https://telegram.me/empireoflies
ترامپ ملزم به انتشار یک نسخه تحریر شده از تماس تلفنی خود با رهبر اوکراین در روز چهارشنبه شده است؛ تماسی که به عقیده دموکرات ها نوعی سوء استفاده او از قدرت ریاست جمهوری تلقی میشود.

قمار بزرگ دموکرات‌ها، و نبردی پیرامون روح سیاست در آمریکا

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ قدر زمان را برای عقیم گذاشتن قضیه قمار نانسی پلوسی، سخنگوی سنا در مساله استیضاح رئیس جمهوری به خوبی میداند، آن هم در نبردی که میتواند تکلیف ریاست جمهوری وی و انتخابات سال ۲۰۲۰ را مشخص کند.

ترامپ ملزم به انتشار یک نسخه تحریر شده از تماس تلفنی خود با رهبر اوکراین در روز چهارشنبه شده است؛ تماسی که به عقیده دموکرات ها نوعی سوء استفاده او از قدرت ریاست جمهوری تلقی میشود. کاخ سفید همچنین در نظر دارد شکایت مربوط به افشا کننده این تماس را که باعث بروز بحران سیاسی یک هفته اخیر در آمریکا شده و ریاست جمهوری ترامپ را متزلزل ساخته است، به کنگره ارائه کند.

این تصمیم ترامپ نشانه فاصله گرفتن کاخ سفید از رویه سابق خود است که طی آن مانع نظارت شفاف بر عملکرد خود میشده و اقدام به تحریف واقعیات میکند. بنابراین منتقدان ترامپ روز چهارشنبه با علاقه ای خاص وقایع را دنبال خواهند کرد.

متن تماس تلفنی و واکنش کنگره به گزارش منتشر شده از سوی افشا کننده آن می تواند در به حرکت در آوردن قطار مبارزه در میدان استیضاح و شکل دادن به افکار عمومی که در نهایت نتیجه آن را رقم خواهد زد، بسیار مهم باشد.

قمار بزرگ دموکرات‌ها، و نبردی پیرامون روح سیاست در آمریکا

صرف نظر از نتیجه این استیضاح، ترامپ اکنون خود را در مرکز صحنه یک نمایش تاریخی و نادر میبیند و به عنوان یکی از چهار رئیس جمهوری که در طول تاریخ ایالات متحده با تهدید واقعی استیضاح روبرو شده اند، مطرح میشود.

در سوی دیگر پلوسی با راه انداختن جلسات استماع در خصوص استیضاح آن هم چندین ماه  بعد از مقاومت در برابر آن، و ظاهرا بدون اطلاع از فحوای اسناد منتشر شده، ریسک بزرگی میکند. اگر اطلاعات موجود در هر دو سند (متن و گزارش افشا کننده) به طور کامل از جدی بودن اتهام وی به رئیس جمهور مبنی بر اینکه ترامپ مرتکب جرایم بزرگ و سوءاستفاده از قدرت شده است، پشتیبانی نکند، این احتمال وجود دارد که اقدام پلوسی به عنوان یک اقدام بیش از اندازه اغراق شده در نظر گرفته شود.

این واقعیت منعکس کننده قمار بزرگی است که اکنون رئیس مجلس در استفاده از ابزار غایی قانون اساسی شروع کرده؛ برای آغاز یک نبرد سیاسی که نه عملا به شکلی شفاف و واضح تعریف شده و نه برای خاتمه آن به نفع حزب پلوسی تضمینی وجود دارد. اگر طرح استیضاح شکست بخورد، پلوسی ناخواسته  باعث میشود که ترامپ ریاست جمهوری بی بند و بار خود را که دائما هنجارهای کنگره را مورد حمله قرار میدهد، یک ریاست جمهوری معتبر و قانونی در نظر بگیرد. و همچنین قمار پلوسی می تواند راه را برای کابوس نهایی دمکرات ها – دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ – هموار کند.

هیچ شرط قانون اساسی وجود ندارد که بر اساس آن لازم باشد که استیضاح با اتفاق آراء در مجلس پایان یابد.

اما حتی اگر تحقیق و تفحص مجلس به مواد قانونی استیضاح و با قانون رأی اکثریت در مجلس به پایان برسد، هیچ کس باور ندارد که جمهوری خواهان مجلس سنا اکثریت دو سوم رای مورد نیاز برای برکناری ترامپ از سمت ریاست جمهوری را به حزب رقیب خود بدهند.

در نتیجه پیکار استیضاح به زودی به نبردی پیرامون روح سیاست در آمریکا تبدیل می شود: این موضوع که رای دهندگان چطور عمل کنند، می تواند مشخص سازد که چه کسی در سال ۲۰۲۰ در کاخ سفید خواهد بود و همچنین روند و مسیر آمریکا را برای سالهای آینده تعیین میکند.

ترامپ اصرار بر آن دارد که متن تماس با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین نشان می دهد که وی هیچ گاه تهدید نکرده است که ارائه ۴۰۰ میلیون دلار کمک های نظامی به این دولت که سابقا تحت حکومت اتحاد جماهیر شوروی بوده است را منوط به تحقیق و تفحص در مورد جو بایدن، نامزد پیشرو حزب دموکرات و پسرش کرده است. هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد که او اقدام به جرم یا فساد در مذاکرات و معاملات با اوکراین کرده است.

اما پلوسی استدلال کرده است که پذیرش علنی این نکته از سوی ترامپ که در مورد جو بایدن با زلنسکی صحبت کرده است به خودی خود نشان دهنده سوءاستفاده از قدرت توسط رئیس جمهوری است که به دنبال کمک های خارجی برای انتخاب مجدد است.

پلوسی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «اقدامات صورت گرفته در ریاست جمهوری ترامپ، واقعیت ناخوش آیند خیانت رئیس جمهور به سوگند خود، خیانت به امنیت ملی ما و خیانت به اصالت انتخابات ما را نشان داده است. در نتیجه امروز، من به نمایندگان مجلس نمایندگان اعلام میکنم که طرح رسمی استیضاح را به پیش برند.»

ترامپ طرح استیضاح را به عنوان تلاشی از سوی دموکرات ها برای خراب کردن سفر مهم وی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در راستای «تعاقب استراتژی اخبار فوری دروغین» محکوم کرده است.

پلوسی روز سه شنبه به همپیمانانش گفت که به «لحظه حقیقت» رسیده اند – اظهار نظری که همانقدر که برای حرفه طولانی اش به عنوان بالاترین مقام زن در تاریخ آمریکا صادق است، برای آینده ملت آمریکا نیز صدق میکند. بعید است هم ترامپ و هم پلوسی هر دو با هم بتوانند از این دوئل قدرت جان سالم به در ببرند. دموکرات ها امیدوارند که بتوانند چنان ترامپ را برای مقام فعلی اش نامناسب و بدون صلاحیت نشان دهند که امیدهای وی برای انتخاب مجدد را سیاه کنند.

از سوی دیگر ترامپ امیدوار است که از اقدام واکنشی علیه پلوسی چشم پوشی کند و از ماجرای دراماتیک استیضاح برای الهام بخشیدن به پایگاه اجتماعی خود و جمهوری خواهان معتدل و همراه برای حضور گسترده در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ استفاده کند.

در نهایت اگر این مبارزه به نفع ترامپ به پایان برسد، انتخابات بعدی می تواند نشان دهنده یک اتفاق غیر عادی در تاریخ آمریکا باشد که بر اساس آن رئیس جمهوری که استیضاح شده، همچنان در دور دوم به پیروزی میرسد.

یک کابوس دردناک ملی

در ۲۲۳ سال اول تاریخ ایالات متحده تنها دو رئیس جمهور استیضاح شدند – اندرو جانسون و بیل کلینتون. محکومیت هیچ یک از این دو توسط سنا انجام نشد. ریچارد نیکسون هم حتی پیش از استیضاح با این پیش فرض که قطعا کنگره وی را به دلیل جرایم مربوط به واترگیت برکنار میکند، استعفا داد.

اکنون این احتمال وجود دارد که طی ۲۰ سال گذشته دو بار استیضاح اتفاق بیفتد، که این امر نشان دهنده وضعیت شکاف میان ملتی است که از کمر به دو نیم تقسیم شده و توسط ریاست جمهوری ترامپ بیشتر از قبل هم قطبی شده است.

استیضاح در واقع نمایش قدرت نهایی است بین دموکراتهای مجلس نمایندگان از یک سو که معتقدند در انتخابات میان دوره ای به آنها رای داده شده تا تا ترامپ را محدود کنند، و از سوی دیگر رئیس جمهوری که بارها هنجارهای دموکراتیک را نادیده گرفته و قانون اساسی را به چالش کشیده است.

ترامپ در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد، توجیهی فرافکنانه و جایگزین برای تاخیر در ارسال کمکهای نظامی به اوکراین، پیش از مکالمه با زلینسکی پیش کشید.

وی گفت که می خواسته منتظر بماند تا کشورهای اروپایی سهم منصفانه خود در دفاع و امنیت را پرداخت کنند. بعداً رئیس جمهور آمریکا در توئیتی تأکید کرد که تصمیم وی برای انتشار متن از حالت محرمانه خارج شده و بدون سانسور مکالمه با رئیس جمهور اوکراین – که با مخالفت شدید دستیاران ارشدش روبرو بوده – نشان می دهد که هیچ شرط و گرو کشی در خصوص کمک ها وجود نداشته است.

ترامپ در این خصوص در توییتر نوشت: خواهید دید که این یک تماس بسیار دوستانه و کاملاً مناسب بوده است. بدون هیچ فشاری و بدون گرو کشی، برخلاف اقدام جو بایدن و پسرش. این جنجال چیزی نیست جز ادامه بزرگترین و مخرب ترین تلاش برای جعل اخبار.

استراتژی نانسی پلوسی

پلوسی در یک سخنرانی در واشنگتن هشدار داد: رئیس جمهور بی قانونی را در کشور ما تبدیل به یک فضیلت کرده است. رئیس مجلس در ظاهر و آشکارا تعهدی به اقدام به استیضاح نداد و این احتمال وجود دارد که مستندات این پرونده اعتبار کافی نداشته و در نهایت، کسب آرای کامل برای استیضاح را زیر سوال ببرد.

اما او به محض آنکه یک جریان و سیلاب سیاسی مسیر بحث استیضاح در واشنگتن را تغییر داد، موضع خود را عوض کرده است. تعدادی از دموکرات های معتدل و در حال نوسان که او سعی در نگاه داشتن آنها در جبهه خود داشت، به سمت جبهه استیضاح رفتند.

وی علنا گفت که ماهیت ارتکاب جرم توسط ترامپ مشخص است – یعنی همان عاملی که احتمالاً معادلات سیاسی را تغییر داده است. پلوسی بیان کرده: این قابل درک ترین موضوع برای مردم است. و دانستن این موضوع هم بسیار مهم است. هیچ نیازی نیست که یک مکالمه خوب و مناسب با گرو کشی همراه باشد. شما نباید از دولت های خارجی بخواهید که در انتخابات ما به ما کمک کنند. بخاطر همین است که ما می خواهیم جلوی روسیه را بگیریم. این کار اشتباه است.

به نظر می رسد بایدن نیز مانند پلوسی، در حال محاسبه موضع سیاسی خود در این مناقشه است. وی به عنوان فرد مورد هدف در حملات ترامپ و نامزد پیشتاز حزب دمکرات، در این نمایش درام در موقعیتی منحصر به فرد قرار دارد.

معاون رئیس جمهور سابق در یک سخنرانی ویدئویی که ظاهراً در راستای نمایش سمت و سوهای انتخاباتی و خلق و خوی سیاسی نامزها بوده است، گفت که اگر ترامپ اطلاعات درستی راجع به این پرونده ارائه ندهد، قانونگذاران را در موقعیتی میگذارد که هیچ انتخابی دیگری جز استیضاح نداشته باشند.

بایدن گفته: مخفی کردن اطلاعات از کنگره ای که به واسطه قانون اساسی ناظر امور است، و جلوگیری از تلاش های آن برای تحقیق و تفحص، در شان رئیس جمهور آمریکا نیست. این کار سوءاستفاده از قدرت است. از نظر من، دونالد ترامپ با این کار تنها گزینه استیضاح را برای کنگره باقی میگذارد. این یک فاجعه خواهد بود، اما یک تراژدی است که خودش برای خودش ساخته.

موانع استیضاح

اقدام به استیضاح – که می تواند منجر به دور زدن یک انتخابات دموکراتیک شود – جدی ترین و مهمترین مانور سیاسی موجود در قانون اساسی آمریکا است. این اقدام میتواند انسجام ملی را از هم بپاشد و نتایج غیرقابل محاسبه و جریان نیروهای سیاسی معکوسی را به دنبال آورد که می توانند سالها تداوم داشته باشند.

یک منبع آگاه از روند استیضاح به سی ان ان گفته: ترامپ روز سه شنبه تصمیم به انتشار گزارش افشا کننده مکالمه گرفته است. پیش از این، کاخ سفید رئیس کل سرویس اطلاعات ملی آمریکا جوزف مگوایر را تحت فشار گذاشته بود تا این گزارش را به قانونگذاران ندهد، اقدامی که به گفته دموکرات ها به خودی خود نقض قانون است.

هنوز مشخص نیست چه چیزی در تغییر موضع ترامپ در این خصوص موثر بوده است، هرچند پلوسی به نمایندگان مجلس گفته که طی یک تماس تلفنی در روز سه شنبه برای انتشار متن مکالمه، به ترامپ فشار آورده است.

دو مقام ارشد کاخ سفید به گونه ای بیان کرده اند که نباید انتظار هیچ بمب اطلاعاتی در افشای متن مکالمه را داشت و گفته اند که انتظار می رود که این متن، متنی عادی و بدون نکته ویژه ای باشد.

یکی از مقامات انتشار گزارش افشا کننده را تصدیق کرده که این گزارش بسیار مهمتر از متن مکالمه است. اما این مقام مسئول اعتبار کارمندی را که اقدام به شکایت و افشای اقدام ترامپ در خصوص تعامل با رئیس جمهور اوکراین کرده، زیر سوال برده است.

انتهای پیام/تابناک

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme