https://telegram.me/empireoflies

عقده گشایی تحلیل گر ارشد BBC به بهانه حقوق بشر

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: در روزهای اخیر اظهارات دبیرکل ستاد حقوق بشری قوه قضائیه برای افتتاح دفتر حقوق بشر اتحادیه اروپا در تهران، با واکنش رسانه های معاند رو به رو شد.

این دفتر که از ابتدا مشخص شده برای جاسوسی و اخلال در زمان انتخابات ریاست جمهوری و بازگشای پرونده جدیدی بر علیه ایران در حوطه حقوق بشر راه اندازی خواهد شد اروپائیان را بر ان داشته تا در این فرصت کم با فشار بر برخی از غرب گرایان در ایران به اهداف خود نزدیک شوند.

شیوه رسانه های ماهواره ای هم در این فقره ایجاد اختلاف و القاء تفرقه میان گروه های مختلف سیاسی و نهادهای حکومتی است. بخش فارسی بی بی سی با تکیه بر اظهارات یکی از نمایندگان مجلس سعی کرد تا آن طور وانمود کند که میان گروه های سیاسی و نهادها در ایران تفرقه و اختلاف وجود دارد.

بخش فارسی بی بی سی در برنامه «شصت دقیقه» به موضوع راه اندازی دفتر حقوق بشر و مخالفت ها با آن پرداخت. بی بی سی فارسی در ابتدای برنامه به اظهارات یکی از نمایندگان که گفته بود “ممکن است اروپایی‌ها انتقادهایی نسبت به رعایت حقوق بشر در ایران داشته باشند که به اعتقاد من برخی از آنها درست است” اشاره کرد.

انتخاب گزینشی اظهاراتاین نمایندگان مجلس توسط بی بی سی فارسی در حالی است که بسیاری دیگر از نمایندگان مجلس با راه اندازی دفتر حقوق بشری در تهران مخالفت هستند.

حسین باستانی تحلیل گر ارشد بی بی سی فارسی که معمولا در موضوعات این چنینی که رویه بی بی سی ایجاد تفرقه شدید است ورود می کند در این برنامه برای القاء بیشتر اختلاف میان مسئلان و نهادهای مختلف به این نکته اشاره کرد که “دولتی ها واضح است که با راه اندازی دفتر حقوق بشری اتحادیه اروپا موافق هستند ولو اینکه به جزئیات آن اشاره ی نکرده اند».

در این برنامه مجری تلاش زیادی کرد تا افتتاح این دفتر را به نفع ایران در مسایل اقتصادی و مبادلات تجاری بداند و اذهان را به سمتی می برد که دلیلی ندارد برخی از ارگان ها با این دفتر مخالفت کنند.

حسین باستانی هم در ادامه می گوید قوه قضائیه ایران به کسی اجازه نمی دهد که درباره قوانین جمهوری اسلامی ایران اظهارنظر کند و موضع جدی هم در این باره دارد، اما بحث قوانین اسلامی هم هست که اساسا قابل مذاکره نیست.

وی همچنین با اشاره به موضوع قصاص در قوانین ایران گفت: «در ایران خانواده قربانی بر سر دو راهی قرار داد که از طرفی توسط مقام های قضائی و فعالان حقوق بشر و … تحت فشار قرار می گیرد؛ آنها دو حق انتخاب بیشتر ندارند یا اینکه شاهد مرگ یک فرد دیگر باشند و یا اینکه رضایت دهند که در این صورت آن فرد سریعا آزاد می شود!!! این در حالی است که ما در اروپا شاهد هستیم که به قاتل مجازات حبس ابد تعلق می گیرد؛ اما در ایران ممکن است قاتل بعد از مدت خیلی کوتاهی آزاد شود!».

برخلاف اظهارات حسین باستانی باید گفت که حتی در صورت عفو قاتل از سوی اولیای دم همچنان مجازات قانونی برای قاتل پابرجاست.قانون در این رابطه می گوید:«هرگاه کسی که مرتکب قتل عمد شده و اولیای دم رضایت دهند در صورتی که عملش موجب اخلال در نظم جامعه شود یا بیم آن رود که دیگران نسبت به قانون متجری شوند دادگاه می تواند قاتل را به حبس از سه تا ده سال محکوم کند. فرقی نمی کند که رضایت اولیای دم بعد از صدور حکم قصاص باشد یا قبل از آن و حتی پس از صدور حکم قصاص و قطعیت حکم. فلذا چنانچه اولیای دم رضایت دهند دادگاه کیفری استان، قاتل را از حیث جنبه عمومی جرم محاکمه می کند که البته این رأی در دیوان عالی کشور قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی است».

نشان دادن این سطح از دانسته های تحلیل گر ارشد بی بی سی از قوانین حقوقی ایران در برنامه زنده برای شبکه ای که ادعای حرفه ای بودن دارد بسیار خجالت آور و غیر قابل باور است. البته سابقه نشان داده که تحلیل گران ازشد بی بی سی هم گاها در تحلیل موضوعات عقده های فروخورده خود را برون سپاری می کنند و به خورد مخاطب ناآگاه خود می دهند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme