https://telegram.me/empireoflies

مجلسی با قوانین قرون وسطایی در قرن ۲۱

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: پنجشنبه هفته گذشته (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴) انتخابات پارلمان انگلیس برگزار شد. با پایان شمارش آرا ، حزب محافظه‌کار توانست با کسب ۳۳۱ کرسی، یعنی کمی بیش از نیمی از کرسی‌ها، اکثریت را در مجلس عوام این کشور به دست آورد. به این ترتیب «دیوید کامرون»، نخست وزیر فعلی و رهبر حزب محافظه‌کار در این مقام خواهد ماند.

انگلیسی‌ها مدعی هستند که دارای قدیمی‌ترین حکومت پارلمانی و دموکراسی در دنیا هستند. در این مجال برخی از زوایای سیستم پارلمانی این کشور را بررسی می‌کنیم.

پارلمان انگلستان از دو مجلس عوام و اعیان تشکیل شده است. بر اساس قوانین این کشور، بالاترین مقام پارلمان ملکه است که در ظاهر دخالتی در امور سیاسی ندارد.

عُمر مجلس اعیان ۵ سال است و تنها شامل مردهاست و نظام مردسالارانه در مجلس لُردها حاکم است. این مجلس با حدود ۷۸۶ عضو، شامل شخصیت‌های مطرح و لُردها است که به‌طور کلی توسط مردم انتخاب نمی‌شوند. اکثر نمایندگان مجلس اعیان انگلیس به‌صورت مادام‌العمر و بقیه به‌صورت موروثی عضو این مجلس هستند و کار اصلی آنها بررسی و تبادل نظر درباره قوانین پیشنهادی جدید است.

مجلس عوام نیز دارای ۶۵۰ عضو است که طی انتخابات پارلمانی توسط مردم انتخاب می‌شود. برخلاف مجلس اعیان که با انحلال این مجلس از سمت خود کنار نمی‌روند، نمایندگان مجلس عوام در صورت انحلال مجلس عوام از سمت خود برکنار می‌شوند.

جالب است بدانید که تا سال ۱۹۲۸ میلادی (۱۳۰۷ شمسی) زنان در انگلستان حق رای نداشتند و پس از آن توانستند در سرنوشت کشور خود دخیل شوند. در این سال حداقل سن رای‌دادن زنان ۲۱ سال تعیین و برای نخستین‌بار شرایط زن و مرد برای شرکت در انتخابات برابر شد. با این وجود، تا سالهای بعد برخی از افراد مانند فارغ‌­التحصیلان دانشگاه‌ها و صاحبان املاک از اختیارات اضافی برخوردار بودند.

پادشاه یا ملکه انگلیس در مراسم افتتاحیه هر دوره مجلس، سخنان آغازین خود را با عبارت «دولت من …» آغاز می‌کند که نشان‌دهنده جایگاه بالاتر ملکه از نمایندگان مردم در مجلس است.

پس از هر انتخابات، پارلمان با دستور ملکه تشکیل می‌شود. در روز اعلان شده، دو مجلس عوام و اعیان در دو مجلس در تالارهای مخصوص خود تشکیل جلسه می‌دهند. آن‌گاه مجلس عوام که منتخب مردم است به مجلس اعیان فراخوانده می‌شوند و در آنجا لردهای عالی‌رتبه نماینده ملکه، به آنها دستور انتخاب رئیس مجلس را می‌دهند. سپس مجلس عوام انتخابات داخلی خود را برگزار کرده و روز بعد مجدداً به مجلس اعیان برمی‌گردد. در این مرجله لَردهای عالی‌رتبه صحت انتخابات را تایید کرده و از طرف پادشاه تایید سلطنتی را به رئیس مجلس ابلاغ می‌کند.

پس از سوگند وفاداری نمایندگان مجلس عوام، لردها در تالار مجلس اعیان بر کرسی خود نشسته و نمایندگان مردم در مجلس عوام را فراخوانده و اعضای مجلس عوام در برابر نرده‌ای که درست در بیرون تالار واقع شده، سرپا می‌ایستند و در این زمان پادشاه یا ملکه بر تخت خود نشسته و گزیده‌ای از اورنگ پادشاهی را می‌خواند.

مراسم افتتاحیه مجلس عوام انگلیس

مراسم افتتاحیه مجلس عوام انگلیس

در انگلستان مردم برای شرکت در انتخابات، باید پیشتر ثبت نام کنند و در صورت ثبت‌نام نکردن حق شرکت در انتخابات را ندارند. در واقع شرکت در انتخابات پارلمان انگلیس اجباری است و اگر کسی در انتخابات شرکت نکند به‌صورت نقدی جریمه می‌شود. با وجود این فشارها، همواره میزان مشارکت مردم انگلیس در انتخابات پایین است و در انتخابات اخیر با وجود ثبت‌نام اجباری مردم، تنها ۶۱ درصد واجدین شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کردند.

در انتخابات انگلیس، سیستم به شیوه‌ای است که مردم مجبورند به لیست‌های انتخاباتی و احزاب رای دهند. این شیوه سبب به‌وجود آمدن نظام دوحزبی همچون آمریکا در انگلیس شده و در ده‌های اخیر اکثراً دو حزب کارگر و محافظه‌کار اکثریت پارلمان و سمت نخست‌وزیری را در دست داشته‌اند.

نامزدهای مستقل از احزاب هم در رقابت‌های انتخاباتی به‌شرط اینکه ۱۰ امضا همراه با ۵۰۰ پوند ودیعه بپردازند، می‌توانند به عنوان نامزد در انتخابات شرکت کنند.

از نکات عجیب دیگر انتخابات در انگلستان این است که زندانی‌ها حق شرکت در انتخابات را نداشته و کارمندان و نظامی‌ها نیز نمی‌توانند در انتخابات کاندید شوند.

بر اساس رسمی قدیمی، انتخابات در انگلیس در روز پنجشنبه انجام می‌شود. پیش از این، برگزاری انتخابات در روز پنجشنبه بیش از آن‌که الزام قانونی باشد، عرف بود. اما قانون جدیدی که دوره‌های کاری مجلس عوام را محدود کرده، می‌گوید انتخابات باید هر پنج سال یک بار، اولین پنجشنبه ماه مه برگزار شود.

این رسم به آنجا بازمی‌گردد که در سالهای دور، حقوق کارمندان و کارگران در روز جمعه به آنها داده می‌شد و افراد پس از به‌دست آوردن حقوق خود، مستقیماً به مشروب‌فروشی رفته و به‌سبب استفاده زیاد از مشروبات‌الکلی به شدت مست شده و نمی‌توانستند با آگاهی کامل در انتخابات شرکت کنند. به این دلیل برگزاری انتخابات در روز پنجشنبه و پیش از روز جمعه به سنتی در بین انگلیسی‌ها تبدیل شد!

ساختار حکومتی در انگلیس به‌عنوان کشوری که اولین‌بار شاهد انقلاب صنعتی و رواج نظام سرمایه‌داری بود، اگرچه به‌سمت مدرنیزاسیون حرکت کرده، اما همچنان ساختار طبقاتی خود را حفظ کرده و ادامه می‌دهد. ساختار قانون‌گذاری کشور پادشاهی مشروطه انگلیس، بزرگترین نشانه نوع نگاه انگلیسی به انسان است. انسان در نگاه انگلیسی‌ها پیش از اینکه با شایستگی‌های مادی و معنوی شناخته شود، با طبقه‌ای که به آن تعلق دارد شناخته می‌شود. این نظام طبقاتی در مجالس عوام و اعیان خود را به خوبی نشان می‌دهد.

سوال جدی که بسیاری از تحلیلگران در خصوص این ساختار مطرح‌کرده‌اند، این است که انگلیس با آن همه ادعای دموکراسی، چه نیازی به دو نهاد انتصابی دارد که تشریفاتی هم نیستند؟ نهاد پادشاهی و نهاد مجلس اعیان در انگلیس در واقع چه کاره‌اند؟ اگر تشریفاتی هستند (که نیستند) چرا همچنان وجود دارند و اگر تشریفاتی نیستند، چرا انگلیس خود را قدیمی‌ترین دموکراسی جهان می‌خواند؟

این ساختار که بیانگر جهان‌بینی سیاسی انگلیسی‌هاست بر دو اصل استوار است، اول نظام طبقاتی و دوم تبعیض. نظام طبقاتی تفسیر سیاسی و اقتصادی این نظام و تبعیض تفسیر اخلاقی آن است. علاوه بر این سوال جدی ابهامات دیگری نیز وجود دارد و آن نقش های پشت پرده نهادهای انتصابی در سیاست و اقتصاد انگلیس است. خانواده سلطنتی و وابستگان آن روابط اقتصادی پشت پرده خاصی دارند و بودجه سنگینی را نیز به خود اختصاص می‌دهند. سرمایه‌داران انگلیسی دارای روابط ویژه‌ای با ملکه و نزدیکانش هستند.

شکل حکومت همچنان در انگلیس پادشاهی و مربوط به دوران قرون وسطی و استعمار است و همان ساختار فکری بر آن حکومت می‌کند، هرچند که سعی کرده‌اند در این ظرف نخراشیده، محتوای دموکراتیک وارد کنند. هنوز همان دیدگاه‌های دوران موج دوم استعمار بر انگلیس حاکم است هر چند که ابزار آن متفاوت از گذشته است.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme