https://telegram.me/empireoflies

غصب ۲۱۶۷ روستا توسط رضا خان !

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رضا شاه در غصب املاک سیری نداشت و این نقطه ضعف، مورد سوء استفاده ی اطرافیانش قرار می گرفت. فردوست می نویسد: «اگر می خواستید رضا خان خوشحال شود، درجه بدهد، مقام بدهد، یا پیشنهادی را تصویب کند بهتر بود قبل از شروع نام چند ملک را با مشخصات و قیمت آن مطرح می کردید و مطمءن بودید که کارتان انجام می شود.»

با استفاده از روش های پیش گفته (یعنی تهدید، حبس، شلاق، شکنجه، خرید با قیمت بسیار ناچیز یا غصب املاک) رضاخان املاک وسیعی را در بسیاری از مناطق ایران بدست آورد.

او پس از اخذ زمین ها متوجه انحصار کشاورزی تمام ایران شد. از این رو مثلا کشت برنج در اصفهان را رسما و در ظاهر برای حفظ مردم اصفهان از مالاریا، اما در واقع برای حفظ برنج شمال از رقابت که از آن خودش بود ممنوع کرد.

در سال ۱۳۲۰ شمسی پس از خروج رضا شاه از ایران، یکی از وکلای دوره سیزدهم مجلس شورای اسلامی، به نام موید احمدی در جلسه مجلس اعلام کرد: “رضا شاه صاحب ۴۴۰۰۰ مستقل و ۷۰ میلیون ریال پول نقد در بانک ملی ایران می باشد.” (این در حالیست که زمانی که رضا خان بر تخت سلطنت نشست اصلا زمین نداشت و تمامی این زمین ها را با تهدید و شکنجه و شلاق و غصب و … در طی دوران سلطنتش – بخوانید چپاولگری اش – بدست آورده بود).

درآمد سالانه رضا شاه به ۷۰ میلیون تومان می رسید که از این مبلغ، هر ساله ۶۰ میلیون تومان (تقریبا معادل ۲۵ میلیون دلار آمریکا در آن زمان) به خارج منتقل می‌شد.

شمار روستاهایی که رضا شاه در مدت سلطنت تصاحب کرد بالغ بر ۲۱۶۷ پارچه به شرح زیر است:
فارس: ۱۹ پارچه با ۲۰۰ خانوار
کرمان: ۱۹۱ پارچه با ۴۲۵۰ خانوار
آذربایجان غربی: ۱۱۵ پارچه با ۶۳۶۵ خانوار
تهران: ۴۲۸ پارچه با ۴۴۲۴ خانوار
گیلان و مازندران: ۱۲۴۱ پارچه با ۳۲۸۷۸ خانوار
و …
جمع کل روستاها: ۲۱۶۷ پارچه
جمع کل خانوار: ۴۹۱۱۶ خانوار

منبع: کتاب مفاسد خاندان پهلوی، (تالیف شده بر اساس اسناد)تالیف دکتر شهلا بختیاری، جلد اول، فصل مفاسد مالی، بخش “زمین خواری، میراث پهلوی ها”

انتهای پیام/

درآمد سالانه رضا شاه به ۷۰ میلیون تومان می رسید که از این مبلغ، هر ساله ۶۰ میلیون تومان (تقریبا معادل ۲۵ میلیون دلار امریکا در آن زمان) به خارج منتقل می شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme