https://telegram.me/empireoflies

قرار رو به جلوی رادیو فردا برای آل سعود

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغرادیو فردا با اشاره به سخنان پادشاه عربستان سعودی، به ایران هراسی می پردازد.

پادشاه عربستان سعودی که خود با جنگ علیه مردم مظلوم یمن و همچنین تروریست های سوری و حمایت های مالی و تسلیحاتی از داعش، منطقه خاورمیانه را به ناامنی و بی ثباتی کشانده است، در اظهاراتی شاذ، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تاکید کرد که «ایران باید از مداخله در کشورهای خاورمیانه دست بردارد». به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، ملک سلمان بن عبدالعزیز که به مسکو سفر کرده است روز پنجشنبه ۱۳ مهر گفت: «ما تاکید داریم که امنیت و ثبات در منطقه خلیج [فارس] و خاورمیانه لازمه فوری برای دستیابی به ثبات و امنیت در یمن است.» وی افزود: «این مسئله ایجاب می‌کند که ایران دست از مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه بردارد و به اقدامات خود که شرایط را در منطقه بی‌ثبات می‌کند، پایان دهد.» سخنان پادشاه عربستان سعودی در شرایطی مطرح شده که جمهوری اسلامی ایران نیز آن کشور را به دخالت در امور داخلی خود و برخی از کشورهای منطقه متهم کرده است.
 
در ادامه همچنان اشاره شده است که سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز از آنجا که نخستین دیدار یکی از پادشاهان عربستان سعودی از روسیه محسوب می‌شود، اهمیتی ویژه یافته و تحلیلگران به‌خصوص آن را در رابطه با بهای جهانی نفت حیاتی می‌دانند. بر اساس گزارش‌ها، مسکو و ریاض در رابطه با سرمایه‌گذاری‌های مالی مشترکی که میلیاردها دلار ارزش آن است به توافق رسیده‌اند. یکی از این موارد، سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری عربستان سعودی در بخش انرژی روسیه است.
 
در همین حال،‌ برخی گزارش ها حاکی از امضای پیش نویس توافقنامه ای بین دو کشور در مورد فروش سیستم ضد هوایی «اس ۴۰۰» و موشک ضد تانک «کومت» از سوی روسیه به عربستان سعودی است. اما این دو کشور در عرصه سیاست خارجی اختلافاتی اساسی با یکدیگر دارند از جمله در جنگ داخلی سوریه که مسکو از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند و ریاض از شورشیان. در عین حال ایران نیز که رقیب اصلی منطقه‌ای عربستان سعودی محسوب می‌شود در جنگ سوریه، کنار روسیه و حکومت بشار اسد قرار گرفته است. حمایت تهران و مسکو از حکومت بشار اسد، انتقادهایی را به همراه داشته است. اختلافات ایران و عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن نیز نمود بارزی یافته است به طوری که ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند و عربستان از حکومت یمن.
 
ائتلاف به رهبری عربستان سعودی چندی پیش اعتراف کرد که در حمله هوایی روز گذشته به صنعا، غیرنظامیان هدف قرار گرفتند. ائتلاف به رهبری عربستان دلیل وقوع این حادثه را “خطای فنی” اعلام کرد و مدعی شد عمدی در کار نبوده است. حمله هوایی به صنعا، دست‌کم ۱۲ کشته به همراه داشت. گفته می‌شود دست‌کم ۶ تن از کشته شدگان کودک بودند.

انتهای پیام/رادیو دیروز

رادیو فردا با اشاره به سخنان پادشاه عربستان سعودی، به ایران‌هراسی می پردازد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme