https://telegram.me/empireoflies

فاسدترین سعودی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغولیعهد همه‌کاره سعودی در فاصله تنها یک ماه و نیم پس از آغاز کارزار به‌اصطلاح ضدفساد و دستگیری صدها شاهزاده و امیر و شخصیت دانه‌درشت عربستان به اتهام فساد مالی، حال خود توسط رسانه‌های بین‌المللی به عنوان یک شخصیت فاسد رسوا می‌شود.

محمد بن‌سلمان موسوم به صدامک که انتظار داشت خوش‌خدمتی‌هایش به آمریکا و اسرائیل و برخی دولت‌های اروپایی، مصونیت رسانه‌ای را برای او در غرب به ارمغان آورد، در بحرانی‌ترین روزهای صدارتش و در حالی که با فاش شدن رابطه عمیق سعودی با رژیم اشغالگر اسرائیل و توطئه خود او برای واگذاری قدس به صهیونیست‌ها، تمام پل‌های پشت سر خود را با جهان اسلام و عرب خراب کرده، حالا با افشاگری رسانه‌های مهم اروپایی و آمریکایی به مرز جنون رسیده تا جایی که خود و اطرافیانش هر روز برای جبران مافات گاف‌ها و شکست‌های قبلی، مرتکب تناقض‌های بزرگ‌تری می‌شوند. مطبوعات سرشناس غربی که در ماه‌های ابتدایی حکومت سلمان و پسرش، در تمجید و تعارف با آنها با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند و حتی تا اوایل سال گذشته میلادی حاضر به انتشار حقایق درباره از کار افتاده بودن سلمان و کودتای پسرش در ریاض نبودند، حالا با آشکار شدن تزلزل حاکمیت سعودی به رهبری جوان خامی مثل بن‌سلمان، تعارف را کنار گذاشته‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز که بن‌سلمان در سفر سال گذشته خود به آمریکا به موسسه تایمز کمک مالی کرده بود، حال با افشای ابعاد فساد این جوان تازه به دوران رسیده، ژست اصلاح‌گری او را به سخره می‌گیرد. در این گزارش مفصل با عنوان «گران‌ترین خانه جهان متعلق به کیست؟ اسباب‌بازی دیگری برای شاهزاده سعودی» خبرنگاران نیویورک تایمز «نیکولاس کالیس» و «مایکل فورسایث»، با ارائه اسنادی، ریخت و پاش‌های میلیارد دلاری ولیعهد به‌اصطلاح فسادستیز سعودی را فاش می‌کنند. در گزارش این روزنامه در برابر انکار مستمر رژیم عربستان، اسناد مالکیت محمد بن‌سلمان بر گران‌ترین قصر فرانسه، یک قایق تفریحی مجلل و گران‌ترین تابلوی لئوناردو داوینچی رو شده است، آن هم در حالی که او پسر شاه قبلی و رئیس گارد ملی، بزرگ‌ترین سرمایه‌دار سعودی، نخست‌وزیر لبنان، بزرگ‌ترین بانکدار اردن، رئیس سابق دیوان پادشاهی، فرمانده نظامی سابق ارتش، مالک بزرگ‌ترین شرکت ساخت‌وساز عربستان، مشهور‌ترین مفتی وهابی و صدها شخصیت دانه‌درشت دیگر از خاندان سعودی و خارج از آن را به طور دائم یا موقت در حومه ریاض تحت بازداشت فله‌ای و شکنجه قرار داده و کمیته‌ای را برای بررسی اتهامات فساد آنها به منظور اخاذی‌های مجموعا ۸۰۰ میلیارد دلاری از ایشان برپا کرده است.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: «۲ سال پیش که قصر (تازه‌ بازسازی شده) لویی چهاردهم به فروش رفت، مجله فورچونز آن را گران‌ترین خانه دنیا لقب داد و نویسنده مجله مد و زیبایی تاون‌اندکانتری که از دیدن مشخصات این قصر از خود بی‌خود شده بود، مقاله‌ای در وصف فواره‌های طلایی، مجسمه‌های مرمرین و پارک دالان دالان ۵۷ جریبی آن نوشت اما در میان همه این گزارش‌ها و مقالات توصیفی، جای یک چیز خالی بود: نام خریدار این ملک ۳۰۰ میلیون دلاری! اکنون مشخص شده که رد این معامله به وارث تاج و تخت عربستان یعنی محمد بن‌سلمان می‌رسد. خرید این خانه، یکی از معاملات سنگین سال ۲۰۱۵ شاهزاده سعودی بود. او ۵۰۰ میلیون دلار هم برای خرید یک قایق تفریحی از یک کارخانه‌دار روس و اخیرا  ۴۵۰ میلیون دلار دیگر برای خرید یکی از نقاشی‌های «لئوناردو داوینچی» هزینه کرده است… قصر مورد نظر که در شهر «لوئینز ونسان» فرانسه قرار دارد، بر اساس مدارک قانونی به چند شرکت تعلق دارد که همگی متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری «هشت» است؛ این یک شرکت سعودی است که مدیریتش در دست بنیاد شخصی محمد بن‌سلمان است.

مشاوران مالی خانواده سلطنتی عربستان البته با صراحت به نیویورک تایمز گفته‌اند این قصر در نهایت متعلق به بن‌سلمان است. او یک شکارگاه خصوصی مجلل ۶۲۰ جریبی هم در نزدیکی پاریس از طریق شرکت سرمایه‌گذاری «هشت» خریده و از آن مضحک‌تر اینکه می‌تواند همه چیز قصر قرن هفدهمی مدرنیزه شده‌اش، حتی فواره‌ها را از طریق اپلیکیشنی روی گوشی آیفون خود کنترل کند». «بروس ریدل» از تحلیلگران سابق سیا در توصیف حال و روز وجهه اجتماعی بن‌سلمان می‌گوید: «او سعی کرد از خود تصویر شخصی متفاوت، یک مصلح و مردی دور از فساد بسازد و تا حدودی هم موفق بود، اما این [ماجرا] ضربه‌ای کاری به تصویر ساخته شده از بن‌سلمان وارد کرد». معتبرترین روزنامه آمریکایی در ادامه می‌آورد: «بن‌سلمان ۳۲ ساله، از نظر مردم کشورش، جوانی جسور  و از نظر برخی دیگر، جوانی بی‌پروا ست. او علاوه بر حمله هوایی به یمن و محاصره قطر، در پرونده‌های داخلی کشورش هم دستی داشت. به نظر می‌رسد این شاهزاده جوان با محدود کردن پلیس مذهبی سعودی، دادن قول حق رانندگی به زنان و اعلام خبر قریب‌الوقوع بودن باز شدن سینما در کشورش، حمایت جوانان سعودی بسیاری را جلب کرده است. خانواده سلطنتی سعودی که منشأ درآمدش هنوز هم نامشخص است، با پایین آمدن قیمت نفت سعی کرد کسری بودجه رو به فزونی خود را با نظم و انضباط مالی جبران کند اما درست در سال گذشته میلادی که دولت برای جبران کسری بودجه خود، اجرای پروژه‌هایی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار را متوقف کرد، پادشاه کشور یعنی ملک سلمان در حال ساخت قصری جدید در مراکش بود و ولیعهدش هم سراغ خرید یک قایق تفریحی مجهز به ۲ استخر و یک بالگرد رفته بود. بن‌سلمان البته تنها شاهزاده دخیل در این خریدهای بزرگ نیست. یکی دیگر از فرزندان ملک سلمان یعنی شاهزاده «ترکی بن‌سلمان» – که گزینه وزارت خارجه است – در میان حامیان مالی شرکت خدمات مالی «آیل آو من» است که سال ۲۰۱۴ یکی از  پنت‌هاوس‌های متعلق به خود در وست‌مینستر لندن را به قیمت ۳۳ میلیون دلار فروخت. برادر دیگر محمد یعنی شاهزاده «سلطان بن‌سلمان» هم اخیراً یک هواپیمای بوئینگ لوکس را که حداقل ۱۰۰ میلیون دلار قیمت دارد، خریده است».

رئیس مرکز خاورمیانه سعودی: عرب‌ها باید یهودیت قدس را به رسمیت بشناسند!
گفته‌های رئیس مرکز تحقیقات خاورمیانه سعودی مبنی بر اینکه بیت‌المقدس شهری متعلق به یهود است، با واکنش‌های تندی در داخل و خارج عربستان مواجه شد. «عبدالحمید حکیم» رئیس مرکز تحقیقات خاورمیانه جده در گفت‌وگو با شبکه‌ ماهواره‌ای الحره درباره حوادث اخیر در فلسطین مدعی شد تصمیم «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهوری آمریکا  در تعیین قدس به عنوان پایتخت اسرائیل شوک مثبتی در روند گفت‌وگوهای سازش اعراب با اسرائیل ایجاد کرده است! او گفت: «ما عرب‌ها باید این نکته را بدانیم، بفهمیم و آن را به رسمیت بشناسیم که قدس نماد دینی یهودیان است و قداستش برای آنها همانند قداست مکه و مدینه برای مسلمانان است.» این خدمتگزار رژیم سعودی همچنین از عرب‌ها خواست خود را از «میراث ناصریسیم (جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور اسبق مصر) و اسلام سیاسی‌خواه سنی، خواه شیعی که صرفا برای منافع سیاسی ایجاد شده و دشمنی یهود و انکار حق تاریخی آنها در منطقه»، آزاد کنند. یاوه‌گویی‌های حکیم به دنبال مصاحبه هفته‌های گذشته تارنمای خبری ایلاف متعلق به رژیم عربستان با «اسرائیل کاتص» وزیر اطلاعات و «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود که در آنها بر همکاری‌های محرمانه و آشکار ریاض و تل‌آویو در همه زمینه‌ها تاکید شده و خبر دعوت رسمی از بن سلمان به سرزمین‌های اشغالی توسط کاتص فاش شده بود. همچنین هفته گذشته وزیر خارجه سعودی در اظهارنظری تاریخی، ماهیت صهیونیستی رژیم حاکم بر عربستان را برملا کرده و از نقشه راه برقراری روابط با اسرائیل سخن به میان آورد.

انتهای پیام/وطن امروز

ولیعهد همه‌کاره سعودی در فاصله تنها یک ماه و نیم پس از آغاز کارزار به‌اصطلاح ضدفساد و دستگیری صدها شاهزاده و امیر و شخصیت دانه‌درشت عربستان به اتهام فساد مالی، حال خود توسط رسانه‌های بین‌المللی به عنوان یک شخصیت فاسد رسوا می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme