https://telegram.me/empireoflies

عقیده زنان ایرانی با ۳۰۰ هزار لایک تغییر نمی‌کند

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از وبلاگ زبان سرخ، اسمش را گذاشته است “آزادی های یواشکی زنان”.  ۳۰۰ هزار نفر آن را لایک کرده اند. فعالیت اما محدود شده است به عکس هایی از زنان با صاحبان نامعلوم که درجاهایی خلوت حجاب را از سر برداشته اند!


ادمین یا همان مدیر صفحه “معصومه علی نژاد قمی” معروف به “مسیح علی نژاد” است. همان خبرنگار و همکار قدیم در مجلس شورای ششم و هفتم!! و خبرنگار جنجالی ضدانقلاب که هر از گاهی به خیال خود گرد و خاکی به پا می کند! صفحه را که باز می کنی، تیک آبی کنار اسم حاکی از آن است که پیجی وریفای شده است که به عبارتی نشان می دهد فیس بوک این پیج را تایید کرده است.

هر چه تایم لاین صفحه را به سمت پایین تر می بری، عکس هایی را از زنان و دختران می بینی که در مکان های خلوت روسری را از سر برداشته اند و برای این آزادی یواشکی به به و چه چه می کنند؛ عکس هایی که صاحبانش معلوم نیست و اصلا مشخص نیست عکس ها برای چه کسانی است و از کجا آمده است!

صدها عکس وجود دارد که البته تمامی آنها عکس های آزادی های یواشکی نیستند و برخی از آنها آرشیو عکس های خبرگزاری های داخلی است و چندین عکس هم یا متعلق به خود علی نژاد است یا تصاویر روزنامه های خارجی است! و برخی هم مربوط به قبل از انقلاب!

اما بازتاب این صفحه در رسانه های غربی بسیار گسترده بود؛ انگار که اگر کسی نداند به خیال خود، به زودی انقلابی در وضعیت حجاب زنان ایرانی قرار است رخ دهد!

سه صفحه از مجله معروف “اینترناتزیوناله” ایتالیا، صفحه اول لوموند، روزنامه گاردین و روزنامه آلمانی اشپیگل، بی.بی.سی، دویچه وله و رادیو فردا و … از رسانه هایی هستند که این موضوع را بازتاب داده اند و به آن پرداخته اند. ۲۸۸هزار نفر صفحه را لایک کرده اند. با وجود ۲۸۸هزار نفر دنبال کننده، تعداد عکس ها به زور به ۲۲۵ عدد می رسد.

این درحالی است که خود مسیح علی نژاد با ذوق وشوق فراوان گفته بود که در هر دو دقیقه یک عکس به هر کدام از صفحات او ایمیل می شود و او “از این همه حجمِ یواشکی هایی که می خواهند فریاد شود” شوک زده است! البته اگر آنطور که خود علی نژاد می گوید، باید حساب عکس ها از ابتدای باز شدن این صفحه ( اول ماه می) به اندازه کل جمعیت ایران رسیده باشد.

اگرچه تهرانی ها بیشترین لایک را برای این صفحه زده اند، اما تعداد زیادی از این ۲۸۸هزار نفر در خارج از ایران زندگی می کنند که فکر نمی کنم  اصلا احتیاجی به آزادی یواشکی داشته باشند!

از سویی دیگر پدیده ای که این روزها در دنیای مجازی رواج یافته است، خرید لایک و فالوئر است که ادمین با پرداخت مبلغی یا از راه های مخصوص دیگر می تواند تعداد زیادی لایک و فالوئر برای صفحه خود جمع کند. حتی اگر از این مورد نیز فاکتور بگیریم، نمی توان وجود دنبال کننده های فیک یا جعلی را نادیده گرفت.

اگر فرض را بر این بگذاریم که تمام فالوئرها و طرفداران “آزادی های یواشکی زنان” واقعی باشند، تنها ۰.۰۸درصد از آنها تصاویر آزادی های یواشکی خود را با مسیح علی نژاد درمیان گذاشته اند؛ موضوعی که با ادعای علی نژاد زمین تا آسمان تفاوت دارد.

حتی اگر تعداد مردان و پسران دنبال کننده صفحه را در نظر بگیریم، باز هم این نسبت برای کسی که ادعای کلید زدن آزادی حجاب زنان را دارد، کمی خنده دار به نظر می رسد! چون اصولا در هیچ کجای دنیا، یک صفحه اجتماعی با ۲۵۰ عکس نمی تواند عقاید اجتماعی یک ملت را تغییر دهد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. نقدی که بنده دارم این است که ممکن است که این تحلیل مطرح شده صحیح باشه ولی می تونه تحلیل دیگه ای هم مطرح باشه:
    شاید اینکه فضای اختناقی در میان دگراندیشان دیده میشه که هر کسی این ریسک رو نمی کنه که سهم خودش رو در این حرکت بپردازه و نظرش رو با عکسش آزادانه بیان کنه و به اشتراک بذاره. چه اینکه در همین فیسبوک عکس پروفایل خیلی بیشتر از ۲۵۰ نفر بدون حجابه! شاید ده ها هزار نفر، ولی چرا عکس همه ی این ها در این صفحه دیده نمی شه؟!
    معنای این چیست؟ آیا میشه فرض کرد که عدم تمایل این جمعیت زیاد به خاطر ترس از سیاسی بازی ها و عواقبی که برای خودشون از پیوستن به این فضا با بوی سیاست انگلیسی از طرف حکومت متصورند، هست؟! هرچند من نمی گم حتما عواقب یا حتی بررسی ای از طرف حکومت واقعا وجود داره یا نه. ولی این ترس در ناخداگاه جمعیتی از خلق هست

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme