https://telegram.me/empireoflies
قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است.

ماهی نهنگ‌خوار ایرانی در پی شکار ناوهای آمریکایی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغقدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

در چنین شرایطی که کشور همواره با تهدید حضور بیگانگان در منطقه مواجه است، لزوم گسترش و ساخت تسلیحات راهبردی به خصوص در حوزه دریایی به چشم می آید. در سالیان اخیر هم با توجه به حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین المللی و آزاد، سرمایه گذاری بسیار خوبی در زمینه تسلیحات دریایی انجام شده است، به طوری که امروز انواع شناورهای رزمی، موشک‌های کروز ساحل به دریا، قایق‌های پرنده و سایر تسلیحات در اختیار نیروهای دریایی سپاه و ارتش قرار دارد.

قاتل دریا . موشک حوت . گزارش طلوع‌وند

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است. یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های سطح به دریا و یا همان اژدر‌ها هستند.

اَژدَر یک سلاح انفجاری پرتابی است که در داخل دریا و درون آب شلیک می‌شود. این موشک‌های سطح به دریا و یا دریا به دریا نوعی موشک هستند که از رو یا زیر سطح آب پرتاب می‌شود و در درون آب حرکت می‌کنند و در نزدیکی هدف یا پس از برخورد به آن منفجر می‌شود. به دلیل این که مقابله با اژدر‌ها بسیار مشکل است، این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی قرار می‌گیرد. 

قاتل دریا . موشک حوت . گزارش طلوع‌وند

قاتل آب‌ها

یکی از مهم‌ترین اژدرهای ساخت ایران، موشک حوت است. موشک اندازهای اژدر حوت کاملا رادار گریز بوده و از دید رادارهای دشمن مخفی می مانند.توان رزمی این موشک برابر با موشک VA-111 Shkval ساخت روسیه است و تنها دو کشور ایران و روسیه فناوری لازم را برای ساخت چنین موشک های به دست آورده اند. سرعت متوسط این موشک ۴ برابر اژدر معمولی زیر آبی است.

سرعت، از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که در ساخت موشک به آن توجه می‌شود؛ سرعت از دو زاویه در موشک اهمیت دارد؛ یکی از آن‌ها زمان آماده سازی برای شلیک می‌باشد که از اهمیت زیادی در رزم نظامی برخوردار است؛ گاه در جنگ‌ها شرایطی بوجود می‌آید که موشک‌ها باید به سرعت آماده شلیک شوند؛ اژدر حوت سه تا چهار برابر سایر اژدر‌ها سرعت دارد، این اژدر سرعتی معادل ۱۰۰ متر بر ثانیه دارد.

یکی دیگر از قابلیت‌های این موشک که موجب افزایش سرعت آن می‌شود قابلیت فراحفره سازی است. فراحفره سازی قابلیتی در کلاهک این گونه اژدر است که در آن با تولید حباب‌های بخار که از نوک دماغه و پوسته خود خارج می‌کند لایه‌ای از گاز در اطراف خود شکل می‌دهد و بدین ترتیب خود را از تماس مستقیم با آب و پسای قابل ملاحظه ناشی از آن دور می‌کند که پس از شلیک با ایجاد حباب در اطراف کلاهک موجب افزایش سرعت تا ۴ برابر سایر موشک‌ها می‌شود.

قاتل دریا . موشک حوت . گزارش طلوع‌وند

در سال ۸۵ و در جریان برگزاری رزمایش پیامبر اعظم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تصویری از ایران به جهان مخابره شده که بهت تمام کارشناسان و ناظران جهانی را در پی داشت و آن هم خبر شلیک “اژدر حوت” مقلب به ماهی نهنگ‌خوار در خلیج فارس بود. این خبر از آنجا بسیار قابل توجه بود که اژدر حوت سریع ترین اژدر دنیا در آن زمان و حتی در حال حاضر است. دریادار علی فدوی فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آن روزها اعلام کرد که اژدر حوت سریع‌ترین اژدر دریایی دنیاست. بسیاری از متخصصان نظامی در دنیا باور نمی‌کنند که ایران چنین موشکی ساخته باشد، زیرا فناوری این موشک بسیار پیشرفته و در اختیار تعداد محدودی از کشور‌ها قراردارد.

این موشک قابلیت پرتاب از روی شناور و یا زیردریایی در عمق ۱۰۰ متری را دارد. با سرعت حدود ۵۰ نات (۹۳ کیلومتر بر ساعت) کپسول پرتاب خود را ترک می کند. با فرو رفتن در آب و رسیدن به عمق مناسب، موتور خود را روشن کرده و به سمت هدف راهی می شود.

قاتل دریا . موشک حوت . گزارش طلوع‌وند
نشریه نیوزویک هم در گزارشی به بررسی این موشک پرداخته است. نویسنده در این گزارش با بررسی مشخصات فنی این موشک و مقایسه با سایر موشک‌ها برد این موشک را از ۶ مایل تا ۲۵۰ مایل ارزیابی کرده و آن را در زمره قوی‌ترین اژدر‌های ساخت ایران قرارداده است.

واقعیت این است که حوت در مناطقی مثل تنگه هرمز هم می تواند موثر واقع شود. ایران هم بیشتر این اژدر را به منظور استفاده در تنگه هرمز ساخته  است. همچنین “حوت” علاوه بر پرسرعت و ترسناک بودن توانسته این ویژگی را داشته باشد که با بهینه سازی مناسب که به همت سپاه پاسداران صورت گرفته است دقیق تر از موشک مشابه خود هدف مورد نظر را ارزیابی کند. ضمنا موشک انداز های این موشک کاملا رادار گریز بوده و از دید رادارهای دشمن مخفی می مانند.

شواهد به وضوح نشان می‌دهد که شناورهای متوسط و بزرگ‌تر از متوسط هیچ شانسی برای فرار از اژدر حوت ندارند. بنابراین با شلیک دو اژدر حوت و باصرف هزینه ۲ میلیون دلار می توان به آمریکا، چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار ضرر زد، یعنی ۹۰۰ برابر. البته هر ناو هواپیما بر در اطراف خود همیشه چندین کشتی جهت پشتیبانی تدارکاتی، نظامی و دفاعی دارد. با غرق شدن یک ناو هواپیما بر تمام ناوگان پشتیبانی آن آسیب پذیر می شوند و این دقیقا یعنی همان بلایی که نیروی دریایی ما در جنگ هشت ساله بر سر نیروی دریایی عراق آورد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme