https://telegram.me/empireoflies

قیمت خون هر آمریکایی چند برابر یک شهروند افغان و یمنی است؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: از طنزهای تلخ روابط بین الملل هم همین حکم دیوان عالی آمریکا در برداشت تقریبا دو میلیارد دلار از اموال ایران برای قربانیان بمب گذاری بیروت در سال ۱۹۸۳ است. آمریکایی ها برای هر کدام از تفنگداران خود که در آن ماجرا کشته شده اند رقمی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار از دارایی های ایران برداشته اند اما قصه وقتی تلخ تر می شود که برای هر شهروند افغانی و یمنی که در حملات پهپادهای آمریکایی ها کشته می شوند، غرامت بین ۴۰ هزار تا ۸۰ هزار دلار پرداخته می کنند، یعنی ۱۲۵ تا ۲۵۰ برابر کمتر از پولی که هم اکنون برای خون بهای تفنگداران خود از  ایرانی ها می گیرند.
 
گنه کرد در بلخ آهنگری
بماند آنکه در ماجرای غرامت دو میلیارد دلاری،  یک کشور با قوانین دادگاههای داخلی خودش رای به مصادره اموال کشور دیگر داده است که این به زعم سخنگوی وزارت خارجه مصداق دستبرد به اموال ایران است.  قصه ایران و این هزینه دو میلیارد دلاری مصداق همان مثل «گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری» است؛ در آن بمب گذاری، ۲۴۱ تفنگدار آمریکایی کشته شدند و حدود ۱۸۱ نفر از بازماندگان آن کشته شدگان آن حادثه از ایران شاکی شده و درخواست غرامت کرده اند.

 ایران بارها هرگونه دخالت در بمب گذاری مقر تفنگداران را رد کرده و دادگاههای آمریکا بدون هیچ مستندی و براساس شهادت های دروغین هزینه دو میلیارد دلاری به ایران تحمیل کرده اند.

همچنین عده ای از بازماندگان کشته شدگان امریکایی در انفجار برج الخبر در عربستان سعودی در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶) نیز جزو مدعیان این پرونده دو میلیارد دلاری هستند.

در انفجار برج الخبر عربستان ۱۹ آمریکایی کشته شدند. تمام اسنادی که در این پرونده به دست آمد دست داشتن القاعده در این بمب گذاری را ثابت می کرد اما پلیس فدرال آمریکا (FBI)، ایران و سازمان های مرتبط با آن را به دست داشتن در این عملیات تروریستی متهم کرد.

جالب آن در سال ۱۳۸۶ ویلیام پری وزیر دفاع آمریکا در دولت بیل کلینتون اعتراف کرد: ایران در حادثه بمب گذاری سال ۱۹۹۶ در یک پایگاه نظامی آمریکا دست نداشته است. وی گفت معتقد است القاعده به جای ایران عامل این حادثه بوده است. با این حال هم اکنون دیوان عالی آمریکا ایران را متهم به پرداخت دو میلیارد دلار کرده است.
 
چه کسی خونش رنگین تر است

تیرماه سال ۱۳۶۷ پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر از تهران به مقصد دبی با شلیک موشکی از ناو وینسنس آمریکایی ساقط شد. تمامی ۲۹۰ سرنشین آن که شامل ۶۶ کودک هم بودند جان باختند.۴۶ مسافر غیرایرانی هم در آن پرواز حضور داشتند.

ویلیام راجرز فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت.

دولت آمریکا مبلغ ۶۱٫۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان پرداخت کرد. این رقم برای هر مسافری که در داخل آن هواپیما نشسته بود چیزی معادل ۲۱ هزار دلار است که در مقایسه با خون بهای حدودا ۱۰ میلیون دلاری که دادگاه آمریکایی برای تفنگدرانش تعیین کرده است، اصلا دیده نمی شود. این تنها مصداق از رویکردهای نژادپرستانه کشوری نیست در قرن ۲۱ درگیر شورش های نژادی است.

مردادماه سال گذشته واشنگتن پست در گزارشی نوشت که آمریکایی ها به خانواده های یمنی قربانیان حمله پهپاد آمریکایی غرامت می دهند.

 در جریان حمله پهپادهای آمریکایی به وسایل نقلیه یک کاروان عروسی در یمن عده ای شهروند غیرنظامی کشته شدند. واشنگتن پست با آب و تاب گزارش داد که غرامتی که آمریکایی ها می پردازند بسیار بیشتر از آن چیزی که مقامات یمنی به خانواده قربانیان داده بودند.

این روزنامه نوشت این مبلغ حتی از غرامت‌هایی که دولت آمریکا طی یک سال گذشته به دلیل حملاتش به مردم افغانستان پرداخت کرده، بیشتر است. به نوشته این روزنامه این مبلغ معادل ۶۰ هزار دلار بود و مبلغ کمتری هم به مجروحان و خسارت دیدگان پرداخت شد. این ۶۰ هزار دلار را در کنار ده میلیون دلاری که آمریکا برای تفنگداران خود از جیب ایرانی‌ها برداشته است قرار دهید.
 
مصادیق دیگری هم از این تبعیض های نژاد پرستانه وجود دارد. در سال ۹۱ رابرت بیلز یک سرباز آمریکایی در روستای اَلکوزای شهرستان پنجوای قندهار به روی شماری از غیرنظامیان افغانستان آتش گشود. در جریان این حمله ۱۷ نفر که شامل ۸ بزرگسال و ۹ کودک بودند کشته شدند.
 
آمریکا اعلام کرد به خانواده قربانیان حمله یک سرباز آمریکایی به شماری از غیرنظامیان در افغانستان، غرامت پرداخت کرده است.خبرگزاری رویترز، رقم این قرارداد را فاش کرد: آمریکا برای هرقربانی این حمله که کشته شده، مبلغ ۴۶ هزار دلار و برای کسانی که در پی این حمله زخمی شده‌اند، ۱۰ هزار دلار پرداخته است.

منبع: همشهری

انتهای پیام/

آمریکایی ها برای هر کدام از تفنگداران خود که در آن ماجرا کشته شده اند رقمی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار از دارایی های ایران برداشته اند اما قصه وقتی تلخ تر می شود که برای هر شهروند افغانی و یمنی که در حملات پهپادهای آمریکایی ها کشته می شوند، غرامت بین ۴۰ هزار تا ۸۰ هزار دلار پرداخته می کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme