https://telegram.me/empireoflies

فاجعه منا کار خدا بود! +فیلم

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: شبکه وهابی “وصال حق” برای توجیه عملکرد بد آل سعود در فاجعه منا مدعی شد که این حادثه قضا و قدر الهی بوده و دولت عربستان در آن تقصیری نداشته است.

مجری-کارشناس شبکه وهابی وصال حق در برنامه “در منا چه گذشت؟” با تفسیر به رای قرآن گفت: «شاید برخی که ایمان ندارند بگویند که اگر این حجاج  به مکه نمی رفتند هرگز کشته نمی شدند در صورتی که ابداً چنین نیست؛ الله متعال در قرآن می فرماید: کل نفس ذائقه الموت [همه کس مرگ را می چشد]و یا در جای دیگر می فرماید: اذا جاء اجلهم لایستاخرون عنها و لا یستقدمون [پس چون اجلشان فرا رسد، نه مى ‏توانندساعتى آن را پس اندازند و نه پیش]. به همین دلیل این حادثه تقدیر الهی بوده و کسی دیگری در آن نقش نداشته است.»

با این تفسیر باید گفت؛ تمام جنایاتی که در طول تاریخ بشر صورت گرفته ـ العیاذ بالله ـ مشیت الهی بود! و اگر این تفسیر را پذیرفتید باید به این نظریه قائل شوید؛ خداوند ـ العیاذ بالله ـ ظالم  است؛ چرا که تمامی ستمکاران و جنایتکاران به دستور خداوند و مشیت او دست به جنایت زده و فردای قیامت به واسطه همین مشیت خداوند باید عذاب شوند و این عین ظلم در حق آنها است.

وی در ادامه گفتار خود برای توجیه سوءمدیریت مقامات سعودی به تفسیر به رای آیه ۷۸ سوره مبارکه نساء پرداخته و گفت: « کسانی می گویند اگر امکانات بیشتر بود تعداد کشته ها کمتر می شد در صورتی که الله متعال در قرآن در پاسخ به آنها می گوید:«أَیْنَمَا تَکُونُواْ یُدْرِککُّمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کُنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُّشَیَّدَهٍ [هر کجا باشید، شما را مرگ درمى‏یابد هر چند در بُرجهاى استوار باشید] پس به گفته قرآن امکانات هیچ تاثیری در مرگ میر حجاج در منا ندارد.»

حال آنکه کمک و امداد رسانی ولو در حد یک “لیوان آب” که از حجاج در این فاجعه توسط نیروهای ذی ربط سعودی دریغ شد، به این آیه ربطی ندارد.

آنچه که در این فاجعه داد مسلمانان و حجاج را بلند کرد؛

۱ـ بستن خیابانهای منا به واسطه ورود پسر پادشاه عربستان بدون اعلام قبلی به حجاج.

۲ـ عدم اقدامات لازم برای امدادرسانی به حجاج آسیب دیده. به گفته برخی حجاج نجات یافته”اگر نیروهای سعودی به حجاج آب می رساندند” تعداد قابل توجهی از حجاج جان خود را از دست نمی دادند.

۳ـ بکار گیری نیروهای جوان و کم تجربه در این حادثه؛ به دلیل اعزام بخش زیادی از نیروهای باتجربه به جنگ علیه مردم یمن.

و خیلی از موارد دیگر که در این مختصر نمی گنجد.

گفتنی است اینگونه توجیهات و تفسیر به رأی قرآن کریم سابقه تاریخی دارد. دربار بنی امیه و بوق های تبلیغاتی آنان ید طولایی در این زمینه دارند  توجیه مظالم حاکمان به واسطه تحریف معانی آیات الهی کار هر روزه آنان بر فراز منابر بوده است.

به عنوان مثال پس از حادثه جانسوز کربلا، عبیدالله بن زیاد، پس از پرسش از نام حضرت سجاد خطاب به اسیران گفت: مگر علی بن حسین را خدا در کربلا نکشت؟

همانگونه که مشاهده می کنید آنان افعال خود را به خداوند نسبت می دادند که امام علی بن الحسین (سلام الله علیه) در پاسخ فرمودند: من برادری داشتم در کربلا که مردم او را کشتند.  با دقت در مفاد پاسخ امام در می یابیم که انتساب افعال اختیاری به خدا آنگونه که از  انجام دهنده سلب مسؤلیت کند مردود است. میدانیم که تمام افعال انسانها با مشیت الهی و به اذن خدا است اما اراده خداوند به این تعلق گرفته که افراد بشر بتوانند با اختیار خود دست به انجام اعمال بزنند به عبارت دیگر انتساب افعال بندگان به خداوند از آن جهت است که اذن و اختیار انجام آن از جانب خداوند داده شده است نه اینکه نفس عمل را بتوان به خداوند منتسب کرد و از انجام دهنده آن سلب مسؤلیت نمود.لذا به حق می توان شبکه های وهابی را وارثان بنی امیه دانست چراکه عملکرد ضعیف و ظلم آشکار ماموران سعودی در فاجعه کشتار منا را برای سرپوش گذاشتن بر این ظلم، با استفاده نابجا و غلط از آیات قرآن نوعی قضا و قدر الهی می دادند.

دانلود

انتهای پیام/جام نیوز

شبکه وهابی برای توجیه سوءمدیریت آل سعود در فاجعه منا به تفسیر به رای قرآن به روش بنی امیه روی آورد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme