https://telegram.me/empireoflies

فیلم زندگی شاه، پروژه جدید غرب درباره انقلاب ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: دایی جان ناپلئون همیشه تاکید می‌کرد که کار، کار انگلیساست. این توهم همیشه با دایی جان بود که انگلیسی‌ها به‌خاطر خرده حساب‌های قدیمی‌ به‌دنبال از بین بردن او هستند. این طرز تلقی گرچه در سریال پایه درستی ندارد، اما به لحاظ تاریخی و کارنامه بریتانیایی‌ها در ایران می‌دانیم که دایی جان با نگاهی به فرامتن بیراه هم نمی‌گفت. خبر تولید فیلم زندگی محمدرضا شاه پهلوی با نگاهی به چگونگی وقوع انقلاب اسلامی‌ایران، آن هم در حالی که انگلیس با بازگشایی سفارتش در تهران قصد بهبود روابط با کشورمان را دارد، سنخیت و مطابقت چندانی ندارد.

نشریه ورایتی روز گذشته از تولید فیلمی به نام «شاه شاهان» از سوی کمپانی فیلمسازی گت وی در لندن خبر داد.

این فیلم قرار است روایتگر زندگی محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران باشد و در این میان نگاهی هم به وقایعی که منجر به رخ دادن انقلاب اسلامی ایران شد، خواهد داشت.

فیلمــی فعلا بــدون کارگردان

نگارش فیلمنامه این فیلم را ملیسا والاک به عهده دارد؛ کسی که پیش از این نویسنده فیلمنامه آثاری چون باشگاه خریداران دالاس، آینه آینه و بیل را ملاقات کن بوده است.

کمپانی گت وی لندن در حالی پیش تولید این فیلم را شروع کرده که هنوز جستجو برای یافتن فردی مناسب که حاضر به کارگردانی این اثر باشد، ادامه دارد. همچنین تاکنون نامی درخصوص بازیگران این اثر رسانه ای نشده است و دانستن این نکته که چه بازیگران شاخصی نقش شخصیت هایی واقعی چون محمدرضا شاه و دیگر درباریان یا چهره های انقلابی ایران را بازی خواهند کرد، ذهن را به کنجکاوی وا می دارد.

بنا به ادعای نشریه سینمایی ورایتی، این فیلم به رابطه پررنگ محمدرضا شاه با ایالات متحده آمریکا خواهد پرداخت و اسناد و مدارک موجود را که در نهایت به وقوع انقلاب ایران به رهبری حضرت امام(ره) انجامید، بررسی می کند. تهیه کنندگی این فیلم را تری استون و کریس هاوارد به طور مشترک انجام خواهند داد.

«شاه شاهان»؟!

انتخاب نام فیلم هم بامزه است؛ عنوان اثر تناسبی با حال و روز و سرانجام سوژه و شخصیت اصلی اش ندارد و باید منتظر ماند و دید اگر همین نام روی فیلم بماند، سازندگان چه توجیهی برای این عنوان پرطمطراق دارند.

این نام همچنین یادآور فیلم معروف آمریکایی به همین اسم ساخته نیکلاس ری در سال ۱۹۶۱ است که در آن جفری هانتر نقش حضرت عیسی مسیح را بازی می کرد. اما پرسش اصلی اینجاست که اصولا غرب و حالا انگلیس با چه انگیزه هایی درباره تاریخ معاصر ما و بخصوص جریان پیروزی انقلاب اسلامی آثاری را تولید می کنند؟ در طول سال های گذشته هم شاهد پخش چند مستند تاریخی و تلویزیونی توسط شبکه های فارسی زبان بیگانه که در انگلیس فعالیت می کنند ، بوده ایم.

تحریف تاریخ

رئیس بخش تخصصی مطالعات انقلاب اسلامی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در رابطه با انگیزه انگلیس برای تولید چنین فیلمی به جام جم می گوید: انگلیس با ایجاد مراکز شرق شناسی، اسلام شناسی، ایران شناسی از گذشته و در ۲۰ سال اخیر با تاسیس مرکز شیعه شناسی همواره به دنبال تحریف تاریخ و وارونه جلوه دادن واقعیت هاست. نمونه اش هم تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی است که بی.بی.سی در اوایل انقلاب انجام داد.

قاسم تبریزی ادامه می دهد: وقتی کشوری ماهیتی استعمارگر و متجاوز دارد و سابقه خیانت، جنایت و غارت در این سرزمین را دارد، همیشه همین کار را خواهد کرد. این کشور که عوض نشده، در آنجا انقلابی صورت نگرفته و حاکمیت سلطنتی و امپریالیستی اش هم تغییر نکرده است که ما انتظار بیان حقایق را از سوی آنان داشته باشیم. در این ۳۰۰ سال کارنامه انگلیس کاملا مشخص است؛ به عنوان نمونه می توانیم به حمایت آنها برای انتشار کتاب آیات شیطانی اشاره کرد.

این پژوهشگر تاریخ معاصر می افزاید: اتفاقا امسال صدمین سال تجاوز انگلیسی ها به بوشهر و صدمین سالگرد شهادت رئیسعلی دلواری است. بنابراین کارهایی همچون تولید فیلمی ضدایرانی و انقلابی از سوی انگلیسی ها عادی است. یعنی اگر انگلستان کاری علیه اسلام، تشیع، انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران نکند، باید تعجب کرد.

تبریزی ضمن فاقد ارزش علمی و تاریخی دانستن اسنادی که انگلیسی ها در طول تاریخ منتشر کرده اند، حرکت غرب در قبال جهان اسلام را چنگیزی می داند و می گوید: البته چنگیز برخلاف غربی ها این قدر شرافت داشت که حرکتش دنباله نداشت و دنباله هایش هم در فرهنگ ایرانی و اسلامی حل شدند و خدماتی را هم انجام دادند.

استعمارشناسی و تاریخ گاری درست

این کارشناس، استعمارشناسی و ارائه تاریخ درست ایران و جهان را از موثرترین راه ها برای مقابله با تحریف تاریخ توسط غرب می داند و می افزاید: برای برخورد درست با شیطنت های غرب باید در دانشگاه ها و حوزه علمیه رشته هایی چون استعمارشناسی، غرب شناسی، آمریکاشناسی و انگلیس شناسی به وجود بیاید و تقویت شود و کارنامه آنها را از ۳۰۰ سال قبل تا امروز رصد کنیم. همچنین تاریخ درست ایران، جهان اسلام و جهان باید برمبنای فرهنگ ایرانی و اسلامی و از سوی محققان خودمان به نگارش درآید تا اجازه دروغگویی به غربی ها ندهیم.

تلاش برای تطهیر

دکتر حمید شاه آبادی هم درباره حرکت جدید انگلیسی ها به جام جم می گوید: تردیدی نیست که نیاز امروز دنیای غرب تطهیر چهره خودشان در داخل کشور ماست. به طور مسلم آنها راه نفوذ خودشان را به داخل کشور ما در این می دانند که چهره واقعی را که مردم ما از آنها می شناسند پاک کنند و چهره نوینی از انگلیس و دنیای غرب به وجود بیاورند.

مشاور وزیر ارشاد و معاون سابق هنری این وزارتخانه در این خصوص ادامه می دهد: تصور انگلیسی ها این است که با ایجاد شبکه های اجتماعی می توانند فاصله ای بین نسل جدید و جوان با نسل های گذشته به وجود بیاورند و کاری کنند که جوانان اطلاعی از وقایعی که آنها در گذشته در این کشور رقم زده اند، نداشته باشند. بنابراین موثرترین راه نفوذ برای تحریف تاریخ استفاده از قالب های هنری و نمایشی است.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر در پایان می گوید: این اتفاق عجیبی نیست که دنیای استکبار دست به تهیه فیلم هایی از این دست بزند. مهم این است که ما باید نسبت به این اقدامات هشیارانه عمل کنیم و نسل جوان را از پیشینه کشورهایی چون انگلیس آگاه کنیم و همه خوش رقصی های این چنینی را جزو نقشه های آنها بدانیم. مادامی که ما این اقدامات را خوش رقصی فرض نکنیم در دام اقدامات نوین انگلیسی های ۲۰۱۵ می افتیم.

سپتامبرهای شیراز

در حالی که کشور انگلیس تولید فیلمی درباره زندگی محمدرضا شاه پهلوی را در دستور کار قرار داده است، آمریکایی ها هم در اقدامی مشابه فیلمی ضدایرانی را بزودی روانه اکران سینماها می کنند. این فیلم که سپتامبرهای شیراز نام دارد درباره وقایع سال های آغاز انقلاب است که به شکلی وارونه و کینه توزانه روایت می شود و بازیگران هالیوودی چون آدرین برادی، سلما هایک و شهره آغداشلو در آن بازی می کنند. کارگردان فیلم هم وین بلر است. پیشتر نیز آمریکا فیلمی ضدایرانی چون گلاب را ساخته و اکران کرده بود.

انتهای پیام/جام جم آنلاین

در حالی که کشور انگلیس تولید فیلمی درباره زندگی محمدرضا شاه پهلوی را در دستور کار قرار داده است، آمریکایی ها هم در اقدامی مشابه فیلمی ضدایرانی را بزودی روانه اکران سینماها می کنند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme