https://telegram.me/empireoflies

«محله یهودی‌ها»؛ تابوشکنی فاجعه‌آمیز تلویزیون مصر

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در آستانه ماه مبارک رمضان پای تناقضات و تعارضات انقلاب مصر به تلویزیون این کشور و آثار فرهنگی آن هم رسیده است؛ یکی از رئوس شعارهای انقلاب مصر، تجدیدنظر در رابطه با اسرائیل بود اما حالا سریال ماه رمضان امسال مصر درباره این است که چقدر یهودی‌ها انسان‌های خوب و دوست داشتنی بوده و اما اسلام متمایل به افراطی‌گری است، اتفاقی که یک تابوشکنی فاجعه‌آمیز برای تاریخ سریال‌سازی مصر محسوب می‌شود.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی می‌گویند که انقلاب مصر و شرایط کنونی سیاسی در این کشور مملو ازتناقضات و تعارضات است. یکی از اهداف انقلاب این کشور تجدیدنظر در رابطه سیاسی با اسرائیل بود که بسیاری از انقلابی‌ها خواستار تحقق آن بودند اما در کمال تعجب رئیس‌جمهور سابق مصر که مورد حمایت جریان اسلامگرا و اخوان‌المسلمین و عضو یکی از گروه‌های دارای مخالفت دیرینه با اسرائیل بود به طرفداری از اسرائیل پرداخت و حتی به این کشور سفیر فرستاد، حالا تلویزیون مصر هم در دوره بعد از انقلاب بزرگ در این کشور به صحنه تناقضات مختلف تبدیل شده است.

سریال جدیدی که مصری‌ها آن را برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان امسال آماده کرده‌اند «حاره الیهود» یا «محله یهودی‌ها» نام دارد که قرار است از پنج‌شنبه این هفته پخش شود. داستان این سریال در قاهره و در فاصله دو نقطه عطف تاریخی مهم در تاریخ قرن ۲۰ میلادی مصر رخ می‌دهد‌: انقلاب سال ۱۹۵۲ میلادی که منجر به سرنگونی سلطنت وقت مصر به کمک حرکت خودجوش افسران نظامی این کشور تحت رهبری محمد نقیب و جمال عبدالناصر شد و دیگری بحران سوئز در سال ۱۹۵۶ که به عملیات و نبرد قادش معروف است و مصری‌ها آن را به عنوان حملات سه‌جانبه می‌شناسند. خط اصلی داستانی این سریال درباره عشق میان علی، افسر ارتش مصر با بازی ایاد ناصر و لیلا، زن جوان یهودی است که مونا شلبی نقش‌اش را ایفا کرده است. عشق میان این دو تحت تأثیر افزایش موج ملی‌گرایی در مصر و تشکیل اسرائیل و اوج گرفتن تنش‌های اجتماعی قرار می‌گیرد.

این سریال برخلاف سریال‌هایی که قبلاً در مصر ساخته شده است، سعی می‌کند تصویری خوب و بشردوستانه از یهودیان به نمایش بگذارد؛ انسان‌هایی که همزیستی مسالمت‌آمیز با مسلمانان دارند و حاضر به خدشه وارد کردن بر حق و حقوق آنها نیستند، در مقابل این تصویر خوب و بشردوستانه اما تصویری متوحشانه از مسلمانان به تصویر کشیده می‌شود. سریال «محله یهودی‌ها»‌ به نوعی بازتاب نوع تفکری است که اکنون در مصر در حال رواج است. شخصیت منفی و بد این سریال دیگر یک صهیونیست نیست بلکه چهره‌ای از جنبش اسلامی و اخوان‌المسلمین است. مؤسس این گروه اسلامگرا، حسن البنا که در سال ۱۹۴۹ میلادی کشته شد در بخشی از این سریال در حال خواندن آیه‌ای از قرآن به تصویر کشیده می‌شود که مسلمانان را به حمله به کفار فرا می‌خواند؛ نگاهی که مسلمانان را بکوبد و در عوض یهودی‌ها را خوب جلوه دهد برای اولین بار در سریال‌های مصری ترویج می‌شود، اسرائیلی‌هایی که از تمام ابزار خود برای تخریب چهره مسلمانان و عادی‌سازی اشغالگری و ظلم و ستم خود علیه آنها استفاده می‌کنند از این موضوع حسابی ذوق زده شده‌اند و روزنامه آنلاین اسرائیلی «‌تایمزاف ایزرل»‌ این خبر را منعکس کرده است.

تلویزیون مصر از دیرباز سابقه ساخت سریال‌هایی با مضمون ضدسامی و ضدصهیونیستی داشته است. در سال ۲۰۰۲ میلادی، مصری‌ها سریال تاریخی «شوالیه بدون اسب» را ساختند، این سریال بر پایه سند «پروتکل بزرگان صهیون» ‌ساخته شد؛ کتابی جنجالی که یهودیان را به عنوان توطئه‌گران در سطح جهانی ترسیم می‌کند. ساخت این سریال در آن زمان منجر به آن شد که اسرائیل سفیر خود را از قاهره فرا بخواند و وزارت امور خارجه امریکا نیز مصر را محکوم کند. سریال مصری «تیم ناجی عطاءالله» در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز مضمونی تمام و کمال ضدصهیونیستی داشت. حالا سریال ماه رمضان امسال مصر برای مصری‌ها یک تابوی بزرگ را می‌شکند چراکه نوعدوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز یهودی‌ها را می‌ستاید اما در مقابل دین اسلام را متمایل به افراط‌گری نشان داده و مسلمانان را تخطئه می‌کند.

برخی از مردم مصر در فیس‌بوک خود از هم‌اکنون به این سریال واکنش نشان داده‌اند از جمله آنکه کاربری نوشته است: «یک فاجعه در حال وقوع است.» سریال «محله یهودی‌ها» ‌از پنج‌شنبه این هفته و همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان در اکثر کشورهای اسلامی برای مصری‌ها پخش شده اما با این بازخورد اولیه پیش‌بینی می‌شود که این اتفاق در مصر، واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشته باشد.

انتهای پیام/روزنامه جوان

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme