https://telegram.me/empireoflies
لوبلاگ در گزارشی به نقش آشکار شرکت‌های دلال تسلیحات در ادامه جنگ یمن و کشتار مردم این کشور پرداخته و دلیل تدوام این جریان را سود هنگفتی اعلام می‌کند که عاید دلالان و پیمانکاران دفاعی و نیز دولت آمریکا می‌شود.

لابی‎گری با واشنگتن برای مرگ؛ تامین کنندگان سلاح عربستان در جنگ یمن چه شرکت‎هایی هستند؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغلوبلاگ در گزارشی به موضوع استفاده از تسلیحات آمریکایی در قتل عام مردم یمن توسط ائتلاف سعودی متشکل از عربستان و امارات پرداخته و به لابی گری ریاض و ابوظبی برای برانگیختن حس سودجویی شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا استناد می‌کند.

گزارش ضمن یادآوری قتل عام‌های مکرر غیرنظامیان یمنی در عروسی، تشییع جنازه، بازار، بیمارستان، مدرسه و … از افشاگری رسانه‌ها در مورد ماهیت این بمب‌ها خبر می‌دهد؛ بمب‌های ساخت آمریکا و تولید بزرگترین پیمانکاران وابسته به وزارت دفاع این کشور. اما تایید این ادعا سبب نشد تا «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از قدرت خود برای وتوی قطعنامه پایان مداخله آمریکا در یمن در کنگره استفاده نکند یا جمهوریخواهان را برای رد وتوی رئیس جمهور تحت تاثیر قرار دهد. گذشته از همه این‌ها برای بسیاری از بازیگران واشنگتن، چنین تراژدی‌ای اگرچه ویرانگر، اما بخشی از یک تجارت پر سود است.
گزارش در ادامه از شرکت‌های صنعت دفاعی آمریکا نام می‌برد که در حال تامین سلاح و تجهیزات نظامی مختلف عربستان و امارات هستند. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۲ شرکت دفاعی علاوه بر این که با عربستان و امارات چنین تجارتی داشتند، خدمات خود برای استفاده از سلاح‌های مورد استفاده در جنگ را نیز ارائه می‌کردند.
 
 
لابی‎گری با واشنگتن برای مرگ؛ تامین کنندگان سلاح عربستان در جنگ یمن چه شرکت‎هایی هستند؟
دو نمونه برجسته از این دست شرکت‌های لابی کننده که مشارکت قابل توجهی در جنگ یمن داشتند، «گروه مک کئون» و «دفاع بین المللی آمریکا» (ای‌دی‌آی) هستند که زیرکانه توانستند نمایندگی تولیدکنندگان سلاح‌های قدرتمند آمریکایی برای عربستان و امارات را برعهده بگیرند. این مدل لابی گری به آنان این فرصت را می‌دهد که همزمان به چند مشتری بپردازند؛ پیمانکاران مشتاق معاملات تسلیحاتی و قدرت‌های خارجی وابسته به حمایت سیاسی و نظامی آمریکا که نقش مهمی در حفظ و ریشه دواندن آمریکا در جنگ یمن دارند.
 
در ادامه گزارش آمده است، گزارش‌ها حاکی از استفاده گسترده از مهمات تولیدشده چهار پیمانکار دفاعی بزرگ آمریکا در حملات هوایی در یمن است؛ «لاکهید مارتین»، «بوئینگ»، «جنرال داینامیکس» و «رایتون». این چهار شرکت بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن هستند که میلیون‎ها دلار صرف تلاش‌های لابی گرانه خود در راستای حفظ حمایت سیاسی از این جنگ در واشنگتن کرده‎اند. زرادخانه لابیگران با تمام قوا در واشنگتن مشغول کار است و جلسات متعددی را با مقامات ارشد کمیته‌های اصلی کنگره برای افزایش فروش اسلحه و ادامه حمایت سیاسی از ائتلاف برگزار می‌کند. آمار هزینه لابیگری این شرکت‌ها در سال ۲۰۱۸ به شرح زیر است:
بوئینگ ۱۵ میلیون دلار، لاکهید مارتین ۱۳.۲ میلیون دلار، جنرال داینامیکس ۱۱.۹ میلیون دلار و رایتون ۴.۴ میلیون دلار.
 
 
لابی‎گری با واشنگتن برای مرگ؛ تامین کنندگان سلاح عربستان در جنگ یمن چه شرکت‎هایی هستند؟
در نگاه نخست این مبالغ بسیار گزاف به نظر می‌رسند، اما این هزینه‌ها بازگشت سرمایه فوق العاده‌ای از طریق فروش تسلیحات به عربستان و امارات برای سرمایه گذاران در پی دارند. گزارش مرکز سیاست بین المللی در سال گذشته نشان داد که این شرکت‌ها و شرکت‌های دیگر در مجموع ۴.۵ میلیارد دلار اسلحه به عربستان و ۱.۲ میلیارد دلار تسلیحات به امارات فروخته‎اند و در قلب این شبکه گروه مک کئون و ای‌دی‌آی هستند که به سود هنگفتی دست می‌یابند.
گروه مک کئون به مدیریت «باک مک کئون» عضو پیشین جمهوریخواه کنگره و رئیس کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا از این “جنگ فراموش شده” در مدت سه سال گذشته سود دو برابری به دست آورده است. این شرکت نماینده بسیاری از فروشندگان عمده تسلیحات و مهمات مانند لاکهید مارتین، «نورتروپ گرامان»، «ام‌بی‌دی‌ای»، «اوربیتال ای‌تی‌کی» و «ال ۳ تکنولوژی» هستند که در عربستان شعبه دارد. به عبارت دیگر گروه مک کئون ماشین سیاسی لابیگری واشنگتن برای هر دوی خریداران و فروشندگان است.
در ادامه گزارش ضمن توضیح فعالیت مک کئون از تلاش وی برای حضور در سنا و کمیته خدمات مسلح این مجلس با هدف استفاده از فرصت برای فروش تسلیحات پرده برداری کرده و شواهدی مستند اعم از تماس‌های متعدد تلفنی و ایمیل‌های مکرر به اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان که نقش کلیدی در رای گیری داشتند، ارائه می‌کند. این تنها بخشی از فعالیت مک کئون بوده و وی همزمان از جانب عربستان با سناتور‌های جمهوریخواه و رئیس کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان تماس برقرار کرده و مبالغ مالی هنگفتی را بابت رد این قطعنامه و ادامه حمایت نظامی از ریاض پرداخت که هزاران غیرنظامی دیگر را در جنگ به کام مرگ فرستاد. ضمن این که هیچ چیزی اعم از کشتار غیرنظامیان یمنی، قتل هولناک «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی، گزارش‌های سازمان ملل مبنی بر بروز بزرگ‌ترین بحران انسانی در یمن و … مانع لابی گری شرکت مک کئون نشد.
 
ای‌دی‌آی نیز به شکل مشابهی به سود ۲ برابری در دوران جنگ یمن دست یافت. این شرکت نیز نمایندگی فهرست قابل توجهی از پیمانکاران دفاعی آمریکا اعم از رایتون، جنرال داینامیکس، نورتروپ گرامان، ال ۳ تکنولوژی و «جنرال اتمیکس» را در امارات که از هدایت کنندگان جنگ یمن است و اغلب در رادار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد، در اختیار دارد. نکته قابل تامل اولویت منافع مشتریان اماراتی و پیمانکاران دفاعی نسبت به قتل عام، گرسنگی و ویرانی یمن برای لابیگرای ای‌دی‌آی بوده است.
در واقع برای هر دو گروه مک کئون و دفاع بین المللی آمریکا موضوع سود و مشتری در جنگ در اولویت قرار دارد و بقیه مسائل در رده‌های بعد قرار دارند.
 
 
 
لابی‎گری با واشنگتن برای مرگ؛ تامین کنندگان سلاح عربستان در جنگ یمن چه شرکت‎هایی هستند؟
گزارش در ادامه با اشاره به آینده نامشخص یمن می‌نویسد اولویت دولت آمریکا نیز نه غیرنظامیان یمن بلکه سود ناشی از فروش تسلیحات است. این در حالی است که مهمات آمریکایی آشکارا در اختیار گروه‌های تروریستی در یمن قرار می‌گیرند. گزارش‌ها حاکی از آن است که سلاح‌هایی که شرکت‌هایی مانند لاکهید مارتین و رایتون به عربستان و امارات می‌فروشند در برخی موارد به سرقت رفته و یا حتی به سازمان‌ها و گروه‌های مرتبط با «القاعده» در شبه جزیره عرب فروخته می‌شود که در برخی موارد در حمله به تروریست‌های ارتش آمریکا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لوبلاگ در پایان می‎نویسد: شکست قطعنامه پایان مداخله نظامی آمریکا در یمن سبب تداوم تجارت پرسود عربستان، امارات، پیمانکاران دفاعی و لابیست‌های آمریکا در مقابل کشتار مردم بی گناه یمن شده است.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme