https://telegram.me/empireoflies

عربستان و متحدانش بازیگران پروژه «جاهلیت مدرن»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: همان‌گونه که انتظار می‌رفت، عربستان به ماجرای تعرض به سفارتش در تهران واکنش نشان داد. شامگاه یکشنبه وزیر خارجه عربستان اعلام کرد رابطه با تهران را قطع می‌کند و به اعضای سفارت ایران ۴٨ ساعت وقت دادند تا خاک عربستان را ترک کنند.

عربستان و متحدانش بازیگران پروژه «جاهلیت مدرن»
عربستان سعودی در طول دو سال اخیر در عملا سطح رابطه خود با ایران را به کاردار تقلیل داده بود. آخرین سفیر این کشور به بهانه احترام بیش‌ازحد برای هاشمی‌رفسنجانی، به کشورش فراخوانده شد. کار سفیر بعدی هم‌زمان شد با مذاکرات هسته‌ای و بی‌میلی شدید و نگرانی عربستان از روند مثبت مذاکرات و احتمال توافق. سفیر نگون‌بخت اصلا شانس کار در تهران را پیدا نکرد و پیش از موعد توسط دولتش بازنشسته شد. سفیر سوم که چندی‌پیش خبر انتصابش آمد، هنوز امکان کار در تهران را نیافته بود که به‌دنبال تعرض شنبه‌شب گروهی به سفارت ریاض در فرمانیه تهران و قطع رابطه از سوی ریاض، اساسا امکان کار در تهران را نیافت، اما تهران در دو سال گذشته سفیر خوشنام خود را که قبلا هم در ریاض تجربه کار داشته و پشتکار زیادی برای تعمیق روابط داشت، به این کشور مأمور کرد.

 حسین صادقی، سفیر تهران در ریاض، چندی پیش از تلاش‌هایی گفت که برای تعمیق روابط در ریاض انجام شده تا دو کشور مسلمان بیش‌ازقبل بتوانند با هم همکاری کنند.   اگر از بررسی سطح رابطه در فرم، بگذریم، باید از ارزیابی صریحی بگوییم که دو کشور از سال‌های دولت نهم و دهم تاکنون، در بدترین شرایط روابط با هم قرار داشتند، وضعیتی که تلاش‌های ظریف و حسن روحانی برای آن در دولت یازدهم، خیلی منجر به نتیجه نشده ‌بود. ظریف، وزیر خارجه دولت یازدهم، در اولین سفر منطقه‌ای خود، سفر به عربستان را در برنامه گذاشته‌ بود، اما عربستان به بهانه مرخصی پادشاه، این ملاقات را انجام نداد.

این کندی رابطه در بی‌اعتمادی سال‌های متمادی بین دو دولت  ریشه دارد. با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ١+۵ و بهبود گام‌به‌گام جایگاه ایران در سطح جهان، این حرکت لاک‌پشتی‌تر شد. عربستان در حال ازدست‌دادن جایگاه منطقه‌ای خود بود و رقابتش با ایران در منطقه که بیش از عمر جمهوری اسلامی هم سابقه داشت، تنگاتنگ شده‌ بود.

در سوی دیگر معتقدیم در حال حاضر دولت واشنگتن به‌دنبال یک شریک منطقی در منطقه است و در حال انتخاب بین ایران و عربستان است. پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند منجر به انتخاب ایران شود که این برای کشوری با شرایط عربستان سعودی که همیشه به‌دنبال نقش منطقه‌ای پررنگ‌ بود، خوشایند نیست، زیرا یک‌بار دیگر عربستان با انتخاب ایران به‌عنوان ژاندارم منطقه  زخمی کاری خواهد خورد. 

از مذاکرات و دستیابی به توافق هسته‌ای تیرماه در وین غالب بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال کردند، اما عربستان و اسرائیل، دو عضو منطقه بودند که واکنش‌های منفی و غیر عقلایی به این اتفاق نشان دادند. البته این رویکردی بود که دور از ذهن نبود؛ بااین‌حال تلاش ایران برای تغییر رابطه با عربستان فروکش نکرد. اعضای دستگاه دیپلماسی جمهوری ‌اسلامی ایران، بارها بر لزوم مذاکره دوجانبه و گفت‌وگو با ریاض تأکید کرده ‌بودند. آن‌گونه که در حاشیه مذاکرات وین، ظریف و عادل الجبیر، وزرای خارجه دو کشور مذاکره‌ای دوجانبه درباره سوریه انجام دادند که آنچه بعدها از آن شنیده شد، بیشتر به گلایه‌گذاری منجر شد.  
برجام و توان منطقه‌ای

دستیابی به توافق وین، «برجام»، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم بود، دستاوردی که اجرای آن نزدیک است و تا پایان ماهی که در آن قرار داریم، قرار است اجرائی شود، اما مذاکرات هسته‌ای در تمام ٢٢ ماهی که انجام می‌شد، مخالفان فراوانی در داخل داشت که هم‌صدا با برخی تندروهای خارجی بودند.

آنها تمام توان خود را در جریان مذاکرات و بر سر نقد توافق به‌دست‌آمده به کار گرفتند تا این نوزاد نوپا را ساقط کنند. نقشی که با اجراشدن برجام عملا می‌تواند نقش‌برآب شود. حال طیف مخالف برجام و مذاکرات در دولت یازدهم، به‌نوعی مدافع عملکرد معترضان به سفارت عربستان هستند. عملکردی که می‌تواند به تنش‌آفرینی داخلی و خارجی کمک کند و دستگاه دیپلماسی را در اجرای این توافق ناکام بگذارد.   اما نکته‌ مهم‌تر این‌جاست که مذاکرات هسته‌ای و توافق وین منجر به قوت‌گرفتن نقش منطقه‌ای ایران شد که با تعرض به سفارت عربستان و قطع رابطه عربستان و برخی کشورهای منطقه‌، می‌تواند به نقطه صفر بازگشت کند.

سخنگوی وزارت‌خارجه ایران درباره رابطه اقدامات عربستان و اجرای برجام گفت: «دو کانون منطقه‌ای ازجمله رژیم صهیونیستی و دولت عربستان سعودی در تمامی دو سال گذشته به‌دلیل اینکه منافع و حیات خود را در ادامه درگیری در منطقه می‌دانند تمام تلاش خود را به‌کار گرفتند که توافق برجام حاصل نشود و بعد از توافق برجام تا لحظه‌ اجرای آن تمام تلاش خود را برای تخریب روندهای موجود در این ارتباط در عرصه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی به‌کار گرفته و می‌گیرند». او با برشمردن برخی از این اقدامات ازجمله استفاده عربستان از دلارهای گسترده نفتی برای تخریب این روند اضافه کرد:‌ «امیدواریم با تدابیر صحیحی که در جریان است شرکای توافق برجام زمینه را برای پیشرفت و اجرای این توافق بین‌المللی فراهم کنند».

التهاب‌های منطقه‌ای

قیمت نفت نیز همیشه یکی از مسائل چالشی بین دو کشور ایران و عربستان بوده و هست. موضوع نفت در دو سال گذشته به اهرم فشار عربستان بر اقتصاد ایران تبدیل شد. آن‌چنان که در روزهای اخیر به کمترین قیمت در سال‌های اخیر رسید. 

 همه این مسائل درحالی بین ایران و عربستان قابل شمارش است که مسائل منطقه مثل موضوع یمن، سوریه و صلحی که هنوز در این کشور جنگ‌زده نزدیک به‌نظر نمی‌آید، می‌تواند با چالشی‌شدن روابط دو کشور، در شرایط نامناسب‌تری قرار گیرد. همچنین حجاجی که هرساله به قصد زیارت حرمین شریفین راهی سرزمین وحی می‌شوند، تکلیف حقوقی قربانیان حادثه منا و… جزء مواردی است که تکلیف آن با قطع رابطه ایران و عربستان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. البته شب گذشته عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با «رویترز» با تأکید بر قطع رابطه با ایران، قطع رابطه تجاری با ایران و قطع تمام پروازهای بین دو کشور، ‌گفته است که با این حال از زائران خانه خدا استقبال می‌کنند و بلامانع است. این درحالی است که شورای برنامه‌ریزی بعثه رهبری اعلام کرده که «موضوع حج تمتع سال ٩۵ از طریق شورای عالی حج و شواری عالی امنیت ملی پیگیری و با درنظرگرفتن مسائل شرعی اقدام خواهد شد». همچنین رئیس سازمان حج به تسنیم گفته «توقف حج تمتع، گمانه‌زنی غیرمستند است». فروردین امسال به‌دنبال تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، اعزام به حج عمره از سوی ایران متوقف شد.  
ادامه محکومیت

آنچه از سوی معترضان به اعدام شیخ نمر در ایران رخ داد؛ یعنی تعرض به سفارت عربستان در ایران، منجر به اتفاقاتی شد که تقریبا از سوی بسیاری نقد و محکوم شد. برادر شیخ نمر روز گذشته در توییتی با محکوم کردن اعدام برادرش، ماجرای تعرض به سفارت عربستان در ایران را هم محکوم کرد. همچنین وزارت خارجه روسیه نیز این اقدام را محکوم کرد. اگرچه یک دیپلمات ارشد روس اعلام کرد که مسکو حاضر است برای ازبین‌بردن اختلافات میان عربستان و ایران پادرمیانی کند.

همچنین آمریکا در واکنش به اقدام عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران، تعامل کشورهای منطقه با یکدیگر را خواستار شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه عربستان درباره‌ ماجرای تعرض به سفارت این کشور در تهران گفت‌وگو کرد. موگرینی از وزیر امور خارجه عربستان خواست تا از هر اقدامی که آتش خشونت در منطقه و حتی فراترازآن را شعله‌ور می‌کند، پرهیز کند. لو فول، سخنگوی دولت فرانسه نیز با اشاره به تنش‌های ایجاد‌شده در روابط تهران و ریاض کاهش این اختلافات را خواستار شد. همچنین استفان سیبرت، سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه در واکنش به اقدام عربستان برای قطع روابط دیپلماتیکش با ایران، ازسرگیری روابط میان دو کشور را خواستار شد. هواچون پینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در یک کنفرانس خبری درباره شدت‌گرفتن تنش‌ها بین ایران و عربستان گفت:‌ چین نگرانی خود را درباره حوادث مربوط که ممکن است درگیری‌ها را در منطقه شدت بخشد، ابراز می‌دارد. همچنین مصر و قطر با صدور بیانیه‌ تعرض به سفارت عربستان در ایران را محکوم کردند.  

جابر انصاری: نظام سیاسی عربستان تاریخ‌گذشته است

‌عربستان سعودی نه‌تنها منافعش بلکه حیاتش را در ادامه تنش و درگیری می‌داند.

‌ورود به سفارت عربستان اولین اتفاقی نیست که در دنیا درباره نمایندگی‌های دیپلماتیک می‌افتد. آنچه اهمیت دارد این است که دولت میزبان به تعهدات قانونی خود براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی عمل کند و  ایران به وظایف خود در این زمینه برای کنترل امواج احساسات گسترده مردمی که به وجود آمده عمل کرده است.

‌ایران متعهد به حفظ امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی است. عربستان زمانی اعلام قطع رابطه کرد که هیچ‌گونه تهدیدی متوجه دیپلمات‌های سعودی نبوده است و همه‌ امور تحت کنترل بود. 

‌ جمهوری اسلامی ایران در مسیر سیاست تنش‌آفرینی عربستان حرکت نمی‌کند و نیازی به تنش‌آفرینی و درگیری برای خود در عرصه سیاست داخلی و خارجی احساس نمی‌کند.

‌ نظام قانونی کشوری مثل عربستان متعلق به دورانی است که تاریخ آن گذشته است. نظامی سیاسی که مبتنی بر حاکمیت افراد و خانواده خاصی بر یک کشور است.

عادل الجبیر: دیپلمات‌های ایران ۴٨ ساعته بروند

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، در کنفرانس مطبوعاتی با اعلام قطع رابطه با ایران ادعاهایی درباره ایران مطرح کرد:ایران کارنامه‌ای طولانی در تجاوز به سفارتخانه‌ها و دخالت در امور داخلی دیگران و زیرپاگذاشتن معاهدات بین المللی با حمله به سفارتخانه‌ها داشته است. حکومت ایران کارنامه‌ای طولانی در تجاوز به هیأت‌های دیپلماتیک ازقبیل سفارت آمریکا، سفارت انگلیس و نمایندگی‌های دیپلماتیک پادشاهی عربستان سعودی دارد.

‌به هیأت دیپلماتیک ایران ۴٨ ساعت فرصت داده شد که خاک عربستان را ترک کنند. دولت عربستان از ایران خواسته است امنیت نمایندگی‌های این پادشاهی را در ایران تأمین کند اما پاسخی از سوی ایران دریافت نکرده است. نیروهای ایرانی هیچ تلاشی برای جلوگیری از حمله به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد انجام نداده‌اند.
 ‌این موضوع به شورای امنیت سازمان ملل نیز گزارش شده است.

 عربستان به سیستم قضائی سایر کشورها احترام می‌گذارد و براین‌اساس هیچ دخالتی را در سیستم قضائی خود برنمی‌تابد.
 ‌ایران در یمن شکست خورد و نتوانست اسد را نجات دهد. عربستان سعودی مصمم است به ایران اجازه تهدید امنیت آن را ندهد.
دومینوی تنش در رابطه ایران و عربستان سعودی یک به یک مهره‌های بیشتری را افقی می‌کند. در دو سال گذشته منازعه‌های پشت پرده در چهار دهه گذشته جای خود را به تنش‌های عیان و حتی درگیری‌های لفظی دادند.

بهانه برای ریاض مهیا شد
وزیر امور خارجه عربستان سعودی در کنفرانسی خبری آب پاکی را بر رابطه دوجانبه تهران و ریاض ریخت. الجبیر، سیاستمداری میانسال که رفتارهای دیپلماتیکش رنگ و بوی ناپختگی دارد در گفت‌وگوهای اخیر پیش از اعدام شیخ نمر ادعا کرده بود که کشورش خواهان رابطه حسنه با تهران است اما سخنان وی در کنفرانس خبری شامگاه یکشنبه در ریاض نمایی از حسن نظر نداشت. وی به خبرنگارانی که ساعت‌ها بود انتظار شنیدن این خبر را می‌کشیدند اعلام کرد که رابطه دیپلماتیک با تهران را قطع می‌کنم و هیات دیپلماسی ایران در ریاض ۴٨ ساعت فرصت برای ترک خاک عربستان دارند.

«عادل الجبیر» در این کنفرانس خبری مدعی شد که نیروهای ایرانی هیچ تلاشی برای جلوگیری از تجاوز به ساختمان سفارت و کنسولگری انجام ندادند: «حمله به سفارت، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و این موضوع به شورای امنیت گزارش شده است. حکومت ایران کارنامه طولانی در تجاوز به هیات‌های دیپلماتیک دارد.» رییس دستگاه دیپلماسی عربستان در این کنفرانس خبری برای چندثانیه هم در جامه وزیر جنگی فرو رفت که در روزهای تب و تاب منطقه حریف برای نبرد می‌طلبد و هشدار داد که کشورش برای مقابله با ایران به هنگام تهدید امنیت خود مهیا است. در این سوی میدان، رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تا این لحظه اظهارنظر مشخصی در خصوص تنش در رابطه میان تهران و ریاض نکرده است.

محمد جواد ظریف که در چندماه اخیر به مناسبت شرکت ایران در نشست‌های سوریه در وین و نیویورک چندین بار با همتای عربستانی خود رودررو شده است این روزها در پشت پرده مشغول رایزنی‌های منطقه‌ای است و برخلاف الجبیر علاقه‌ای به هیاهو‌سازی‌های رسانه‌ای ندارد. پس از اظهارات الجبیر این حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه کشورمان بود که به این حرکت غیرضروری ریاض واکنش نشان داد. حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در خصوص اظهارات عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان درباره قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران، با اشاره به تجمع شنبه شب مقابل سفارت عربستان در تهران گفت: هیچ آسیبی به دیپلمات‌های سعودی در تهران و مشهد وارد نشده است. عربستان سعودی پیش از این نیز با خطای راهبردی و اتخاذ رویکردهای شتابزده و نسنجیده ناامنی‌ها در منطقه را تشدید کرد، باعث رشد تروریسم و افراط‌گرایی شد و با توطئه کاهش قیمت نفت به مردم کشورش و کشورهای مسلمان منطقه آسیب رساند و در مذاکرات هسته‌ای صلح‌آمیز ایران و شش کشور تلاش کرد نقش مخرب و غیرسازنده ایفا کند. اکنون نیز خطای راهبردی جدید مقامات سعودی اعدام آیت‌الله شهید شیخ نمر النمر، رجل عالیقدر دینی است که به جهان اسلام تعلق دارد و نه یک کشور خاص. ریاض با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی‌تواند بر خطای بزرگ اعدام رجلی دینی سرپوش گذارد. ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه است و همه دیپلمات‌ها در امنیت کامل به وظایف خود ادامه می‌دهند.

تلاش عربستان برای خروج از انزوا
دولت عربستان سعودی به این دلیل که احساس می‌کند در فضای منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان متهم درجه یک حمایت از تروریست و جریان‌های تکفیری شناخته شده و در انزوا قرار دارد، سیاستی را مبتنی بر ادامه تنش و بحران‌آفرینی‌های جدید سرلوحه کار خود قرار داده است. این کشور برای آنکه از تنها بودن در اتخاذ چنین اقدام‌های غیرمنطقی و غیرمبتنی بر واقعیت‌ها و روندها نجات پیدا کند، فشارهایی بر برخی دولت‌ها برای قطع رابطه با ایران وارد می‌کند. ایران سیاست آشکار و شفافی در زمینه گسترش تعامل و همکاری با همه همسایگان خود و کشورهای جهان را دنبال می‌کند و از روابط سطح عالی با بسیاری از دولت‌های منطقه و به‌طور مشخص دولت‌های عربی هم برخوردار است. امیدوار هستیم که با تدابیر درست و هوشیارانه دولت‌ها، سیاست عقیم عربستان سعودی برای بحران‌آفرینی اجازه موفقیت بیشتر و پیشرفت را پیدا نکند.
تلاش‌های بین‌المللی برای کاستن از تنش میان تهران –  ریاض
تنش میان عربستان و ایران آخرین چیزی بود که منطقه خاورمیانه به آن نیاز داشت اما سیاست‌های تند و تیز آل‌سعود عملا به کابوس غرب در این خصوص جامه عمل پوشاند. شاید مهم‌ترین خبر روز گذشته در خصوص تلاش‌ها برای کاستن از تنش میان ایران و عربستان به ادعای نیویورک‌تایمز مبنی بر ورود جان کری به این منازعه اختصاص داشت.

روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد که «جان کری» وزیر خارجه امریکا از خانه خود در «آیداهو» روز یکشنبه (دیروز) با «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران گفت‌وگوی تلفنی کرده است. بر اساس این گزارش، مقامات دو کشور، محتویات این تماس تلفنی را منتشر نکرده‌اند اما جان کری به وضوح تلاش داشته تهران را متقاعد کند که به اقدامات تلافی‌جویانه دست نزند.

به گزارش این روزنامه امریکایی، مقام‌های دولت امریکا اعلام کرده‌اند که تفرقه میان عربستان و ایران نشانه خوبی برای تلاش‌های صلح‌آمیز جامعه بین‌الملل نیست زیرا این تلاش‌ها به مصالحه دو کشور عربستان و ایران نیاز دارد. طبق این گزارش، امریکا خواستار گفت‌وگو میان تهران و ریاض شده است. بر این اساس «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: ما معتقدیم که تعامل دیپلماتیک و گفت‌وگوی مستقیم همچنان برای رفع اختلافات ضروری است و ما همچنان رهبران منطقه را ترغیب می‌کنیم تا گام‌های محکمی برای آرام کردن تنش‌ها بردارند. در میان کشورهای اروپایی هم فرانسه نخستین کشوری بود که تلاش کرد با برقراری ارتباط میان تهران و ریاض، روند رو به صعود تنش‌ها را کنترل کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، «استفان لوفول» سخنگوی دولت این کشور در اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: «فرانسه خواستار کاهش تنش‌ها میان عربستان سعودی و ایران به دلیل اعدام روحانی برجسته شیعه به خاطر انتقاد از دولت سعودی است. برگ برنده فرانسه امکان گفت‌وگو و مذاکره آن با تمام دنیاست و «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه نیز با تاکید بر این موضوع بر لزوم کاهش تنش‌ها میان ایران و عربستان تاکید کرده است.» به گزارش فارس، وزارت خارجه فرانسه همچنین با صدور بیانیه‌ای با تقبیح اعدام ۴٧ نفر در عربستان سعودی اعلام کرد که فرانسه بار دیگر مخالفت همیشگی خود با مجازات اعدام را اعلام می‌کند. فرانسه در این بیانیه با اشاره به تنش‌ها در منطقه به واسطه اعدام آیت‌الله النمر، از رهبران منطقه خاورمیانه خواست تمامی تلاش‌های لازم را برای اجتناب از وخامت تنش‌های فرقه‌گرایانه انجام دهند.

 در شرایطی که ظریف و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از آغاز تنش میان تهران و ریاض با هم تماس تلفنی طولانی مدتی داشتند، روز گذشته سخنگوی فدریکا موگرینی نیز در جمع خبرنگاران به موضوع تنش‌های اخیر بین عربستان سعودی و ایران واکنش نشان داد. کاترین ری، سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در‌این‌باره گفت: «ما از نزدیک به دنبال کردن تحولات و وضعیت (ناشی از تنش‌ها بین ایران و عربستان سعودی) ادامه می‌دهیم و تماس‌هایی در تمامی سطوح با شرکای‌مان در جریان است. اتحادیه اروپا از همه قدرت‌های منطقه‌ای می‌خواهد در منطقه ناآرام خاورمیانه مسوولانه رفتار و اقدام کنند .

 در میان کشورهای همسایه ایران هم وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی از تشدید تنش میان ایران و عربستان، اعلام کرد آمادگی دارد تا برای حل اختلاف بین دو کشور، میانجیگری کند. در‌این‌راستا خبرگزاری اینترفکس، به نقل از منبعی در وزارت خارجه روسیه نوشته است که مسکو آمادگی دارد تا در صورت لزوم برای حل اختلافات تهران و ریاض بین دو کشور میانجیگری کند. به گزارش فارس، این منبع به این خبرگزاری گفت: «امیدواریم این اتفاق لطمه‌ای به روند مذاکرات وین برای صلح در سوریه وارد نکند.»در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به تنش در رابطه تهران – ریاض، دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس نیز نوسان‌های پیش آمده  در این رابطه دو‌جانبه را نا‌امید‌کننده خواند. وی با اشاره به اینکه ما خواستار ثبات در خاورمیانه هستیم ،گفت: رفع این تنش به یقین برای حل بحران سوریه به عنوان عامل بسیاری از مشکل‌ها ضروری است.

عربستان را  تحریم تسلیحاتی کنید

در شرایطی که اقدام‌های خودسرانه و خالی از تدبیر عربستان سعودی در منطقه عملا صدای اعتراض اروپا را هم بلند کرده، قطع رابطه با تهران بر میزان آشکارسازی نارضایتی‌های قاره سبزنشین‌ها به سیاست‌های آل‌سعود افزوده است. روز گذشته در شرایطی که عربستان گمان می‌کرد در حال بسیج کردن منطقه علیه تهران است، رهبر حزب سبز آلمان از برلین خواسته است تا با توجه به افزایش تنش‌ها میان ریاض و تهران قانون منع فروش سلاح به عربستان را تصویب کند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کم اوزلمیر، رهبر حزب سبز آلمان گفت: این حزب با توجه به اقدام اخیر عربستان در اعدام رهبر شیعیان این کشور از دولت آلمان خواسته است تا قانون منع فروش تسلیحات به عربستان را تصویب کند. ما هر دوطرف را درک می‌کنیم اما این موضوع برای دولت مرکزی آلمان ضروری است که گفت‌وگوهای روشن و صریحی را با دولت عربستان سعودی داشته باشد و اینکه نباید به هر نحوی تسلیحات مورد نیاز این کشور را فراهم کند. اعضای حزب سبز خواستار آن شدند که روابط تجاری آلمان با عربستان سعودی به حالت تعلیق درآید و دولت طرح منع فروش سلاح به عربستان را هرچه سریع‌تر تصویب کند.

هشدار اتحادیه اروپا به عربستان

آمریکا در واکنش به اقدام عربستان جهت قطع روابط دیپلماتیک با ایران، تعامل کشورهای منطقه با یکدیگر را خواستار شد. وزیر خارجه آمریکا نیز در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف در این زمینه با وی گفت‌وگو کرد. همچنین سباستین کورتز وزیر خارجه اتریش با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، ضمن اعلام گفت‌وگویش با همتایان ایرانی و عربستانی گفت که در این رایزنی‌ها بر اهمیت حفظ خویشتنداری و گفت‌‌وگو میان ایران و عربستان تاکید کرد. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در تماس تلفنی با وزیر خارجه عربستان درباره‌ ماجرای تعرض به سفارت این کشور در تهران گفت‌وگو کرد. وزارت خارجه روسیه هم از تنش در روابط میان ایران و عربستان ابراز تاسف کرد و یک دیپلمات ارشد روس اعلام کرده است مسکو حاضر است برای از بین بردن اختلافات میان عربستان و ایران پادرمیانی کند.

لو فول، سخنگوی دولت فرانسه روز دوشنبه در اولین نشست کابینه این کشور با اشاره به تنش‌های ایجاد شده در روابط تهران و ریاض کاهش این اختلافات را خواستار شد. همچنین استفان سیبرت سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه در واکنش به اقدام عربستان برای قطع روابط دیپلماتیکش با ایران، از سرگیری روابط میان دو کشور را خواستار شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با وزیر خارجه عربستان نیز درباره‌ ماجرای تعرض به سفارت این کشور در تهران گفت‌وگو کرد. اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر روز یکشنبه در تماس تلفنی با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان گفت‌‌وگو کرده که ماجرای تعرض به سفارت ریاض به تهران یکی از موضوعات مورد بحث آنها بوده است. موگرینی در ادامه این گفت‌وگو ضمن محکوم کردن اعدام دسته جمعی ۴۷تن در عربستان ابراز نگرانی کرده است که این گونه اقدامات می‌تواند به افزایش تنش و خشونت در جهان اسلام منجر شود. وی از وزیر امور خارجه عربستان خواست تا از هر اقدامی که آتش خشونت در منطقه و حتی فراتر از آن را شعله‌ور می‌کند پرهیز نماید. موگرینی تاکید کرد که قدرت‌های منطقه باید در چنین برهه حساسی مسئولانه عمل کنند. وزیر خارجه پیشین سوئد با انتقاد از قطع روابط عربستان با ایران گفت که این اقدام تنش‌ها را در منطقه افزایش می‌دهد.

آثار تنش ایران و عربستان

یکی از موضوعات نگران کننده در این میان آثار تنش دو کشور ایران و عربستان به‌عنوان اصلی‌ترین اعضای اوپک بر قیمت نفت است. دیروز اعلام شد بهای نفت در بازار‌های جهانی در اولین روز معاملات سال ۲۰۱۶ در پی تنش در روابط بین ایران و عربستان افزایش یافت. به گزارش رویترز، در پی تنش در روابط بین ایران و عربستان که نگرانی‌ها را درباره اختلالات احتمالی در عرضه نفت افزایش داده قیمت طلای سیاه در بازار‌های جهانی در معاملات روز دوشنبه افزایش یافت. اگرچه آمار ضعیف تولید در آسیا مانع از افزایش شدید قیمت‌ها شد. از سوی دیگر دیروز سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که توقف اعزام به حج تمتع از تبعات قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران خواهد بود. عربستان سالانه درآمد زیادی از حضور زائران ایرانی داشت. در حالی که عربستان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده و این امر شاید روی روابط اقتصادی دو کشور نیز تاثیرگذار باشد، نگاهی به آمار تجارت دو کشور نشان می‌دهد که عربستان با این کار در طولانی مدت بیش از ایران متضرر می‌شود.
انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

عربستان و متحدانش بدون شک بازیگران پروژه جاهلیت مدرن در منطقه هستند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme