا کنند او را رها کردند.

۴- محمدرضا پهلوی همکاری دکتر مصدق با انگلیس را زشت می داند اما خودش به همکاری با انگلیس در سرنگونی دولت قانونی اقرار می کند.

۵- محمدرضا پهلوی گفته است که با انگلیس‌ها و امریکایی‌ها در براندازی و برکناری مصدق هماهنگ شده است. یعنی شاه پهلوی به همان اتهامی می‌کند که دکتر مصدق را بدان متهم کرده، اقرار کرده است.

۶- محمدرضا پهلوی گفته است برای اینکه خونریزی نشود و مردم هم بتوانند راه آینده کشورشان را آزادانه انتخاب نمایند، از کشور خارج شده در حالی که تاکید کرده وی در همکاری با دولت های انگلیس و امریکا در براندازی دولت مردمی و قانونی دکتر مصدق اقداماتی کرده است.

۷- محمدرضا پهلوی دکتر مصدق را متهم به کودتا کرده در حالی که به اقرار خود، با همکاری سرویس های اطلاعاتی دولت های خارجی مبادرت به کودتا کرده است.

انتهای پیام/رسانه ایران

رضا پهلوی پس از کودتای ۲۸ مرداد گفت: باید اضافه کرد که دوستان انگلیسی مصدق هنگامی که احساس کردند که دیگر برای آنها مفید نیست و می‌توان بدون دخالت وی راه حلی برای مشکل نفت پیدا کرد، او را به حال خود رها کردند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme