https://telegram.me/empireoflies

متین دفتری؛ نخست وزیری که با فحش های ناموسی رضا خان بدرقه شد

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ:  احمد متین دفتری  نخست‌وزیر ایران در زمان رضاشاه در ۴۳ سالگی بود. او از استادان حقوق بود و علاوه بر مقام استادی دانشکده حقوق، در عرصه سیاست ایران نیز حضور داشت و به مقام نمایندگی مجلس شورای ملی ومجلس سنا و وزارت دادگستری و نخست‌وزیری رسید.

متین دفتری وقتی به معاونت دادگستری رسید با منصوره مصدق، دختر دکتر مصدق بود ازدواج کرد و صاحب دو پسر به نام هدایت‌الله و علی و یک دختر به نام لیلی شد. در سال ۱۳۱۶ در کابینه محمود جم بعد از عزل صدرالاشراف به وزارت دادگستری رسید و قریب سه سال در این مقام بود. از وقایع مهم این دوره دستگیری و محاکمه ۵۳ نفر بود. مهمترین نقش متین دفتری در دوران وزارت دادگستری تفسیر اصل ۳۷ متمم قانون اساسی که برای رفع اشکال ازدواج محمدرضا با فوزیه بود زیرا به موجب این اصل مادر ولیعهد باید ایرانی‌الاصل باشد و ازدواج محمدرضا با فوزیه از لحاظ ولیعهد آینده منع قانونی داشت که متین دفتری با تفسیر این اصل، مشکل را حل کرد. از دیگر فعالیت‌های متین دفتری می‌توان به ایجاد سازمان پرورش افکار اشاره کرد که این سازمان از مهمترین سازمان‌های فرهنگی متمرکز در دوره رضاشاه بود که متین دفتری آن را بنیان‌گذاری کرد.

از دیگر فعالیت‌های متین دفتری می‌توان به ایجاد سازمان پرورش افکار نام برد. این سازمان از مهم‌ترین سازمان‌های فرهنگی متمرکز در دوره رضاشاه بود که متین دفتری بنیانگذار آن بود. اساسنامه این سازمان در جلسه ۱۲ دی ۱۳۱۷ به تصویب هیات وزیران رسید. با تصویب این سازمان، روزنامه‌های وابسته به دربار با استقبال از این امر، تشکیل سازمان پرورش افکار را به مثابه آغاز نهضتی جدید در کشور قلمداد کردند. اهداف این سازمان در ادامه‌ سیاست‌های حکومت رضاشاه بود

بعد از شروع جنگ جهانی دوم، ایران که بی‌طرفی خود را اعلام کرده بود، عملاً با انتخاب متین دفتری که به ژرمانوفیلی شهرت داشت، خود را طرفدار آلمان نشان داد. در سوم آبان ۱۳۱۸ (۲۵ اکتبر ۱۹۳۹) محمود جم از مقام نخست‌وزیری برکنار و احمد متین دفتری وزیر دادگستری کابینه به نخست‌وزیری منصوب شد. علت این تغییر ظاهراً ارتباط نزدیک متین دفتری با آلمانی‌ها بود و رضاشاه که از پیروزی‌های نظامی هیتلر در آغاز جنگ جهانی دوم به وجد آمده بود و می‌خواست با آلمانی‌ها روابط نزدیک‌تری برقرار کند، با انتخاب یک نخست‌وزیر طرفدار آلمان راه دوستی و اتحاد با آلمان را هموار‌تر ساخت. متین دفتری سابقه منشی‌گری سفارت آلمان را داشت. روابط ایران و آلمان از آغاز زمامداری هیتلر در حال گسترش بود و بسیاری از پروژه‌های عمرانی و صنعتی در ایران به وسیله مهندسین و کار‌شناسان آلمانی اجرا می‌‌شد. رضاشاه به علت بغضی که از انگلیسی‌ها و روس‌ها داشت به آلمانی‌ها متمایل شده بود و بعد از انعقاد پیمان دوستی و اتحاد بین هیتلر و استالین و تقسیم لهستان بین آلمان و شوروی نیز، برای جلوگیری از سازش پنهان بین آن‌ها درباره ایران، بیشتر به آلمان نزدیک شد.

متین دفتری در دوران تصدی پست حساس نخست‌وزیری و در آن شرایط حساس و تاریخ‌ساز چند اقدام مهم در پیشبرد اهدافش انجام داد. اول آنکه او سعی می‌کرد ایران را به نوعی در این معرکه جنگ وارد نماید و البته به نفع انگلیس و بر ضد آلمان، اما بر عکس آن را تبلیغ کند و شرکت موثر در دادن اجازه عبور کاملاً محرمانه به هواپیمای اکتشافی متفقین، از فراز ایران (بدون اطلاع رضاشاه، تحت پوشش باشگاه هواپیمایی کشوری و به نام هواپیماهای این باشگاه) به منظور رفتن به آذربایجان شوروی برای شناسایی و عکس برداری تأسیسات نفتی باکو و تهیه مقدمات اجرای نقشه بمباران آن تأسیسات از طریق ایران. به هر حال متین دفتری توانست قسمتی از اهداف خویش را در این موارد عملی سازد اما همین اهداف موجب برکناری وی از مسند نخست‌وزیری گردید و این اتفاق تعجب اکثر مورخین را نیز برانگیخت، به علت شهرتی که وی در طرفداری تعصب‌آمیز از آلمان داشته است و این حرکت را به عنوان شکستی برای دولت تلقی کردند.

 رضاشاه پس از آگاهی از عبور غیرمجاز هواپیماهای شناسایی انگلیسی از فراز ایران، بلافاصله قرارداد وام پنج میلیون پوندی که با دولت انگلیس منعقد ساخته بودند را لغو کرد ولی با وجود این اطمینان که احمد متین دفتری از آن پرواز‌ها اطلاع داشته و نیز اینکه وی دیگر مورد حمایت دولت آلمان نیست، باز هم تا حدود یک هفته هیچ گونه اقدامی بر ضد او به عمل نیاورد اما در تمام این مدت کارآگاهان شهربانی به انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات در مورد این موضوع اشتغال داشته‌اند و مرتباً نتایج حاصله توسط شهربانی به اطلاع رضاشاه می‌رسید. تا اینکه در صبح روز چهارم تیرماه ۱۳۱۹، رضاشاه در حالی که به شدت عصبانی و برافروخته بوده است، احمد متین دفتری و علی‌اصغر حکمت (وزیر کشور) را احضار می‌کند. از آنچه در آن روز بین این سه نفر گذشت کسی اطلاع ندارد ولی در پایان آن جلسه که با توجه به شناختی که از شخصیت رضاشاه موجود می‌باشد، به احتمال قوی با فریاد و فحش و شاید هم با کتک توأم بوده است. رضاشاه دستور اخراج این دو تن را می‌دهد که در نوع خودش بی‌سابقه بود و دستور می‌دهد در خانه‌هایشان تحت نظر و بازداشت قرار گیرند.

این نوع برکناری نخست وزیر از جانب شاه در تاریخ بی سابقه است بر اساس برخی از شنیده ها از درباریان در این روز رضا شاه با فحش های رکیک نخست وزیر خود را مورد خطاب قرار می داد . در خاطرات ارتشبد فردوست در خصوص برکناری متین دفتری آمده که تا آن روز هیچ گاه رضا شاه را آن چنان برافروخته ندیده بود و برایش بسیار غیر منتظره بوده که شاه مملکت نخست وزیرش را زیر مشت و لگد بگیرد و او را با فحش های ناموسی از نخست وزیری بدرقه کند .

انتهای پیام /

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

 1. انگار مردم اصلا جنایت ها و ………….. رو فراموش کردن
  جدیدا نمیدونم چرا برخی ها میگن ” ای جان شاه ” ” شاه کجایی ”
  نمیدونم چرا واقعا چرا ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اگه الان فشار اقتصادی هست بی عدالتی هست مگه اونموقع نبود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  چرا کمی اطلاعات پیدا نمکنن بعد ……………………
  فرق الان و اونموقع فقط در مسئله ی آزادی در روابط و ………… بود که الانم دیگه داره میشه دیگه ……….. وگرنه اونموقع هم فقط عده ای خاص از لحاظ پولی راحت بودن !!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme