https://telegram.me/empireoflies
گام بعدی تهران پس از توافق هسته ای کمک به ایجاد ثبات در منطقه خواهد بود.

«فرقه گرایی و افراطی گری»؛ درد مشترک جهان امروز

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با وجود ناآرامی خاورمیانه و تنش موجود دراکثر کشورهای این منطقه، سیاست ایران را ایجاد ثبات در خاورمیانه می داند. وی درمورد برنامه دراولویت ایران در خاورمیانه و همچنین برنامه‌های سال ۹۵ وزارت امور خارجه، معتقد است: اولویت ما در این منطقه، ایجاد ثبات است. همواره این مساله اولویت جمهوری اسلامی بوده است و این موضوع اولویت جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند. ایشان همچنین درمورد اولویت سیاسی ایران در پسابرجام و گذر از تحریم‌ها، تاکید دارد که، اولویت ایران حفظ ثبات و صلح در منطقه خاورمیانه است.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیشتر در یادداشتی در روزنامه گاردین هم تاکید کرده بود که تلاش ایران برای ممنوع کردن سلاح‌های کشتارجمعی در مناطق پیرامونی‌اش، یک تلاش مستمر بوده است. رژیم صهیونیستی- به‌عنوان تنها دارنده برنامه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه- تنها مانع است و در سایه توافق تاریخی هسته‌ای، ما باید به سرعت به این چالش فوری و مستقیم بپردازیم.
فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقه
بطور کلی محمد جواد ظریف نه از نگاه یک دیپلمات ارشد بلکه از منظر یک کارشناس زبده روابط بین الملل بر این باور است که، فرقه گرایی و افراط گرایی خشن تهدیدی بزرگ برای همه منطقه و جهان به شمار می آید از این رو حل مسائل منطقه‌ای نیازمند تغییر الگو و نگاه به واقعیت‌ها است.
چالش کنونی امنیت در جهان تروریسم و افراط گرایی است . در حال حاضر جهان با مشکل مشترکی به نام تروریسم روبروست و همه کشورهای جهان باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند. در مجموع اظهارات ظریف را می توان چکیده ای از خط مشی و سیاستهای کلی نظام در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قلمداد نمود.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl
ظریف در ادامه ترسیم خطوط نوینی برای اصول روابط بین الملل بر این باور است که، که ما(جهان) با تهدیدی مشترک روبرو هستیم و این سرنوشت ما را به هم گره زده است. این مشکلی است که مردم در غرب نیز با آن روبرو هستند، نه به خاطر گسیل پناهجویان که در در درجه اول قرار دارد بلکه به خاطر اینکه افرادی که از این کشورها در سوریه به تروریست ها پیوسته اند ؛ روزی باز می گردند و این بازگشت برای همه دردسر خواهد بود. 
سکان دار وزارت خارجه میهنمان درباره مسایل منطقه خایج فارس تصریح می کند که، ما خواست های مشترکی داریم؛ ما خلیج فارس را امن و آرام می خواهیم که در آنجا جریان نفت تضمین شده باشد و آرامش و امنیت همه کشورهای ساحلی نیز تضمین شوند . 
از نگاه دیپلماسی ایران ؛ کشورها به همان اندازه که تهدیدی مشترک دارند به همان اندازه هم فرصت های مشترک دارند تا برای مقابله با تهدیدهای مشترک همکاری کنند . ظریف معتقد است اگر گذشته را کنار بگذاریم،می توانیم الگویی جدید برای همکاری مشترک در خصوص چالش هایمان ایجاد کنیم که یا در کنار هم برنده می شویم یا در کنار هم می بازیم. زیرا اکنون بحران های جهانی به مرحله ای رسیده اند که ، بازی برد و باخت ودر آن جود ندارد.
گام بعدی پس از توافق هسته ای کمک به ایجاد ثبات در منطقه
کشور ایران به دلیل واقع شدن در منطقه خاورمیانه با مخاطرات، چالش‌ها و تحولاتی عمده در محیط امنیتی خود رو به رو است. خاورمیانه یکی از مناطق استثنایی جهان به شمار میرود که هنوز هیچ گونه ترتیبات امنیتی توافق شده و پایداری در آن ایجاد نشده است. این منطقه همچنان با گستره وسیعی از بی‌ثباتی و ناامنی مواجه است و حتی با وجود موفقیت مناطق عمده جامعه بین‌الملل و کشورهای منطقه‌ای استقرار نظام امنیتی جامع و پایدار و با وجود برخی تلاش‌های جام گرفته، هنوز هیچ گونه نشانه‌ای جدی از استقرار این گونه نظام امنیتی در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به چشم نمی خورد.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl
 در این خصوص، تهران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای و با تعریف امروز قدرت فرامنطقه ای  دارای جایگاه مهمی در ایجاد امنیت خاورمیانه  است و می تواند در تعامل سازنده با دیگر کشورهای منطقه نقش محوری در برقراری ثبات و حل بحران‌های دیرینه ایفا کند.ایران در ژئوپلیتیک خود همواره با چالش‌ها و مشکلاتی متعدد و متداوم روبه رو بوده و این مشکلات در تمام حوزه‌های این محیط امنیتی باز تولید شده است.
اکنون نیز این مسئله در قالب‌ها و مؤلفه‌های مختلفی تجلی یافته است. در حال حاضر، تروریسم و افراط‌گرایی با یکدیگر ارتباطی چند بعدی و تنگاتنگ دارند. در این میان، به نظر می رسد دولت‌های ضعیف دچار اقتدار چالشی اساسی تر باشد که باعث تحریک دو مؤلفه دیگر یعنی اشاعه تروریسم و افراط‌گرایی و نیز گسترش نفوذ و مداخلات قدرت‌های فرامنطقه‌ای باشد.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl
 دولت‌های ضعیف و شکننده در عراق، افغانستان و پاکستان باعث گسترش بحرانهای مذکور  می‌شود و علاوه بر این، زمینه تداوم حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای را نیز فراهم می‌سازد. در کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز بحران اقتدار و ضعف دولت‌ها زمینه‌ای را برای همکاری نامتقارن با قدرت‌های فرامنطقه‌ای و افزایش مداخلات قدرت‌های خارجی فراهم ساخته است. اختلافات قومی، وجود دولت‌های اقتدارگرا، بحران مشروعیت، عدم وجود دموکراسی و نهادهای مدنی به همراه اقتصاد ضعیف در برخی از کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از جمله عوامل دیگری است که موجب بروز بی ثباتی و ناامنی در محیط امنیتی ایران خواهد شد.

رویکرد ایران در منطقه استراتژیک خاورمیانه خود براساس الگوی امنیت مبتنی بر همکاری و مشارکت قرار دارد. اولین مؤلفه این رویکرد کاهش حضور نظامی قدرت‌های منطقه‌ای است که باعث تشدید افراط‌گرایی و تروریسم و تخریب همکاری و روابط طبیعی کشورهای منطقه شده است.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl

دومین مؤلفه همکاری و مشارکت بازیگران منطقه‌ای در ساختار امنیتی، بویژه هم ‌فکری و همکاری کشورهای بزرگ‌تر مانند ایران، ترکیه و عربستان سعودی در حل و فصل چالش‌های مشترک نظیر تروریسم و مدیریت الگوهای تعاملاتی گروه‌های قومی – مذهبی فراملی با واحدهای ملی است. در این فرآیند، همکاری منطقه‌ای تنها به واسطه اعتمادسازی گام به گام و ایجاد اطمینان متقابل در میان کشورها و همچنین تلاش برای حل و فصل چالش‌هایی تحقق می یابد که محصول برخی تعارضات ساختاری چون مشکلات روند دولت – ملت‌سازی و ضعف فرهنگ و رویه‌های دموکراتیک است.

فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقهl
جمهوری اسلامی ایران براساس رویکرد فوق در هر یک از حوزه‌های جغرافیای سیاسی خود در پی حل و فصل چالش‌های امنیتی با همکاری و مشارکت بازیگران منطقه‌ای است. پس از پایان ماراتن سخت و پیچیده مذاکرات هسته ای کشورمان با شش قدرت جهانی و حصول نتیجه ای متوازن از این کارزار،ادبیات سیاسی و گفتمان دیپلماسی تهران بعنوان یک الگوی بین المللی و البته راهگشا، می تواند ماخذ و منبع بسیار مطلوبی جهت برون رفت منطقه از معضلات متعدد لحاظ گردد؛ چرا که امروز تنها و بهترین لنگرگاه برای پهلو گرفتن کشتی صلح و آرامش در منطقه، ایران است.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

گام بعدی تهران پس از توافق هسته ای کمک به ایجاد ثبات در منطقه خواهد بود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme