https://telegram.me/empireoflies

فمینیست تر از زنان آمریکایی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: کمتر از چهار ماه دیگر تا انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کشور باقی‌ست و تلویزیون ماهواره‌ای صدای امریکا یکی از برنامه‌های تحلیلی خود را به موضوعی حاشیه‌ای در این‌باره اختصاص داده است.

برنامه این هفته افق از صدای امریکا افق که ویژه مباحث سیاسی‌ست، به آن‌چه “تلاش زنان برای افزایش شمار نمایندگان زن در مجلس دهم” معرفی کرده، پرداخته است.

صدای امریکا در بخش اصلی این برنامه با فاطمه حقیقت‌جو، فعال سیاسی و نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس گفتگو کرده است. اما این مخالف سیاسی نظام ایران که هم‌اکنون نیز در امریکا به سر می‌برد، نکات قابل تاملی را درپاسخ به سیاه‌نمایی مجری VOA مطرح کرده است.

حقیقت‌جو در همین رابطه و جهت پاسخ به این‌که کمیت حضور زنان در مجالس برخی از کشورهای همسایه، بیشتر از مجلس فعلی ایران است به صدای امریکا گفته: «این به این معنا نیست که تمام مسائل زنان در مثلا افغانستان حل شده؛ برای این‌که مسائل فرهنگی دارند، نرخ بی‌سوادی بسیار بالاست، اشتغال بسیار بد است…»

خضر حیدری

فهیمه خضری‌حیدری، مجری برنامه این تحلیل را توجیه کرده و ادامه داده: «خب! به هر حال در این کشورها بافت وساختار همچنان مردانه باقی‌مانده است!»

کارمند صدای امریکا در خصوص سابقه و شرایط امروز زنان در مجلس ایران حتی نقش ملی‌گرایان از جمله دکتر مصدق برای ورود زنان به عرصه سیاست را زیر سوال برده و از کارشناس مذکور پرسیده: «آیا یه جور واپسگرایی در مورد حضور زنان بوده اما کم‌رنگ‌تر شده؟!»

فعال سیاسی خارج‌نشین در پاسخ گفته: «در همین امریکا فقط ۱۸ درصد از کرسی‌های امریکا در اختیار زنان هست! بنابراین این تبعیض جنسیتی ریشه پیدا کرده…»

همچنین این آمار در حالی توسط نماینده سابق مجلس ایران مطرح می‌شود که او از اختصاص ۳۰ درصدی سهم زنان در فهرست نهایی احزاب مانند اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش‌رو خبر داده است!

“عدم وجود احزاب جدی و حرفه‌ای” نیز ادعای دیگری‌ست که توسط مجری VOA مطرح می‌شود که با مخالفت تند حقیقت‌جو مواجه می‌شود.

اما از نکات قابل تامل در این برنامه آن‌جاست که هرگاه اظهارات حقیقت‌جو در مخالفت با خواسته‌ی صدای امریکا قرار می‌گیرید، مجری برنامه صحبت‌های وی را قطع می‌کند. البته این چالش در چند نوبت با تشدید مخالفت حقیقت‌جو روبه‌رو شده و در نهایت سبب اعتراض او می‌شود که تصریح می‌کند: «ببخشید… بگذارید من مثال بزنم! شما… بحث رو منحرف می‌کنید!»

لازم به ذکر است یکی از فمینیست های مقیم انگلستان کمپینی راه اندازی کرده که قصد دارد نزدیک به ۵۰ درصد کرسی های مجلس دهم را به زنان اختصاص دهد .

انتهای پیام /

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme