https://telegram.me/empireoflies

قصاص «عدالت» در ایران توسط چشم رسانه‌های غربی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: هفته پیش اولین حکم قصاص چشم در تاریخ احکام قصاص در ایران اجرا شد. علی سخنور یک راننده تاکسی در قم حدود ۶ سال پیش قربانی اسیدپاشی شده بود. همسر سخنور در پی اختلاف با وی و با تحریک خواستگار خواهرش برای اجرای اسیدپاشی، موجب شد که نه تنها چهره‌ علی را ترسناک و بی‌شکل کند بلکه بینایی دو چشم را هم از او بگیرد. قصاص چشم، حکمی است که تاکنون برای متهمان زیادی صادر شده است اما هیچ‌وقت به اجرا درنیامده بود؛ پس از صادر شدن حکم قصاص توسط قاضی این پرونده، علی سخنور به عنوان اولین نفر در ایران خواستار اجرای حکم شد تا در زندان رجایی شهر کرج یکی از چشم‌های مجرم کور گردید.

این اتفاق بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های غربی و همچنین رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین داشت. در این میان بی‌بی‌سی فارسی که ید طولانی در مخالفت با اجرای احکام قصاص در ایران دارد و همیشه با اعلام دفاع از حقوق بشر به اجرای احکام قصاص در ایران اعتراض می‌کند، این بار نیز تحت بیانیه‌ “عفو بین‌الملل” که مواضع ضدایرانی دارد به قصاص در این پرونده حمله کرد و آن را “بی‌رحمانه” و “نفرت انگیز” نامید.

این درحالی است که قصاص یکی از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‌داند. تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت، همچنین برای جلوگیری از جرأت یافتن جنایت‌کاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان، وضع گردیده و حکم قصاص برای محافظت رکن مهم جامعه، یعنی جان افراد، در برابر جنایت‌کاران وضع شده است.

قصاص
بیبی‌بی‌سی فارسی همیشه به اجرای احکام قصاص در ایران حمله می‌کند

این سایت در زمان اجرای حکم قصاص فرد اسیدپاش به آمنه بهرامی نیز با تیتر «اجرای قصاص به این شکل در تاریخ قضایی ایران کم‌سابقه است» و تمسک به موضوع “دفاع از حقوق بشر” با اجرای حکم قصاص مخالفت کرده بود.

رسانه‌های غربی

اقدام بی‌سابقه قوه‌ قضایه در اجرای حکم قصاص چشم، بازتاب رسانه‌ای جهانی نیز داشت. در این رابطه سی‌ان‌ان با تیتر ایران مردی را برای “چشم در برابر چشم” نابینا کرد به اجرای این حکم واکنش نشان داد.

قصاص
ایران مردی را برای “چشم در برابر چشم” نابینا کرد

قصاص
چشم در برابر چشم: ایران یک اسیدپاش را کور کرد

قصاص
ایران مردی را برای “چشم در برابر چشم” نابینا کرد

قصاص
چشم در برابر چشم: ایران مردی را به جرم اسیدپاشی کور کرد

قصاص
چشم یک مرد در ایران به خاطر قانون دینی “چشم در برابر چشم” به خاطر اسیدپاشی تخلیه شد

قصاص
ایران یک اسیدپاش را با قانون چشم در برابر چشم کور کرد

قصاص
عدالت ایران یک مرد متهم به اسیدپاشی را کور کرد

قصاص
چشم در برابر چشم: ایران یک مرد را به خاطر کور کردن دیگری کور کرد

رسانه‌های غربی مانند بی‌بی‌سی یا سی‌ان‌ان همیشه اخبار مربوط به ایران را به صورت جهت‌دار پوشش می‌دهند اما به اتفاقاتی در آمریکا مانند جنایت علیه مسلمانان در چپل‌هیل” یا قتل سیاه‌پوستان به دست پلیس این کشور بی‌توجهی می‌کنند. اگر حقوق مجرمان برای این رسانه‌ها اهمیت دارد چرا شکنجه‌های نا‌عادلانه زندانیان بی‌گناه و شرایط جسمی و روحی آنان در زندان‌های مخفی و عمومی انگلیس و آمریکا در این رسانه‌ها ممیزی می‌شود؟

انتهای پیام/مشرق نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme