https://telegram.me/empireoflies

قدرت‌نمایی ایران در سوریه/ موفقیت چشمگیر ایران در مقابل عربستان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: سایت شبکه خبری اروپایی یورونیوز در گزارشی با عنوان “اهمیت سفر روحانی به مسکو در چیست؟” به بررسی اهمیت سفر رئیس جمهوری ایران به روسیه پرداخته است.

به گزارش یورونیوز، نشست سه جانبه آستانه در ماه مارس امسال را شاید بتوان نقطه عطفی در مناسبات اخیر ایران و روسیه تلقی کرد. دو قدرت منطقه در این نشست که حول بحران سوریه و با حضور مقامات ترکیه برگزار شد، موفق شدند بر همکاری نظامی سه جانبه بیفزایند و دست کم به طور نمادین گوی پیشتازی را از کشورهای غربی بربایند.

تصاویرآیت الله خامنه ای و پوتین، رهبران ایران و روسیه در کنار حسن نصرالله و بشار اسد در گوشه و کنار حلب از یک سو و مراکز امداد و کمک رسانی و توضیع مواد غذایی و مایحتاج اولیه زیر پرچم ایران در قلب دومین شهر بزرگ سوریه از سوی دیگر، نماد این قدرتنمایی است.

حامیان همیشگی بشار اسد موفق شدند در ماه های اخیر بسیاری از مناطق سوریه را از کنترل شورشیان در آورند. ایران به جنگنده های روسیه اجازه داد تا با استفاده از پایگاه نوژه مواضع مخالفان اسد را بیش از پیش بمباران و تضعیف کنند. همزمان، نیروهای ایرانی و حزب الله ارتش بشار اسد را از لبه پرتگاه و نابودی نجات دادند و اکنون موازنه قدرت در جنگ سوریه مشخصا به نفع رئیس جمهوری سوریه تغییر کرده است.

ایران و روسیه با این مانور نظامی موفق شدند منافع خود را تامین کنند؛ تهران در جنگی که غرب از آن به عنوان جنگ نیابتی با ریاض و هم پیمانانش یاد می کند، موفقیتی چشمگیر بدست آورد و مسکو هم به جامعه جهانی نشان داد که تصور مناسبات قدرت و توازن نیروهای سیاسی در جهان بدون روسیه ممکن نیست.

نکته ای که بی تردید نگرانی اسرائیل را بر انگیخت و دلیل اصلی سفر نتانیاهو به مسکو و دیدار با پوتین شد. نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهوری روسیه خواست تا نگذارد ایران از اوضاع سوریه برای پیشبرد اهداف خود علیه اسرائیل استفاده کند.

ایران چند روز پیش از این سفر برای نخستین بار سامانه موشکی اس ۳۰۰ ساخت روسیه را آزمایش کرده بود. سامانه موشک هایی که پس از ده سال و به رغم تلاش های فراوان اسرائیل برای متوقف کردن آن، سرانجام به ایران ارسال شد.

روابط ایران و روسیه در سال های اخیر نه تنها از نظر سیاسی که از منظر اقتصادی و تجاری هم گسترش یافته است.

باوجود این، به نظر می رسد که نگرانی اصلی مقامات تهران در این روزها مناسبات جدید مسکو و واشنگتن است که با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ وارد ابعاد جدیدی شده است. حسن روحانی امیدوار است که در این نهمین دیدار با پوتین او را مجاب کند که مواضع خود را در مورد ایران تغییر ندهد.

انتهای پیام/

تهران در جنگی که غرب از آن به عنوان جنگ نیابتی با ریاض و هم پیمانانش یاد می کند، موفقیتی چشمگیر بدست آورد و مسکو هم به جامعه جهانی نشان داد که تصور مناسبات قدرت و توازن نیروهای سیاسی در جهان بدون روسیه ممکن نیست.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme