https://telegram.me/empireoflies

غزه؛ خاری در چشم صهیونیست‌ها

اختصاصی: به گزارش «امپراتوری دروغ»، منطقه غزه که از آن با عنوان «نوار غزه» یا «باریکه غزه» یاد می‌شود در جنوب غربی سرزمینهای اشغالی (فلسطین) قرار دارد. این باریکه دقیقا ۴۱ کیلومتر طول دارد و عرض آن نیز بین ۶ تا ۱۲ کیلومتر تغییر می‌کند. کل مساحت این منطقه ۳۶۰ کیلومتر مربع است و حدود یک و نیم ملیون نفر جمعیت دارد که یکی از پرتراکم‌ترین مناطق دنیاست.

از شمال به شهرک صهیونیست‌نشین «عسقلان» منتهی می‌شود، از شرق به استان «بئر شبع» فلسطین اشغالی و از جنوب نیز به کشور مصر می‌رسد. در سمت غرب نیز، دریای مدیترانه قرار گرفته است. در منطقه غزه پنج شهر وجود دارد، به ترتیب از شمال، جبالیا، غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح که بزرگترین آن‌ها شهر غزه است.بیش از ۹۹ درصد از ساکنان نوار غزه را مسلمانان و حدود ۱ درصد از جمعیت این منطقه را اقلیت مسیحیان فلسطینی تشکیل می‌دهند.

این منطقه دارای مرزی ۵۱ کیلومتری با اسرائیل و مرزی ۱۱ کیلومتری با مصر در نزدیکی شهر رفح است. خان یونس در ۷ کیلومتری شمال شرقی رفح واقع شده، و شهرهای متعدد در طول ساحل بین این منطقه و شهر غزه واقع شده است. بیت لاهیا و بیت حانون به ترتیب در شمال و شمال شرقی شهر غزه واقع شده‌اند.

نوار غزه

نوار غزه

کنترل نوار غزه از سال ۲۰۰۷ پس از اختلاف و درگیری با جنبش فتح، به دست حماس افتاد و جنبش فتح در حال حاضر صرفا بر کرانه باختری تسلط دارد. دو ماه پیش، حماس و فتح برای تشکیل دولت واحد به توافق رسیدند. غزه در حال حاضر محل تجمع گروههایی است که به مقاومت و ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی اعتقاد دارند.امروزه مردم این منطقه کوچک در مضیقه قرار گرفته اند. آنان با مشکلات متعددی مواجه شده اند

این مشکل پیش زمینه‌ای تاریخی دارد. پس از پیروزی حماس در انتخابات در سال ۲۰۰۷ رژیم صهیونیستی راه های ارتباطی این منطقه را با سایر ملل جهان قطع کرد. رژیم صهیونیستی حتی رابطه این منطقه را با سازمانهای بین المللی امداد و خبرنگاران نیز قطع کرده است.

به این ترتیب رابطه یک میلیون و پانصد هزار نفر مردم ساکن غزه با جهان بیرون کاملا قطع شد رژیم غاصب صهیونیستی ابتدا راه های زمینی ای که در اختیار داشت را بر روی مردم غزه بست. یعنی آن را از سمت شرق و شمال محاصره کرد. سپس راه دریایی ای که به سواحل غزه ختم می شد را نیز بست و اجازه نزدیک شدن هیچ شناوری را به سواحل غزه نمی دهد. تنها راه ارتباطی ساکنین نوار غزه با جهان بیرون از راه مصر و گذرگاه رفح بوده است. در زمان دولت حسنی مبارک، به خاطر رابطه نزدیک مبارک با صهیونیست ها گذرگاه رفح بسته بود و اجازه عبور و مرور به مردم غزه داده نمی شد.

کودکان غزه به دنبال پدر و مادر خود.

کودکان غزه به دنبال پدر و مادر خود.

پس از سقوط مبارک نیز برای مدتی در زمان محمد مرسی این مسئله مطرح شد که گذرگاه رفح گشوده شود اما این امر انجام نشد. در این مدت هرچند مردم غزه از راه زمینی و دریایی نمی توانستند با جهان بیرون در ارتباط باشند. اما از طریق حفر تونل‌های زیر زمینی با مصر در ارتباط بودند و وسایل مورد نیاز خود را از این راه تامین می کردند. اما پس از کودتا علیه حکومت محمد مرسی اوضاع تغییر کرد.

حاکمان مصر در خواست اسرائیل را اجابت کردند و تونل های زیر زمینی ای که مردم غزه از طریق آن با مصر در ارتباط بودند را از بین بردند. به این ترتیب محاصره نوار غزه کامل شد و دیگر ارتباط آنها با جهان بیرون به صورت کامل قطع شد. این امر باعث شد تا حتی مردم مظلوم غزه در برآورده کردن نیازهای بسیار ضروری خود با مشکل مواجه شوند. نیاز های اساسی مردم زندگی در آنجا را مختل کرده است.

همچنین به دلیل محاصره و نبود سوخت کافی در این منطقه دستگاه های فاضلاب قادر به کار کردن نمی باشد و روزانه حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب فاضلاب وارد آب دریا شده و ماشین‌های حمل زباله نیز به دلیل عدم سوخت کافی متوقف شده اند و این منطقه به زباله دانی بزرگ تبدیل شده است

چرایی جنگ در غزه

تاریخ شصت ساله اسرائیل نشان داده که این رژیم حیات خود را در بحران و جنگ می‌بیند به عبارت دیگر هرگاه عرصه بر این رژیم مجعول تنگ می‌شود تلاش دارد تا با جنگی خود را زنده کند. تجربه ی جنگ های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه و ۸ روزه همین طور جنگ های قبل از این بین اعراب و اسرائیل نشان می دهد که جنگ برای اسرائیل تاکتیک نیست بلکه به منزله ی یک استراتژی است. یعنی حیات این کشور در بن‌بست‌ها، آن است که با ایجاد جنگی در منطقه خود را زنده کند و از بن‌بست برهاند.

جامعه اسرائیل به شدت شکننده است و در اصطلاح ژئوپولیتیکی چنین جامه ای را جامعه ای موزائیکی گویند یعنی دو عامل امنیت و اقتصاد صهیونیست‌ها را در کنار یکدیگر نگه می دارد و هر گاه این دو عامل یا یکی از این دو عامل مخدوش شود جامعه اسراییل از هم می‌پاشد. به همین دلیل هرگاه دولت مردان رژیم صهیونیستی با بحرانی مواجه می‌شوند شروع به حمله به فلسطینیان نموده تا در مقابل شهروندان خود و دولت های غربی مظلوم‌نمایی کنند.

همچنین مردم اسراییل در فرهنگ، زبان، نژاد اختلافات شدید داشته و نمی‌توانند با یکدیگر احساس هویت مشترک که تشکیل‌دهنده یک ملت است داشته باشند. بزرگترین کابوس در فرهنگ و ذهن یهود ناامنی است و حاضر است برای آن ملیاردها دلار هزینه کند و تمامی معادلات طبیعی را بر هم بزند تا خود را زنده نگه دارد.

چند روز پیش بود که سخنگوی ارتش اسرائیل از آغاز عملیات تازه‌ای علیه باریکه غزه خبر داد. عملیاتی که این بار هم مثل دو عملیات قبلی (۲۰۰۹ و ۲۰۱۲) هدف اعلام شده آن را «ریشه‌کن کردن حماس» اعلام کردند. اسرائیلی‌ها این عملیات را به عبری «صخره سخت» (تصوک ایتان) نام گذاشتند و مثل عملیات سال ۲۰۱۲ آن را با نامی دفاعی به جهان معرفی کردند: «عملیات لبه محافظ»

دلایل حمله اسرائیل به غزه

در اردیبهشت ماه امسال بود که سران فتح و حماس از توافقی بزرگ خبر دادند.فلسطینی‌ها برای پایان دادن به اختلافات پس از هفت سال و تشکیل دولتی فراگیر در کرانه باختری و نوار غزه به توافق رسیدند. هیچ‌کس به اندازه نتانیاهو با این توافق مخالفت نکرد. بی‌بی صهیونیست‌ها به همین بهانه مذاکرات از پیش تعلیق‌شده سازش را رسما متوقف کرده و ادامه آن را به لغو توافق موسوم به آشتی ملی منوط کرد..

آغاز عملیات در غزه شاید بیش از هر چیز اختلاف‌افکنی در میان دو جناح فلسطینی‌ و به هم زدن توافقات صورت گرفته برای تشکیل دولت وحدت ملی را دنبال می‌کند تا امنیت این رژیم را در مناطق مختلف تامیین کند. حمله به غزه آن هم زمانی که کشور ایران و گروه ۱+۵ بعد از چندین دوره مذاکرات به مراحل حساس خود رسیده است و در جایی که آمریکا به دنبال فشار هرچه بیشتر به ایران می باشد این اتفاق رخ داده است.

مقامات آمریکایی که پیش‌تر عنوان کرده بودند که مسئله حقوق بشر و «حمایت از گروه‌های تروریستی» را بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌کنند،این بار زودتر وارد عمل شده و تائید کردند که این مسئله را در مذاکرات جاری در وین، پیش خواهند کشید روز یکشنبه هم زمزمه‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه آمریکایی‌‌ها بحث توقف حمایت از حماس و خلع سلاح این گروه را در مذاکرات مطرح کرده‌اند.

از نگاهی دیگر زمانی که بازی‌های جام جهانی در حال برگزاری می‌باشد بهترین نقطه زمانی است که این رژیم در سایه سکوت خبری اهداف جنایات وار خود عملی کرده و کمترین فشار بین المللی را متحمل شود. حمله گسترده به غزه را از نگاهی دیگر می‌توان تلاش نتانیاهو برای کاهش فشارهای داخلی دانست.

کشته شدن سه اسرائیلی در کرانه باختری و شکست اطلاعاتی کم‌سابقه صهیونیست‌ها در فاصله سه هفته‌ای گم شدن تا شناسایی اجساد آن‌ها، موجی از انتقادات را علیه نتانیاهو و تیم امنیتی وی به راه انداخته بود با وجود چنین شرایطی این رژیم در پی آن است این ضعف اطلاعاتی خود را سرپوش گذاشته و مردم خود را به مسائل دیگر مشغول کنند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme