https://telegram.me/empireoflies

ماموریت وزیر خارجه امریکا در ناامن سازی داخلی ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغمایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا که ماموریت ایجاد اجماع جهانی بر ضد ایران را دارد، برای جمعی ایرانی در کالیفرنیا سخنرانی کرد. این اجلاس که با عنوان “حمایت از صدای ایرانیان” برگزار شد؛ تحت حمایت بنیاد دفاع از دموکراسی امریکا است که با حمایت مالی چند صهیونیست شناخته شده امریکا است. دولت امریکا همزمان در خارج نیز تلاش دارد؛ کشورهای مخالف تحریم ایران را با خود همراه و همسو کرده و دایره اجماع علیه ایران را گسترش دهد.  

در امریکا بیش از ۲ میلیون ایرانی تبار سکونت دارند که عمده آنها در غرب این کشور و در شهر لس انجلس زندگی می کنند. به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران سیاسی، گروه های سلطنت طلب و منافق برای شرکت در این اجلاس دعوت شده اند  و حتما حضور خواهند یافت اما قطعا ایرانیان میهن پرست در هیچ اقدامی که هدفش فشار به هموطنانشان است، شرکت نخواهند داشت.

اجلاس کالیفرنیا می بایست در چارچوب ماموریت افزایش فشار حداکثری به ایران مورد ارزیابی قرار گیرد. پمپئو در سخنرانی ۲۲ می سال جاری سیاست های ۱۲ بندی امریکا علیه ایران را ارائه کرد و هدف اعلامی و اعمالی آن تغییر نظام جمهوری اسلامی از طریق فشار حد اکثری در ابعاد اقتصادی بود. به نظر می رسد با توجه مواضع اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و برخی مسئولان ارتجاع عربی که در مقام دلسوزی برای ایرانیان وارد شده اند و اصرار دارند به ملت ایران بقبولانند که دولت ایران منابع زیادی را در سوریه و لبنان و یمن و فلسطین هزینه می کند و مشکلات اقتصادی ایران و معیشتی مردم به دلیل همین سیاست است، اجلاس کالفرنیا کلید زدن جنگ روانی جدیدی علیه ایران است که مهمترین هدفش افزایش ناامنیهای اجتماعی در داخل ایران از طریق این گروه‌های ضد انقلاب و تروریست و در راس آنها منافقین و به اصطلاح سلطنت طلب ها و عوامل نفوذی آنها است. این جنگ روانی البته با ناامن سازی امنیتی از طریق اعزام تیم های تروریستی نیز تشدید خواهد شد. افزایش فعالیت های تروریستی در مرزهای شرقی و غربی کشور از جمله حمله روز شنبه به یک پایگاه نظامی در روستای دری مریوان که با شهادت ۱۰ نظامی ایران همراه بود و دستگیری چندین تیم تروریستی توسط وزارت اطلاعات در همین راستا ارزیابی می شود. امریکا امیدوار است این جنگ جدید که از آن با عنوان “نبرد فشار حداکثری” یاد می کنند؛ در کنار افزایش فشارهای اقتصادی که از آن با عنوان تحریم های فلج کننده نام می برند؛ سر انجام ایران را به مرحله تسلیم و تغییر نظام برساند.

سوال؛ آیا این اقدامات امریکا مقدمه سازی برای حمله به ایران نیست؟ خصوصا که شبیه همین رفتار را از سوی امریکا پیش از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ می توان مشاهده کرد؟ در جواب باید گفت هرچند امریکا فیگور جنگ را به نمایش گذاشته است و حتی برخی تلاش دارند این فیگور را بسیار جدی تلقی کنند اما تحلیلگران معتقدند؛ امریکا نه اراده و نه آمادگی جنگ با ایران را دارد، بلکه این فیگور هم در راستای جنگ روانی و افزایش فشار ارزیابی می شود. زیرا ایران نه افغانستان زمان طالبان  و نه عراق زمان صدام حسین است. همچنین ایران نشان داده علی رغم آنکه تلاش دارد از ورود به درگیری نظامی خودداری کند اما در موقع لزوم از ورود به درگیری نظامی ابایی ندارد. بر همین اساس هم برخی تحلیلگران معتقدند امریکا فشارها از بیرون را مدیریت شده و به اصطلاح عامه “شل کن، سفت کن” انجام خواهد داد ولی در حوزه مدیریت آشوب ها در داخل و ناامنی سازی داخلی از طریق اقدامات تروریستی و در گیری های مرزی با اشرار و تروریست ها وقت و هزینه بیشتری صرف خواهد کرد و سخنرانی مایک پمپئو در کتابخانه دونالد ریگان کالیفرنیا در همین چارچوب مطرح است.

تصویری از سخنرانی بامداد امروز وزیرخارجه آمریکا

 

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در کتابخانه رونالد ریگان چه گفت؟

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه (اول مردادماه) یکی دیگر از سخنرانی‌های ضدایرانی خود را در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان انجام داد.

این سخنرانی در حالی انجام شد که خبرگزاری «رویترز» یک روز قبل‌تر از فعال شدن طرحی در دولت آمریکا خبر داد که هدف آن انتشار هدفمند اطلاعات تحریف‌شده درباره جمهوری اسلامی با هدف ایجاد ناآرامی در ایران است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این کارزار، قرار است با ارائه اطلاعاتی که «بعضا اغراق‌شده‌ هستند یا با آنچه پیشتر به صورت رسمی اعلام شده تناقض دارند»، از مسئولان جمهوری اسلامی تصویری تیره و سیاه ترسیم کند.

تام کاتن، سناتور ضدایرانی قبل از سخنرانی پامپئو خطاب به حاضران گفت: «وقتی پامپئو با شما باشد، هیچ وقت تنها نمی‌مانید.»

کاتن مدعی شد او و پامپئو کسانی بوده‌اند که در کنگره آمریکا «توافقات جانبی» ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کشف کرده‌اند. کاتن گفت که کنگره از برنامه‌های پامپئو علیه ایران حمایت می‌کند.

بعد از سخنان کاتن، وزیر خارجه آمریکا برای سخنرانی روی سن حاضر شد و تلاش کرد تصویری سیاه از وضعیت ایران ترسیم کند.

پامپئو مدعی شد امروز بسیاری از آمریکایی‌ها در داخل ایران بازداشت یا مفقود شده‌اند. او گفت دولت ترامپ سرسختانه تلاش می‌کند تا آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران را به وطن برگرداند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا با اشاره به تحریم مقام‌های ارشد ایران گفت: «ما از برخورد با حکومت ایران در بالاترین سطوح آن هراسی نداریم.»

وی گفت: «در زمینه سیاست خارجی، مأموریت حکومت برای صادر کردن ایدئولوژی انقلابی به تولید کارزار چنددهه‌ای خشونت و بی‌ثباتی در خارج از این کشور منجر شده است.»

پامپئو مدعی شد: «شریکان ما در خاورمیانه از حملات سایبری ایران و رفتارهای تهدیدکننده این کشور در آب‌های  خلیج فارس به ستوه آمده‌اند…در واقع، متحدان اروپایی ما هم از تروریسم مورد حمایت حکومت ایران مصون نیستند.»

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد بیش از هزار نظامی آمریکا در اثر منفجر شدن بمب‌های کنار جاده‌ای ایرانی‌‌ها کشته شده‌اند.

پامپئو در بخش دیگری از سخنانش به اعدام «محمدرضا ثلاث» اشاره کرد اما بدون توضیح درباره اینکه او راننده اتوبوسی بود که در شب حادثه خیابان پاسداران در گلستان هفتم سه تن از مأموران نیروی انتظامی را زیر گرفت و به‌شهادت رسانده او را «یک مرد ساده، یک راننده اتوبوس و پدر دو فرزند» توصیف کرد.

وی همچنین گفت: «گاهی اوقات اینطور به نظر می‌رسد که دنیا حساسیتش را نسبت به استبداد حکومت در داخل و کارزار خشونتش در خارج از دست داده است، اما ایرانی‌های مغرور درباره تخلفات حکومتشان ساکت نیستند و آمریکا در دوران رئیس‌جمهور ترامپ هم ساکت نخواهد بود.»

پامپئو در ادامه تصریح کرد: «در حال حاضر، ایالات متحده به یک کارزار مالی و دیپلماتیک برای قطع منابع مالی مورد استفاده حکومت ایران برای غنی کردن خودش و حمایت از نابودی و مرگ رو آورده است.»

وی گفت: «تعهد داریم بیشترین فشار را بر حکومت برای جلوگیری از تولید ثروت و انتقال آن اعمال کنیم و این کار را انجام خواهیم داد. هسته این کارزار را اعمال مجدد تحریم‌ها علیه بخش انرژی و بانکی ایران تشکیل می‌دهد. تمرکز ما همکاری با کشورهای واردکننده نفت خام ایران برای رساندن این واردات به کمترین مقدار و نزدیک صفر تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) است.»

پامپئو اضافه کرد: «ما از همه کشورها -تمام کشورهایی که از رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی به تنگ آمده‌اند- می‌خواهیم به کارزار فشار ما بپیوندند.»

وی گفت: «چهل سال است که مردم ایران از رهبرانشان شنیده‌اند که آمریکا شیطان بزرگ است. تصور نمی‌کنیم آنها دیگر علاقه‌ای به شنیدن اخبار جعلی داشته باشند.»

او سپس به تشریح برنامه دولت ترامپ برای راه‌اندازی جنگ نرم علیه ایران پرداخت و گفت دولت آمریکا در حال راه‌اندازی یک کانال ۲۴ ساعته فارسی‌زبان برای پخش برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و فعالیت در فضای دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی است.

پامپئو در ادامه اظهاراتش تقسیم‌بندی میانه‌رو-تندرو در ایران را رد کرد و گفت: «برخی نگران هستند مقابله با جمهوری اسلامی به میانه‌روها لطمه می‌زند، این به اصطلاح میانه‌روها در ایران، هنوز انقلابیون اسلامی با اهداف ضدآمریکایی و غرب‌ستیزانه هستند.» وی مدعی شد توافق هسته‌ای نتوانست مقام‌های ایران را میانه‌رو کند.

پامپئو گفت دولت ترامپ از تمامی فرصت‌ها برای مطرح کردن «تخلفات حقوق بشری ایران» استفاده خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی گفت: «همان‌طور که ترامپ گفته ما مایل به گفت‌وگو با رژیم ایران هستیم، اما رهایی از فشارهای آمریکا تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که ما شاهد تغییرات ملموس، قابل اثبات و ادامه‌دار در سیاست‌های تهران باشیم.»

پامپئو در بخش پرسش و پاسخ، در پاسخ به سوالی درباره اینکه آشتی با ایران در چه شرایطی ممکن است گفت: «این همیشه ممکن است. رئیس‌جمهور [ترامپ] این را روشن کرده که این را [گفت‌وگو با ایران را] دوست دارد و از آن استقبال می‌کند.»

وی در ادامه گفت: من سه سفر به پیونگ‌یانگ کرده‌ام- رژیمی که رفتارش با مردمش طوری بوده که آزادی‌ها را از آنها سلب کرده است. رئیس‌جمهور گفته اگر ما بتوانیم این تغییر را به وجود بیاوریم و کاری کنیم که حکومت، تصمیم‌های راهبردی درباره ضمانت بهزیستی خودش و مردمش بگیرد، ما آماده گفت‌وگو هستیم.»

پامپئو تأکید کرد: «رئیس‌جمهور بیش از یک بار گفته که آماده است این اتفاق با مسئولان در ایران هم بیفتد، اما چنین رویدادی تا وقتی که شاهد تغییرات ملموس، مشهود و بازگشت‌ناپذیر  در حکومت ایران نباشیم رخ نخواهد داد. من امروز هنوز شاهد چنین تغییراتی نیستم، اما به امید زنده‌ام.»

خبرگزاری بین المللی قدس

انتهای متن/

پامپئو گفت دولت ترامپ از تمامی فرصت‌ها برای مطرح کردن «تخلفات حقوق بشری ایران» استفاده خواهد کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme