https://telegram.me/empireoflies

عربستان چهارمین بودجه بزرگ نظامی در جهان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم، روز دوشنبه در گزارش سالانه خود با عنوان «روند هزینه ارتش های جهان در سال ۲۰۱۴» افزود: «در مجموع از یک تریلیون و هشتصد میلیارد دلار هزینه نظامی «قابل ملاحظه» جهانی در سال ۲۰۱۴ ، امریکا با وجود کاهش شش و نیم درصدی در بودجه نظامی خود، همچنان پرهزینه ترین ارتش جهان را دارد.»

بر اساس این گزارش، کشورهای چین، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب پرهزینه ترین ارتش های جهان را پس از امریکا دارند.

در این گزارش آمده است بودجه ارتش امریکا در سال گذشته ۴۵ درصد بیشتر از بودجه سال ۲۰۰۱، درست قبل از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در این کشور بوده است.

بحران اوکراین

این گزارش همچنین حاکی است بحران سیاسی و نظامی در اوکراین باعث شده است که بسیاری از کشورهای اروپایی هزینه های نظامی خود را افزایش دهند.

موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم به نقل از سام پرلو فریمن از نویسندگان این گزارش اعلام کرد: «بحران اوکراین اساسا وضعیت امنیتی را در اروپا تغییر داد اما بیشترین تاثیر آن بر بودجه نظامی کشورهای هم مرز با روسیه نمود یافته است.»

در این گزارش سالانه آمده است دولت مورد حمایت غرب در اوکراین بودجه تسلیحاتی خود را بیش از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۴ افزایش داده است و قصد دارد امسال (۲۰۱۵) بودجه نیروهای مسلح را دو برابر کند.

در این گزارش تاکید شده است به دلیل کاهش درآمد روسیه تحت تاثیر کاهش بهای نفت در اواخر سال ۲۰۱۴ ، بودجه نظامی اصلی این کشور برای امسال ۲۰۱۵ تا ۵ درصد کاهش یافته است.

کشورهای خاورمیانه و آفریقا

گزارش منتشر شده اشاره دارد که افزایش بودجه نظامی در کشورهای سراسر خاورمیانه و آفریقا ادامه دارد در حالی که روند جهانی بودجه دفاعی ثابت مانده است. پرلو فریمن به عنوان رئیس پروژه مخارج نظامی در موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم افزود: «در حالی که هزینه های نظامی کل جهان عمدتا بدون تغییر مانده است در برخی از مناطق از جمله خاورمیانه و بیشتر در آفریقا شاهد تداوم تجهیز سریع (ارتش) هستیم که بار سنگین و فزاینده ای را بر اقتصاد بسیاری از این کشورها تحمیل می کند.»

وی گفت: «این افزایش تا حدی منعکس کننده وخیم تر شدن شرایط امنیتی است، اما در بسیاری موارد هم محصول فساد، منفعت طلبی و حکومت استبدادی است.»

بر اساس این گزارش، هزینه های نظامی در آفریقا ۵٫۹ درصد افزایش یافته است. تنها دو کشور الجزایر و آنگولا افزایشی ۱۲ و ۶٫۷ درصدی در هزینه های نظامی خود داشته اند.

پرهزینه ترین ارتش آسیا

در این گزارش آمده است چین با بودجه دفاعی ۲۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ که افزایشی ۹٫۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته است پرهزینه ترین ارتش را در آسیا دارد. این گزارش افزود: «در سال ۲۰۱۴، بودجه نظامی در (کشورهای) آسیا و اقیانوسیه ۵ درصد افزایش یافته و به ۴۳۹ میلیارد دلار رسیده است.»

استرالیا نیز در میان کشورهایی قرار دارد که بودجه نظامی بالایی در منطقه دارد. این کشور بودجه نظامی خود را در سال ۲۰۱۴ حدود ۶٫۷ درصد افزایش داد و پس از آن کره جنوبی و هند قرار دارند که بودجه دفاعی خود را به ترتیب ۲٫۳ و ۱٫۸ درصد افزایش دادند.

بر اساس این گزارش، در امریکای لاتین نیز هزینه های نظامی برزیل به دلیل مشکلات اقتصادی تا حدودی کاهش یافته است در حالی که ونزوئلا با کاهش ۳۴ درصدی، بزرگترین کاهش هزینه دفاعی را به ثبت رسانده است.

این در حالی است که مکزیک به علت تداوم جنگ با کارتل های بسیار مسلح مواد مخدر، بودجه نظامی خود را ۱۱ درصد افزایش داده است.

انتهای پیام/پرس‌تی‌وی

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme