https://telegram.me/empireoflies
شاخص‌های بلندمدت نشان‌دهنده افت شدید اوضاع معیشتی و اقتصادی ساکنان سرزمین‌های اشغالی است که با افزایش فحشا و فروپاشی اجتماعی جامعه صهیونیستی همراه شده است.

فقر و فساد و فحشا در تل‌آویو‌ | همخوانی فقر و فحشا در فروپاشی جامعه صهیونیستی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغتصویب قانون یهودیت دولت اسرائیل بار دیگر به تبعیض نژادی و آپارتاید رسمیت داده و نقاب دروغین دموکراسی و حقوق بشر را از چهره متزلزل رژیم صهیونیستی برداشته است.

رژیم اسرائیل با تصویب این قانون عملاً اعلام کرد که به هیچ یک از مبانی اساسی پذیرفته‌شده در عرف و منشورهای بین‌المللی پایبند نیست و قانون شهروندی و مساوات میان شهروندان و پذیرش حق تمامیت ارضی دیگران جز بهانه‌ای برای اعمال سیاست‌های تجاوزطلبانه این رژیم، ارزشی دیگر برای آنها ندارد، از همین رو بسیاری از تحلیلگران و نظریه‌پردازان مسایل سیاسی و اجتماعی، تصویب این قانون را اقدامی نشان‌دهنده استیصال تل‌آویو و رقابت با زمان بر سر نزدیک شدن موعد فروپاشی رژیم جعلی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی می‌دانند.

از سوی دیگر نگاهی به درون رژیم صهیونیستی نیز نشان‌دهنده تناقض‌های ساختاری میان این جامعه ۷۲ملت بوده و رشد بالای پدیده‌های ناهنجار اجتماعی و اخلاقی نظیر فسادهای جنسی و اداری و اخلاقی آنها را بیش از پیش به‌سمت اضمحلال پیش می‌برد. آنچه در این مقاله بررسی می‌شود، اختلال‌های رفتاری و انحطاط اخلاقی صهیونیست‌ها در عرصه‌های مختلف است که ان‌شا‌ءالله زمان موعود برای حذف این غده سرطانی از منطقه را نزدیک می‌کند.

فقر در سرزمین‌های اشغالی

رژیم صهیونیستی همواره سعی داشته چهره‌ای روشن و امیدبخش از زندگی در سرزمین‌های اشغالی را ارائه دهد تا بیش از پیش بتواند صهیونیست‌ها را از نقاط دیگر دنیا به فلسطین بکشاند. تل‌آویو در همین راستا حساسیت زیادی درباره عدم انتشار اخبار مربوط به اوضاع نابسامان اقتصادی ساکنان سرزمین‌های اشغالی از خود نشان می‌دهد، اما واقعیت‌ها و آمار موجود که حتی محافل صهیونیستی نیز آن را رد نمی‌کنند، نشان‌دهنده چیز دیگری است.

صندوق بین‌المللی پول در بهار سال جاری با ارائه گزارشی اعلام کرد که بیشترین آمار فقر میان اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در سرزمین‌های اشغالی است.

همچنین یک جمعیت غیررسمی در سرزمین‌های اشغالی موسوم به لتیت با ارائه گزارشی در دسامبر گذشته به فقر شدید در سرزمین‌های اشغالی واکنش نشان داده تأکید کرد که یک‌سوم ساکنان سرزمین‌های اشغالی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

صندوق بین‌المللی پول نیز در بیانیه‌ای که در این خصوص صادر کرده بود، نوشت که بالا رفتن سطح فقر سبب بروز شکاف‌های گسترده در تولید و به‌کارگیری اقلیت‌های فلسطینی و یهودیان حریدیم در جامعه صهیونیستی شده است.

این بیانیه هشدار داد که در صورتی که شکاف‌های کار و تولید برای این دو گروه پر نشود، تغییرات زیادی در ترکیب جمعیتی سرزمین‌های اشغالی طی دهه‌های آینده ایجاد شود که به ثبات و توسعه در اسرائیل آسیب می‌زند.

از مهمترین نمودهای فقر در سرزمین‌های اشغالی اقدامات نژادپرستانه‌ای است که کابینه رژیم صهیونیستی ضد فلسطینیان داخل سرزمین‌های اشغالی اعمال می‌کند، در همین راستا گزارش‌های رسمی رژیم صهیونیستی که در دسامبر گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که نیمی از خانواده‌های فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بر اساس گزارش سازمان لتیت در حال حاضر بیش از یک میلیون کودک فقیر در سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند. مجموع افرادی که زیر خط فقر هستند، بالغ بر ۲٫۵ میلیون نفر است که ۳۰ درصد از ساکنان سرزمین‌های اشغالی را شامل می‌شود. از این تعداد نزدیک به یک و نیم میلیون نفر بالغ و بیش از یک میلیون نفر کودک هستند. این آمار بدان معنا است که از هر سه کودک ساکن در سرزمین‌های اشغالی یک نفر از آنها در فقر زندگی می‌کند.

گزارش مؤسسات صهیونیستی به این موضوع اشاره می‌کند که ۱۰ درصد از افرادی که از کمک‌های جمعیت‌های مختلف استفاده می‌کنند، در سطل‌های زباله برای خود دنبال غذا می‌گردند یا با گدایی امورات خود را به‌سر می‌برند. ۸۵ درصد از این افراد نیز از خرید داروهای لازم برای خود چشم‌پوشی می‌کنند.

۵۸ درصد از صهیونیست‌هایی که در نظرسنجی‌های مربوط به این مؤسسه شرکت کرده‌اند، اعلام کردند که از اینکه دوستان خود را به منزلشان دعوت کنند، خجالت می‌کشند. ۱۳ درصد از این افراد نیز ابراز داشتند که در سال گذشته به‌علت تنگ‌دستی دست به خودکشی زده‌اند.

گزارش مؤسسات بیمه سرزمین‌های اشغالی نیز نشان می‌دهد که خانواده‌هایی که در سرزمین‌های اشغالی زیر خط فقر به‌سر می‌برند، در حال افزایش است، این رقم در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۵٫۶ درصد بود، اما در سال ۲۰۱۶ به ۵۸٫۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

همچنین تعداد خانوارهایی که یکی از والدین آنها حضور ندارد و زیر خط فقر زندگی می‌کند از ۲۱٫۷ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۲۶٫۱ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است.

این گزارش رسمی البته تلاش کرده آمار غیرواقعی از افراد زیر خط فقر در سرزمین‌های اشغالی ارائه دهد و این تعداد را در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱٫۸ میلیون نفر اعلام کرده که ۸۴۲ هزار نفر از آنها کودک و ۴۶۳ هزار و ۳۰۰ نفر از آنها خانوار هستند.

تا پایان سال ۲۰۱۰ میزان “بدهی خارجی رژیم صهیونیستی” حدود ۸۹ میلیارد دلار بود که به حدود ۴۳ درصد “تولید ناخالص داخلی” آن بالغ می‌شد. به‌علاوه برخی آمارها حاکی از آن است ۳۳ درصد کودکان “زیر خط فقر” زندگی می‌کنند.

دومیلیون و پانصد هزار نفر از مجموع جمعیت هشت‌میلیونی که در”مناطق اشغالی ۱۹۴۸” زندگی می‌کنند، فقیر هستند و این یعنی ۲۹ درصد جامعه در فقر به‌سر می‌برند و بر اساس اعلام مؤسسه بیمه اسرائیل با وجود کاهش ناچیز میانگین فقر اسرائیل همچنان به‌‌میزان زیادی گرفتار فقر و نداری است.

گزارش‌ها و آمارها نشان می‌دهد که بیش از یک میلیون کودک فقیر در اسرائیل (مناطق اشغالی ۱۹۴۸) وجود دارد و بر اساس گزارش یک سازمان یهودی ۲۹ درصد از به‌اصطلاح اسرائیلی‌ها تا پایان سال ۲۰۱۶ با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند و حدود ۱۳ درصد جامعه آماری آن، از شدت فقر اقدام به خودکشی کرده‌اند. اما گزارش مرکز آمار مرکزی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۴ حاکی از این بود که ۴۷ درصد از ساکنان سرزمین‌های اشغالی از وضعیت اقتصادی خود راضی نیستند.

نگاهی به آمارهای مربوط به دهه‌های پیشین نشان می‌دهد که اوضاع اقتصادی سرزمین‌های اشغالی طی سال‌های گذشته رو به وخامت گذاشته و کیفیت معیشت در سرزمین‌های اشغالی در سراشیبی سقوط قرار دارد.

گزارش های ارائه‌شده از سوی دفتر اداره آمار مرکزی آمار رژیم صهیونیستی، حاکی از افزایش پدیده فقر در سطح سرزمینهای اشغالی سال ۱۹۴۸ بود. در سال ۲۰۰۵ تنها ۱۴ درصد از شهروندان رژیم صهیونیستی در فقر به‌سر می‌بردند. این داده‌ها توسط اداره مرکزی آمار تهیه و در آستانه بررسی بودجه سال ۲۰۰۵ این رژیم مطرح شده است.

سایر آمارها، سطح فقر را بیشتر اعلام کرده‌اند. در سال ۲۰۰۳ از هر پنج خانواده اسرائیلی یک خانواده و از هر سه کودک اسرائیلی یک کودک زیر خط فقر به‌سر برده‌اند. میزان فقر در سال ۲۰۰۳ به‌نسبت سال ۲۰۰۲، پنج درصد افزایش یافته است. بر اساس همین آمار ۳۲۵ هزار خانواده فقیر در سال ۲۰۰۲ به ۳۴۰ هزار خانواده افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۳ تعداد یک میلیون و ۲۸۱ هزار نفر زیر خط فقر زندگی کرده‌اند.

در همین دوره زمانی ۳۶ درصد شهروندان اسرائیلی به‌خاطر فقر نمی‌توانستند منازل خود را گرم نگه دارند. این آمار میان شهروندان عرب اسرائیلی به ۵۰ درصد و مهاجران روسی به ۵۴ درصد می‌رسد. همچنین با وجود قانون بیمه درمانی رژیم صهیونیستی که دولت را به پوشش همه شهروندان ملزم می‌کند، تنها ۳۰ درصد از شهروندان این رژیم تحت پوشش بیمه درمان محدود قرار گرفته‌اند.

عوامل بروز فقر در سرزمین‌های اشغالی

پیتر هایرشیرگ از فقر به‌عنوان جدی‌ترین تهدید برای جامعه اسرائیل یاد می‌کند. به‌اعتقاد وی نزدیک به یک‌پنجم خانواده‌ها و یک‌سوم از کودکان در اسرائیل در فقر زندگی می‌کنند. این رقم در سال ۲۰۰۳ شامل یک میلیون و ۳۲۰ هزار نفر بود که از این تعداد ۶۱۸ هزار کودک از جمعیت ۵/۶ میلیون نفری اسرائیل را شامل می‌شود. البته این ارقام در سال ۲۰۰۵ بیشتر شد.

عوامل زیادی در ایجاد فقر جامعه صهیونیست دخیل بوده‌اند که می‌توان به علل و عوامل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اشاره کرد.

علل و عوامل زیادی در بروز پدیده فقر در سطح جامعه اسرائیل نقش دارند که برخی از آنها عبارتند از: وضعیت نابسامان اقتصادی پس از انتفاضه، بیکاری، کاهش دستمزدها، شکاف‌های اجتماعی و اعمال سیاست‌های اقتصادی نادرست کابینه و خسارت‌های اقتصادی ناشی از جنگ‌های متوالی.

با افزایش رکود اقتصادی، نرخ تورم و افزایش بیکاری در سال‌های پس از شروع انتفاضه مسجدالاقصی به بالاترین میزان نسبت به سال‌های قبل از انتفاضه الاقصی رسید. شمار فقرای اسرائیل افزایش یافت. رژیم صهیونیستی برای بهبود این وضعیت، سیاست‌هایی را اعمال کرد. ولی این امر، سبب تشدید رکود اقتصادی و افزایش بیش از پیش بیکاری و فقر در جامعه اسرائیل شد.

جنگ‌های متوالی در سرزمین‌های اشغالی نقش مهمی در پایین آمدن سطح زندگی شهرک‌نشینان و فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی داشته است. تل‌آویو طی یک دهه گذشته ۴ جنگ را آغاز کرده که علاوه بر اینکه دستاورد نظامی، امنیتی و سیاسی قابل توجهی برای این رژیم نداشته، آسیب جدی به اقتصاد سرزمین‌های اشغالی وارد کرده است.

اثرات فقر در سرزمین‌های اشغالی

فقر در اسرائیلجنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی، فرهنگی و آموزشی را تحت تأثیر قرار داده و تأثیر آن به‌ویژه بر کودکان بیشتر بوده است. این وضعیت تا جایی پیش رفته است که تمام رفتارهای اجتماعی، روانی و خانوادگی کودکان را دگرگون کرده و سبب بروز بسیاری از رفتارهای تند و خشونت‌آمیز شده است. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ انجام شده، ۴۱ درصد افزایش در اعمال خشونت‌آمیز کودکانی که خانواده آنها دچار فقرند، مشاهده شده است.

بروز فقر در جامعه، پیامدهایی نظیر فساد و فحشا، تشدید اختلافات خانوادگی، افزایش میزان طلاق، سرقت، و خودکشی را در پی داشته است. با رکود اقتصادی در جامعه اسرائیل و افزایش فقرا، جامعه اسرائیل بارها شاهد چنین پیامدهایی بوده است.

عدم‌توانایی در تأمین غذا: بر اثر فقر و پیامدهای اجتماعی و روانی حاصل از آن که بیشتر خانواده‌ها در اسرائیلدرگیر آنند، از دیگر پیامدهای فقر در این رژیم است، بنابراین فقر اثرات زیادی در جامعه اسرائیل به‌جای گذاشته است که پاره‌ای از آنها عبارتند از: کاهش توان بهره‌مندی از خدمات رفاهی، بهداشتی و فرهنگی به‌ویژه برای کودکان، کاهش مشاغل در سطح جامعه، اثرات منفی بر همبستگی اجتماعی و حتی جامعه‌پذیری کودکان در خانواده‌های فقیر و بسیاری از موارد دیگر که در زندگی اجتماعی مردم و به‌ویژه کودکان در اسرائیل تأثیر منفی به‌جای گذاشته است، افزون بر آن تشدید فقر در حوزه اجتماعی می‌تواند سایر نظام‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی را در اسرائیل تحت تأثیر قرار دهد.

افزایش فساد و فحشا در جامعه اسرائیل:پیامد فقر، فساد و فحشا و بی‌بندوباری در جامعه است، بر این اساس برخی از افراد برای گذران زندگی به‌ناچار به فساد و روسپیگری روی می‌آورند. جامعه صهیونیستی نیز از این امر مستثنی نبوده و سالانه تعداد قابل توجهی از صهیونیست‌هابه فساد و روسپیگری روی می‌آورند.

افزایش رنج و مشقت سالمندان:براساس گزارش‌های اداره مرکزی آمار اسرائیل که به‌مناسبت روز جهانی سالمندان منتشر شد، سالمندان اسرائیلی قربانیان فقر، گرسنگی و بیماری هستند.

مطابق گزارش این اداره ۱۳ درصد از سالمندان اسرائیل که بالاتر از ۶۵ سال سن دارند در سال ۲۰۰۴ به‌خاطر وخامت اوضاع اقتصادی، تغذیه مناسبی نداشتند. همچنین ۴۴ درصد از سالمندان وسایل گرمایشی و سرمایشی نداشته و ۱۵ درصد از آنها نیز قدرت خرید دارو نداشتند.

بروز اختلافات خانوادگی: پس از تشدید رکود اقتصادی و میزان بیکاری که بسیاری از خانواده‌های فقیر جامعه اسرائیل از این مسئله رنج می‌برند موجب بروز اختلافات خانوادگی و افزایش آمار طلاق بین این خانواده‌ها شده است. در برخی شهرهای یهودی‌نشین که بیشتر مردم آنها از وخامت اوضاع اقتصادی و بیکاری و فقر رنج می‌برند، آمار طلاق و اختلافات خانوادگی افزایش داشته است، مثلاً آمار طلاق در شهر “اوفاکیم” ۵/۱۱ درصد، “نتیفوت” ۴۱ درصد، “معلوت” ۳۱ درصد، “بروحام” ۳۶ درصد و در شهرستان “مستفیه ریمون” ۵/۳۳ درصد افزایش یافته است.

افزایش سرقت در جامعه: یکی دیگر از پیامدهای فقر افزایش سرقت در جامعه است. پاره‌ای از افراد فقیر به‌ناچار و برای رهایی از فقر به کارهای خلاف عرف و قانون روی می‌آورند. در اسرائیل نیز به‌دنبال افزایش فقر، سرقت اموال نیز افزایش یافته است.

افزایش آمار خودکشی در جامعه اسرائیل:افزون بر تبعات منفی مورد اشاره، فقر باعث افزایش آمار خودکشی نیز می‌شود. آمار خودکشی‌ها در جامعه صهیونیستی که بر اثر وخامت اوضاع اقتصادی و فقر حاکم رخ داده حاکی است در زمانی کمتر از دو ماه هفت نفر به‌خاطر فقر، گرسنگی، مقروض بودن، ورشکستگی، به زندگی خود پایان داده‌اند.

در سال ۲۰۰۷ حدود ۳۲۶ مورد “خودکشی” در “فلسطین اشغالی” ثبت شده که این رقم در سال ۲۰۰۹، به ۴۰۴ مورد افزایش یافت. بیشترین تعداد خودکشی‌ها در شهرک‌های کم‌درآمد “بت یام” و “عسقلان” رخ داده است.

برپایه تحقیق سیرائیل اورباخ، ۱۳ درصد از شهروندان اسرائیلی به‌فکر خودکشی بوده و پنج درصد در تلاش برای دست زدن به این اقدام هستند. خودکشی شهروندان اسرائیلی به‌دلیل وضعیت اقتصادی و فقر ناشی از آن، تجاوز جنسی، مسائل روانی و عاطفی بوده است.

مقایسه آماری اوضاع اقتصادی رژیم صهیونیستی بین دو برهه سال ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ نشان‌دهنده افول شدید شاخص‌های معیشتی در سرزمین‌های اشغالی است. این مشخصه علاوه بر  جنگ‌طلبی‌های رژیم صهیونیستی و افزایش نجومی بودجه‌های نظامی این رژیم از سال‌های ۲۰۱۴ تاکنون اوضاع سختی را برای شهرک‌نشینان رقم زده و آنها را در آستانه یک انفجار داخلی قرار داده است.

انتهای پیام/تسنیم

شاخص‌های بلندمدت نشان‌دهنده افت شدید اوضاع معیشتی و اقتصادی ساکنان سرزمین‌های اشغالی است که با افزایش فحشا و فروپاشی اجتماعی جامعه صهیونیستی همراه شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme